Serencam zaman haberleri! BİREYSEL SİLAHSIZLANMA GÜNÜ’NDE MAÇKA PARKI’NDA ‘SESSİZ AYAKKABILARIN YÜRÜYÜŞÜ’

28 Eylül Ferdî Silahsızlanma Günü’nde Maçka Demokrasi Parkı’nda ‘Sessiz ayakkabıların yürüyüşü’ adlı etkinlik düzenlendi. Rüya Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte ayrımsız araya gelen Türkiye’nin ayrımlı illerinde silahla hayatını kaybedenlerin aileleri, yakınlarının ayakkabılarını alay malay koyarak silahsızlanma çağrısı yaptı.

Düş Vakfı 28 Ilkgüz Bireysel Silahsızlanma Günü’nde, Maçka Demokrasi Parkı’nda ‘Sessiz ayakkabıların yürüyüşü’ adlı tıpkısı etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanında silahla vurularak hayatını kaybedenlerin anneleri, babaları, kardeşleri ve yakınları ayrımsız araya geldi. Aileler etkinlikte birbirlerine destek oldu öz yaşadıkları olayları anlattı. Bir Nice sülale yakınlarının ölümüne amil olan kişilerin ukubet almadığını aynı an geçmiş cezalandırılmaları gerektiğini belirtti. Imge Vakfı Umumi Heyet Başkanı Özben Önal üstelik etkinlikte aileler ile bir araya gelerek acılarını paylaştı. Etkinlikte hayatını kaybedenlerin yakınları çizin çizin kürsüye gelerek konuşmalarını yaptı. Konuşmaların peşi sıra pandomim gösterisi gerçekleşti. Aktiflik ailelerin, yakınlarının ayakkabılarını yan yana koyarak silahsızlandırma çağrısı yapmasıyla sona erdi.

MASUM İNSANLARIN KATİL KURŞUNLAR İLE ÖLMEMESİ İÇİN SAVAŞIM EDİYORUZ

Imge Vakfı Umumi Heyet Başkanı Özben Önal Aramızda şişman teessürat yaşamış dostlarımız var. Zaman onların meşveret vakti. Şunu izah etmek istiyorum; Düş Vakfı Başkanlığının annem Söz Dedeman’ın vefatı üstüne zaman aldım. Tekmil 29 yıl süresince annemle birlikte ego bile kardeşim Imge’un tıpkı silahla öldürülmesinin acısını yaşıyorum. Tığ Düş Vakfı kendisine yaşadığımız bu ateş olay sonrasında çocuklarımız arı insanların tabiri caizse site eşkıyası insanların gaddar kurşunları ile ölmemesi için mücadele ediyoruz dedi.

İNSAN EVLADINI RÜYASINDA GÖREBİLMEK İÇİN YAKARIŞ EDER Mİ

Oğlu bahçelerinde köpekle oynarken vurularak hayatını kaybeden Mustafa Atıcı Ki vasıtasıyla ateşlendiği belli sıfır ve ‘yorgun mermi’ adı sunulan kıyacı tıpkı kurşun ile 15 yaşındaki oğlumuzu kaybettik. Biberli anlatılmaz, adlığımız her nefeste, gittiğimiz herhangi bir yerde hatıraları var onlarla yaşıyoruz. Şöyle düşünün aynı insan akşam ezanı yattığında evladını rüyasında görebilmek için dua boy bos mi Biz bunu yaşıyoruz. Sabahleyin kalktığımızda ‘Allah’ım inşallah rüyadır’ diye niteleyerek odasına gidiyoruz amma yok. Kimsenin bunu kimseyi yaşatmaya hakkı bulunmayan. Bunun üzere gerekli tedbirlerin ve önlemlerin alınması gerekiyor. Zaman televizyonda akşam haberlerine bakamıyoruz. Çoğu vukuf silahlı sürat oluyor. Sivil insanların silahlanmasındaki meram nedir diye niteleyerek konuştu.

SON GİYDİĞİ KIYAFELERİ KOKLUYORUM

Kızını kaybeden Nakşiye Konyar, Tokat’ın Erbaa ilçesinde benzeri magandanın silahından sâdır kurşunla hayattan koparılan Büşra Konyar’ın annesiyim. Sizler Büşra’yı tanır mısınız Tanımazsınız. Nereden bileceksiniz Büşra’nın hayallerini bilir misiniz Herkese değer davranan, kimseyi incitmeyen, hayata neşeyle bakan, hayalleri olan pırıl pırıl, zeki, 17 yaşında aynı çocuktu o. O kurşun sadece Büşra’yı değil, bizleri yani ailemizi sevdiklerini da hayattan kopardı. Geride kederli tıpkı baba ve esas ile iki da hayata küsmüş kardeş bıraktı. Nereye baksam Büşra’mı görüyorum. Onunla yaptığımız aktiviteler, oturduğu, yattığı, gezdiği yerler hiç aklımdan çıkmıyor. Sonuç giydiği kıyafetlerini alıyorum, kokluyorum. Babası ne kadar dik dursa de bizlere hissettirmemeye çalışsa da akşam yatağında bilinmeyen bilinmez ağlıyor, kahroluyor şeklinde konuştu.Share: