Yaşadığı bölgedeki sokak hayvanlarını herhangi bir dolaşma besliyor

Yaşadığı bölgedeki sokak hayvanlarını değme çevrim besliyor

SİNOP Sinop’ta aktif Sürgün Karabay, 25 yıldır herhangi bir sabahleyin oturduğu mahalledeki çıkmaz köpeklerini besliyor, cebinden karşıladığı masraflarıyla sağlıklarıyla ilgileniyor.

Sinop’ta zihayat Cımbar Karabay, 25 yıldır değme sabahleyin oturduğu ve yakınındaki mahallelerde zihayat sokak hayvanlarıyla ilgileniyor. Günde sunma birkaç 30 kapik ve 15 kediyi beslediğini belirten Karabay, bazılarına kendi koyduğu isimlerle sesleniyor. Hastalığı olanlarla ise cebinden karşıladığı masraflarıyla özel ilgileniyor. 25 yıldır taşındığı temas mahallede sokak hayvanlarını beslediğini belirten Çımbar Karabay(63), hayvan sevgisini çocukluğunda babasının aşıladığını kaydetti. Karabay, “Evimizde balaban balkonumuz vardı, kanarya, tavşan, cücük besledik, kapik büyüttük. Oradan mevrut aynı yordam ve sadakat var. Sabahları erken geliyorum, şanlı benzeri şey olursa saatim değişiyor ama herhangi bir periyot kar kış sıcak demeden besliyorum. Günlük benzer galiba olmuyor, burada görünenler mihman köpekler. Onun dışında çevreden gelenler oluyor, ayrıksı yerler birlikte var hepsini besliyorum. Günde bildirme beş altı 30 köpek vardır, dahası üstelik oluyor” diye niteleyerek konuştu.

Ayrıca mahallesindeki kedilere de baktığını belirten Karabay, “Mahallemin kedilerinden 15-20 devam üstelik onlar var. Ama bunaltıcı yetmiyor, hepsine fay alıyorum, vücut alıyorum. Cebimden parayla alıyorum, kuru çaça alamıyorum. Onu üstelik adam arkadaş getirirlerse onları dağıtıyorum, arada bir görenler 50-100 TL veriyor, yazın dışardan gelenler görüyor beni burada hayvanları beslerken, onlar mal yardımı yapıyor” şeklinde konuştu. Hayvanların içre haddinden fazla mutlu olduğunu vurgulayan Karabay, “Sağlıklarıyla ilgileniyorum, doyuruyorum, kulübelerini temizliyorum, suyunu temizliyorum. Çok mutluyum, onlar dimdik berenarı doydukça ego artık mutluyum. İnsanlardan bin intaç iyiler, yâran, iyilikbilmez değiller. Yer güzeli hayvanlara kaçmak” dedi. Ayrıca yaşanan deprem felaketinde köpeklerin başarısını ve arama faaliyetlerindeki katkısını birlikte hatırlattı.

Share: