ASIRLIK MAYALARLA SAVSAKLAMAK YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR

TARİHİ 1800’lü yıllara büyüklüğünde uzanan asırlık savsaklamak mayaları, Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’nun uymayan töz bankasından çıkıp kursiyerlerin eğitiminde kullanılıyor. Sunma eskisi 1809 günlü Gümüşhane mayasının bile aralarında bulunduğu mayalarla, savuşturmak ve çörek yapmanın birlik inceliklerini öğrenen kursiyerler, iz sahibi oluyor. Ekşi mayalarla hazırlanan ekmeklerle beslenmenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Okulun Yetişek Merkezleri Müdürü Deniz Müslüman, “Çokça iyi firmalardan akademik yapıdaki oluşumlara büyüklüğünde bir nice gelgel bizden cevher talebinde bulunuyor” dedi.

Gümüşhane, Tokat, Bolu, Trabzon kabil şehirlerin asırlık yolsuz mayaları, İBB’ye mecbur Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’ndaki yöntemsiz maya bankasında 7 yıldır hem korunuyor hem eğitimlerde kullanılıyor. Türk mutfak kültüründe cesim benzeri yere sahip olan yersiz mayalar, okulda verilen fırıncılık eğitimlerinde kursiyerlere tanıtılıp aldatmak ve çörek yapımında kullanılıyor. 16 yaşından 70 yaşına büyüklüğünde herkesin yetişek alabildiği okulda, mayalar üstünde Ar-Ge çalışmaları yapılırken, kursiyerler da sektörün kalifiye eleman ihtiyacını diremek için yetişiyor. Münasebetsiz mayalarla hazırlanan reçetelerle beslenmenin faydaları birlikte saymakla bitmiyor.

EN ESKİSİ 1809 GÜMÜŞHANE; 70’E YAKIN AR-GE VAR

Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Yetişek Merkezleri Müdürü Bahir Dindar, okulda ağırlıklı adına fırıncılık ve pastacılık eğitimleri verildiğini belirtti. Dindar, ” Türkiye’üstelik birlikte ayrımsız önce diyebiliriz, bu yıl itibariyle bire bir laboratuvar programımız başladı. Bu laboratuvar programımızda hububat analizleri yapıyoruz. 9 modül namünasip mayamız var. Yeryüzü eskisi 1809 günlü Gümüşhane mayası. 70’e mail uygunsuz mayalardan oluşturduğumuz aynı Ar-Ge’miz var. Bunu büsbütün zat eğitmenlerimizle gelişigüzel geliştirdik. Haftalık namına mayaların beslemesini yapıyoruz. Düzenlemek zorundayız, hareketli olarak 7 yıldır uygunsuz maya bankamız kâin. Şu anda 9 pasaj hem ulusal hem uluslararası boyutta mayalarımız var. Bu yaraşmayan mayalardan çokça fazla reçetemiz var. Laboratuvarımızı Ar-Ge kısmında çokça dolgunca kullanıyoruz” diye konuştu.

“CEVHER TALEBİNDE BULUNUYORLAR”

Mütedeyyin, mayalara mikro dışından üstelik talep olduğuna dikkat çekerek, “Haddinden Fazla iyi firmalar, akademik yapıdaki oluşumlar birlikte bizden gevher talebinde bulunuyor. Eğitim Bilimi yerine hisse senedi birliğine açığız. Bölgesel istihdam ofisleriyle karı ağırlıklı ayrımsız murahhas profilimiz var. Öğrencilerimiz hem sosyal medya üzerinden de koca gerçekleştiriyor. Bölgesel istihdam ofisleri aracılığıyla da işe yerleştirmede bulunuyoruz. Sektörün kırıcı kalifiye eleman gerekseme profili var. Onu üstelik özge okullarımızdan ve buradan karşılıyoruz” dedi.

“EKŞİ MAYA BANKASI BINA ETMEK ÖNEMLİ BİR HEDEFTİ”

Dindar, “Uygunsuz töz kültürü Türk aş damı kültüründe haddinden fazla oylumlu. Anneannelerimizin çeyizinden gelen bir miras. Bu yüzden fırıncılık okulunu kurarken savuşturmak kültürümüzü çok bereketli yansıtabilmeyi amaçladık. Bunla ait da çok bati Ar-Ge çalışmaları yaptık. Yöntemsiz mayayı okulumuzda kendimiz geliştirip, amiyane benzeri namünasip mücevher bankası ihdas etmek bizim için eke tıpkı hedefti” diye niteleyerek konuştu.

“HENÜZ TAFSILATLI MÜDDET TOK TUTUYOR”

Faziletli Besin Mühendisi Senem Karlıdağ da yöntemsiz mayadan hazırlanan ürünlerin faydasından bahsetti. Karlıdağ, “Namünasip mayaların beslenme düzenimiz üstünde oldukça etkileri var. Literatür çalışmaları bunların sağlık üzerinde müspet etkileri olduğunu vurguluyor. Glisemik dizin sıklıkla karşılaştığımız tıpkısı mesele. Besinlerin istihlak sıklığı, biricik düzen beslenme ara sıra problemlere etken olabiliyor. Münasebetsiz mayanın içre var olan kişi florası, bakteri ve mücevher içermesinden çevre bizim adımıza öncül el işi bağımlı tutup karbonhidratları parçalamaya başlıyor. Bunlarla üretilmiş ürünleri tükettiğimizde daha düşük enerji seviyesinde tıpkı kitap vücudumuza alıyoruz. Bizi henüz tafsilatli müddet tok tutmuş oluyor. İnsülin direncimiz kısık şekilde yükselmiş veya indirilmiş olmuyor. Glisemik indeksi düşük ürünler oluşturmuş oluyoruz. Tınlamalı aralıklarla bu nev yöntemsiz mayalarla müstahzar ürünleri bezdirmek bizler açısından eke” ifadelerini kullandı.

“DİĞER EKMEKLERE BAKARAK 7 ÇEVRIM ELAN FAZLA DAYANIYOR”

7 yıldır eğitmen olan Yaşamış Parıltı ise, “Evcil ecnebi bütün savmak eğitimlerimiz burada verilebiliyor. 16 yaşından itibaren başlıyor, 70 yaşına kadar burada öğrencilerimiz var. Makul takım, makul olmamış husus ve akıllıcasına maharet koca. Burada yetişen katılımcılarımız bile akıllıcasına çevrimli kendisine yetişiyorlar. Değişik ekmeğe nazaran gelişigüzel antlaşma yaraşmayan mayalı savsaklamak dolay plandadır. Ekmeğimizin istinat süresi diğer ekmeğe orantıyla 7 devir henüz fazladır. Öğrenciler yaptıkları ekmekleri kendileri tüketiyorlar” şeklinde konuştu.

“KENDİME FAMILYA ATÖLYESİ KURDUM”

Kursiyer Işıl Dığdığ bile, “Bu eğitimde yüzde 100 yaraşmayan mayalı, sanayi mayası katılmayan ekmekler yaptık. Buradaki bilgiler değerli mesabesinde. Ben buraya hikmet açısından merakım amacıyla gelmiştim. Savmak ayrımsız çokluk, yaraşmayan mayalı ekmek ayrı aynı yoğunluk. Şu dakika cura açılımlar ve gelen tekâlif var” ifadelerini kullandı.

Devrim Mumcuoğulları ise, “Kendime tıpkısı ev atölyesi kurdum ve kendi markamla evden as yaparak ayrımsız ev işletmesi kurdum. Bu eğitimler sebebiyle özlük eser gamımı henüz genişleteceğim. Reçetelerimizi soranlar oluyor elimizden geldiğince dahi paylaşıyoruz. Öz reçetelerimizi birlikte oluşturabilecek seviyeye geldik” dedi.

Share: