Açlık grevindeki doktora vatandaşlar de bindi verdi

Bursa’üstelik kıtlık grevi başlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Kayhan Turan’a çok sayıda yurttaş üstelik bindi verdi. Hekim Kayhan Turan, “Depremde yıkılmayacak sayrılarevi, ekol, familya kurmak hepimizin yer koskocaman sorumluluğu”dedi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yapacağı hastanenin projesini, belediyenin fek ettiği gerekçesiyle kıtlık grevine başlayan Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Dr. Kayhan Turan, kıtlık grevinin 14’üncü gününde vatandaşlar da yalnız bırakmadı. Dr. Kayhan Turan kıtlık grevinin 14. gününde, şifahane projesiyle ilgili uray başkanının “namevcut” dediği bilcümle belge ve fotoğrafları basın toplantısındaki dev ekranda yayınladı. Kendisine yöneltilen suçlamalara karşılık veren Turan, “Benim hekim olduğumu bilmiyormuş kabil benden ‘hekim olduğunu söyleyen biri’ diye küçümseme etmesinin nesine karşılık vereyim? 12 günde ne kadar kilogram verdiğim berrak görüldüğü halde ‘Akşam evine gidiyor yemek yiyor, sabahleyin kahvaltı yapıyor, hassaten kilogram dahi almış, görenler varmış’ gibi yaptığım eylemi küçültmeye yönelik, temelsiz olduğu büyüklüğünde güçsüz ve ciddiyetten ırak bire bir beyanın, nesine yanıt vereyim. Bunların cevabını zaten sistem görüyor ve biliyor. Öte yandan bana ‘Depremde ne yaptın?’ diyerek soruyor. Daha depremin geçmiş haset Bursa İl Afiyet Müdürlüğüne, kliniğimizde etkin ego dahil yedi ortopedi uzmanımızın hareket bölgesine gönüllü namına gitmeye amade olduğunu bildirdik. Kliniğimizde depremzede hastalarımızın tedavileri halen bitmeme ediyorken, bunları gene gündeme getirmeyi aynasız buluyoruz. Amma unutmayalım kim depremde yıkılmayacak sayrılarevi, meslek, sülale yani depreme dayanıklı site kurmak, hepimizin sunu mefret sorumluluğumuzdur. “Mudanya ve bölgemizin depreme dayanıklı, gündeş ayrımsız ortopedi hastanesine eş olma fırsatı kaçmasın” diye niteleyerek hala çabalıyorum. Karşılaştığım engeller karşısında naçar kalınca bu yola başvurduğumu hepiniz biliyorsunuz” dedi.

Başkan Hayri Türkyılmaz’ın kendisinin Marmara depremi konusundaki hassasiyetini gönülden bulmadığına dahi değinen Turan, “Bugün burada, hemen hastane projesini ve çabamı destekleyenlere olan saygımdan belde, başkanın basın açıklamasındaki hastane projemiz ile ilişik verdiği kusurlu beyanlarını sonuç öğün düzelteceğim. Yetkili iki ayrı merkezden mevrut uzmanlar, vacip sondajlar ve ustalık incelemeleri yaparak ifade verdi. İsteyenlere anlatım benzer ve numaralarını dahi verebiliriz. Belediye eliyle sunulan ruhsatımızdaki Yer Bilimi Mühendisinin imzasını dahi mı görmüyorlar. Belli kim Başbuğ hatalı bilgilendiriliyor. Şifahane projemizin mezuniyet sayısı dahi 11-12 değil. 8 hatim olacak. Proje elinde. 10 parmağı olan temas bireyin tek tek sayarak bulabileceği bitirme sayısını kusurlu haberi olmak neyin alametidir? Fakat şurası da göstermek isterim kim, Başbuğ Mudanya’ya 112 Evgin istasyonu kurulmasını üstelik engelliyormuş. Adi dahi şu anda Mudanya 3 No’lu Ivedi Sağlık Hizmetleri İstasyonu kendisine belirlenen istasyon, Güzelyalı’üstelik yer verilmediği üzere, Balat bölgesinden hizmet veriyormuş. Bu hisse senedi Belediye’üstelik evrak geciktirmeye benzemez. İnsan hayatına dünyalık tamam. Bu bire bir adamlık suçudur. Benim şifahane proje sorunumdan birlikte geçmiş, bu sorunun erte çabucak çözülmesi gerekir. Başkanın esenlik hizmetleri ile ne alıp veremediği var bilemiyoruz ve bu tavrını üstelik anlayamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Başkan’ın zeytinliklere villalar yapılmasına bariyer olmadığını iddia eden Turan, “Nedense, zeytinlikler hastane yapılacağı ahit aklına geliyor. Başkan ayrıca diyor ki, ‘burası konut alanıdır, sayrılarevi tamam mu?’ başkanın, bu bölgenin zeytinlik mi ev alanı mı olduğuna karar veremediğini dahi böylece anlamış olduk. Zat onayladığı projeler zeytinlik değil, hane alanı; bizim hastane projesine gelince zeytinlik. Kaldı ki şifahane yapacağımız havza elhak 1/5000’lik planda Hususi Sağlık Tesisi namına ayrık. Yani buraya ister biz yapalım, icap başkası yapsın, sonuçta yalnız hastane yapılabilir. Bizim zeytinliğe, göynük orman alanına ve imarsız alana çatı dikeceğimizi söylüyor. Eğer ayrımsız suç işliyorsak; verdiği yapım ruhsatı bu suçun belgesidir. Amma başkanla anlaştığımız mehabetli ayrımsız yasakçı var. Yasalara çapraz ayrımsız molekül yapılmayacak. Ego filhakika yasadışı tıpkı husus istemiyorum. Başbuğ Türkyılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile olan ilişkilerim cihetiyle arsadaki misil değerin yükseltildiğini iddia ederek, imada bulundu kim, beliğ kadar değil. Öncelikle yorumlamak isterim ki; Başkanın saydığı değişikliklerin çoğu Mudanya Belediyesi eliyle yapıldı. Şehremaneti kayıtlarında hepsi var. Örneğin, planda burasının ‘Esenlik Alanı’ olmasına Mudanya Belediyesi karar verdi. Büyükşehir Belediyesi hoppadak bunu onayladı. Bazıları ise peki, Büyükşehir marifetiyle kanunların verdiği izin çerçevesinde değiştirildi. Kanuna hilaf hiçbir husus yapılmadı. Şayet Mudanya Belediyesi kanuna marjinal olduğunu düşünüyordu ise, ‘neden bugüne kadar bunlara karşı tıpkı girişimde bulunmadı?’ diye karıştırmak lazım. Bu konuda kabahat altında bıraktığı Bursa Büyükşehir Belediyesi Başbuğ ve Sedir üyelerinin bütünü hangi düşünür, zahir davranır bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

Hakkında açılan uydurma ‘Belediyeyi kıtipiyoz düşürme, halkı kin ve düşmanlığa irsal etme’ davasının ise benzeri utanç belgesi adına kalacağını belirten Dr. Kayhan Turan, “Bence Başkan kusurlu bilgilendiriliyor. Imdi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’dan dahi müzaheret ve destek isteyeceğim. İlçemizin yerli yönetiminin duyarsız davranarak, cins “aldatıcı” bilgilerle kötülemeye çalıştığı sayrılarevi projemizi, en son makamlara anlatacağım. Biz bu şifahane projesini gerçekleştirirsek Türkiye’ye dünya çapında aynı Ortopedi hastanesi kazandırmış olacağız. Amma tığ bu hayalimizi gerçekleştiremezsek üstelik, bu mücadelemizin bu kalem zihniyetlere cebin ülkemizin depreme tedarik çalışmalarının fitilini ateşleyeceğine inanıyoruz. Umudumuz on paralık bitmeyecek. Hayallerimiz hep faal kalacak” dedi. – BURSA

Share: