Anadolu Möble Fuarı, 3 günde 10 bin yerel 1471 ecnebi ziyaretçiye ulaştı

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, Kayseri’dahi açılan Rum Möble Fuarı’nın möble sektörüne yaklaşık 30 milyon dolarlık dış satım girdisi kazandırdığını söyledi.

Organize Endüstri Bölgesindeki fuar alanında 5 Ekim’üstelik açılan mobilya fuarıyla ilişik istimara toplantısı düzenleyen Çelik, yıpranmamış zürriyet tatlılıkla düzenledikleri fuara 36 ülkeden 1000’in üstünde alıcı geldiğini söyledi.

Fuarın ihracata olan katkısına dikkati çeken Polat, “Katılımcıların dış tecim firmalarından beyanını alıyoruz. Şu asıl kadar dış ticaret firmasına ulaşan kestirmece 16-17 milyon dolarlık pahal bire bir rakam var. Resmi cirim, fuardan bire bir ay sonraları gümrük kaydıyla ortaya çıkacak. Nereden baksanız Anadolu Mobilya Fuarı yaklaşık 30 milyon dolarlık Kayseri mobilya sektörüne bire bir ihracat girdisi kazandırdı.” diyerek konuştu.

Polat, fuara girişteki TOBB’a pusat methal ücretini kentteki Kansere Cebin Alay Malay Derneğine (Kanka) bağışlayacaklarını, bundan sonra de yekpare fuarlarda bu geliri Kanka ve ayrımsız kuruluşa aktaracaklarını anlatım etti.

Katılımcı listesinin illet paylaşılmadığı sorusu üstüne Polat, daha geçmiş bire bir fuara sahte kimlikle giren kişilerin katılımcıları ayrıksı fuara yönlendirmeye çalıştığını, bunlarla ilgili avukatları marifetiyle cürüm duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Başkan Yardımcısı Garaz Şaroğlu dahi Kayseri Fuar Alanı’nın 20 bin metrekareye erbap olduğunu, bu alandan 17 bin metrekarelik aynı eş alanı çıkarabildiklerini, 173 murahhas firmaya saha verebildiklerini dile getirdi.

Katılımcıların yüzdelik 60’ının Kayseri’den, diğerlerinin İzmir, İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Hatay üzere illerden olduğunu belirten Şaroğlu, 78 firmanın birlikte bekleme listesinde bulunduğunu, salonun yetersizliğinden daha fazla firmaya düz veremediklerini anlatım etti.

Resmi verilere göre fuarı üç devir süresince 10 bin 100 evcil, 1471 bile yabancının mülakat ettiğini nâkil Şaroğlu, Kanada, Gana, Fildişi Sahili, İngiltere, İrlanda, Sırbistan, Hindistan, Özbekistan Rusya, Moğolistan’dan ziyaretçilerin kente geldiğini kaydetti.

Fuar, yarı sona erecek.

Share: