Almanya Dışişleri Bakanlığı: Arsıulusal ilişkilerde hakaret içeren ifadelerin yeri yok

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner, Federal Sedir Komutan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine istimara yapmayacağını fakat mebde namına uluslararası ilişkilerde hakaret içeren ifadelerin yeri olmadığını söyledi.

Berlin’de düzenlenen matbuat toplantısında, Mutlak Demokrat Parti (FDP) Saylav birlikte olan Kubicki’nin sözlerinden ortalık Türk hükümetinin Almanya’nın Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdığı ve sözlerin sert aynı şekilde eleştirildiği hatırlatılarak Wagner’e konuyu zahir değerlendirdiği soruldu.

Wagner, Dışişleri Bakanlığı yerine konuştuğunu ve ayrımsız milletvekilinin açıklamalarını yorumlamayacağını kaydetti.

Ancak ülkeler arasındaki ilgiler söz konusu olduğunda unsur namına bakanlığın tutumunu anlatım edebileceğini aktaran Wagner, “Tabiatıyla özge ülkelerin temsilcileriyle olan ilişkilerimizin okkalı olması gerektiği kanaatindeyiz. Bunu biz de başkalarından bekliyoruz. bu haysiyetle arsıulusal ilişkilerde ve bizim iletişimimizde hakaret içeren ifadelerin yeri yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Hebestreit da kendisinin da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü gibi konuyla ilgili değerlendirme yapmayacağını belirterek, parlamenterler vasıtasıyla yapılan açıklamaları hükümet namına değerlendirmediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Almanya’nın Federal Parlamento Başbuğ Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Süfli Saksonya Eyalet seçim kampanyası kapsamında yaptığı tıpkısı konuşmada, Sayın Cumhurbaşkanımız karşı kullandığı hakaretamiz ifadeleri sunu sağlam şekilde kınıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: