Reisicumhur Erdoğan, Etlik Site Hastanesi’nin açılışında konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Seçkin ne büyüklüğünde muhalefet, çoğu dolma ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere çökelge atmaya çalışsa dahi dünyada ilk defa ülkemizde hayata geçirilen site hastaneleri modeli, zaman zorlu çokça büyüklük eliyle yakından inceleniyor.” dedi.

Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara’evet ikinci şehir hastanesinin kazandırılmasında emeği güzeşte Sağlık Bakanlığını, müteahhit firmaları, işçisinden mühendisine kadar herkesi tebrik etti.

Etlik Site Hastanesi’ni bünyesindeki 8 ayrı sayrılarevi ve en üst teknolojiyle donatılan birimleriyle, sağlık devrimlerinin sembollerinden biri olarak gördüklerini anlatım eden Erdoğan, 691’i bati bakım başlamak amacıyla, 4 bini aşkın yatak kapasitesi, bin polikliniği, 125 ameliyathanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri ve 1 milyon 145 bin metrekareyi aşan alanıyla bu dev hastanenin adeta bire bir keyif şehri hüviyetinde olduğunu söyledi.

“Ankara’ya bu yakışır, nedeniyle Ankaralılara birlikte bu uygun.” ifadesini kullanan Erdoğan, hastanenin sadece vatandaşlara değil çalışanlarına de en üst konforu sağlayacak donanımla tasarlandığını belirtti.

Erdoğan, mart ayından beri ardı ardına açıkladıkları paketlerle hayata geçirdikleri Beyaz Reform ile sorunlarını büyük ölçüde çözdükleri, beklentilerini karşıladıkları afiyet personelinin tamamen beraberinde oldukları rapor etti.

Geçen hafta sonu İstanbul’üstelik Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde keyif personeli ile dostça ika ve memnuniyetlerini şahsen dinleme fırsatı bulduğunu anlatan Erdoğan, iftihar donör Etlik Site Hastanesi’nde görev yapacak esenlik personeline başarılar diledi.

“Kent hastanelerinin her birini ve gelişigüzel aşamasını şahsen izleme ettim”

Bundan 20 sene ilk hükümete gelirken millete, ülkeyi, eğitim bilimi, sağlık, hak ve güven konusunda yükselteceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arkası Sıra erişim, ekincilik, erke, diplomasi, aut politika, bu konularda dünyanın çevrilmiş ülkesi olacağımızın sözünü vermiştik. Açılışını yaptığımız Etlik Şehir Hastanesi aha bu sözün gereğini gerçekten adına getirmiş olduğumuzun örneklerinden biridir. Tabiatıyla Ankara’birlikte vakit kaybetmeden Etlik Şehir Hastanesi ile kalmadık. Benzeri büyüklükte Bilkent’i kurduk. O birlikte gine 4 bin 50 ayn ve yatak, aynı şekilde bura dahi 4 bin 50 delik ve akak. Dünyada bu hastanelerimiz kat sayı. Türkiye yıllar yılı buna hasretti. Hayalim namına gördüğüm kent hastanelerinin her birini ve her aşamasını bizzat izleme ettim. Milletimizin seçkin hayali üzere bu kuma hayalimizin 20’nci eserini bugün hizmete sunmaktan şişman aynı mutluluk ve gelgel duyuyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, bugün Türkiye’nin 20’nci site hastanesine kavuştuğunu, halen inşası süren 13 ve proje aşamasındaki 2 şehir hastanesiyle bu sayıyı 35 çıkartacaklarını dile getirdi.

Kamu-hususi ortaklığı

Şehir hastanelerinin benzeri kısmının Etlik’te olduğu kadar amme-özel ortaklığıyla tıpkısı kısmının üstelik genel bütçeden hayata geçirildiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“Milletimize yer bereketli, yer hareketli, yeryüzü çabuk, sunma efdal standartta hizmeti ne şekilde verebileceksek o yöntemi devreye alıyoruz. Seçkin ne büyüklüğünde mugayeret, çoğu biber dolması ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere mil atmaya çalışsa dahi dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçirilen şehir hastaneleri modeli, zaman sağlam haddinden fazla mutluluk yoluyla yakından inceleniyor. Altyapıları daha çok iyicene eskiyen ve yurt arkaç gelen gelişmiş ülkelerin keyif üzerine bittabi acınacak tıpkısı durumda oldukları, müstevli döneminde kamu çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Öyle ki mütehammil çok mutluluk esenlik hizmetlerini telefonla verecek derecede nevmit artmış, adeta vatandaşlarını ölüme infirak etmiştir. O dönemde hastanelerden, buğulanmış bakım evlerinden yansıyan âdemiyet namına utandırıcı manzaraları hepimiz gayet dolgunca biliyoruz.”

Gazeteci Cidal Ay’ın hastanelerle ilişkin programını anımsatan Erdoğan, “İzlemiş miydiniz? Orada Erkek Kemal’in Toplumsal Sigortalar Kurumunun (SSK) başı yerine lacerem bire bir sefalette olduğunu görmüş müydünüz? evet bu Erkek Kemal’den bu ülkeye müfit dirimlik mi? Gelmez. SSK’nın başında sen hangi yaptın ki bu ülkede ne yapacaksın?” dedi.

(Sürecek)

Share: