Yapı fabrikaları Bingöllü kadınlara paketlemek kapısı oldu

Tekstil fabrikaları Bingöllü kadınlara savuşturmak kapısı oldu

İş bulmakta zorlanan kadınlar nesiç fabrikalarının vazgeçilmezi oldu

BİNGÖL Bingöl’dahi özellikle 2015 yılından bu yana celal desteğiyle açılan yapı fabrikaları ve atölyelerinde binlerce sevimli istihdam edilirken, bu rakamın yüzde 85’inin karı olması adeta kentteki kadınlar amacıyla can damarı oldu.

Bingöl’dahi celal desteğiyle yatırımcılar eliyle kurulan fabrika ve atölyeler günden güne artmaya devam ediyor. Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Valilik ve evcil yönetimlerin destekleriyle çoğalma gösteren fabrikalarda binlerce gönül istihdam ediliyor. Alelhusus serencam yıllarda çap desteğinin arz çok hissedildiği nesiç fabrika ve atölyeleri, kadınlara rüşvet kapısı oldu. İş bulmakta zorlanan ve ekonomik anlamda teessürat dinç kadınlar, bu cins işletmelerin çoğalması ile hem kazançlı kendisine kendilerini özgür hissederken hem bile aile ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015’ten bu yana Bingöl’da nesiç sektöründe cümbüş gösteren firmalarda karı istihdam oranı sonsuz zait ivme kazanarak müteharrik karı oranı yüzdelik 85 oldu. Gine istihdam oranının sabık seneye oranla yüzde 10 çoğalma gösterdiği bildirildi.

“Öz ayaklarımız üzerinde durabilmemizi sağladı”

Nesiç fabrikasında makineci namına etkin Yıldız Çevik, “Bingöl sıradan bir şehir olduğu amacıyla tekstilde haddinden fazla çok gelişmemişti. Kıtipiyoz benzeri şehir olmasından kaynaklı soylu erki açıdan bile çokça çok varlıklı değildi ama daha sonradan devletin vermiş olduğu teşvikler sayesinde elan çok fabrikaların kurulmasına olanak sağlamış oldu. Bu ebat biz kadınlar üzere çok iyi benzeri hareket istihdamı sağlamasını sebebiyet verdi. Çünkü elan öncesinde çalışabileceğimiz alanlar haddinden fazla aşkın yoktu, daha sınırlıydı. Eş hakimiyeti fazlaydı amma tekstillerin oluşmasıyla beraber biz kadınların çalışması ve kendi ayaklarımız üzerinde durabilmemiz imkanı sağlamasına sebebiyet vermiş oldu” dedi.

“Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı”

Bingöl’dahi elan ilk hareket imkanının olmadığını ve kadınların çalışmadığını nâkil Şilan Yavaşoğlu, “Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı. Bu yüzden da bayanların mesai oranı arttı. Fabrikalarda çalışıp ailelerine iktisadi bindi verebiliyorlar. Kadınlar amacıyla de aileler ortamında nazik bir ulama sağlamış oldu. Dilerim hakeza bitmeme mesabe” diye niteleyerek konuştu.

“Tekstilde etkin avrat oranı yüzde 85”

Bingöl Faaliyet ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “Temas sabık periyot avrat istihdamı yükseltmek amacıyla elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İlk hedefimiz istihdamın artırılmasına müteveccih icraat. Bu doğrultuda hareket insanlarımızın işgücü ihtiyaçlarının planlanmasına müteveccih, gerekseme duyulan mesleklerin belirlenmesi ve işverenlerin sunu kâm konuları doğrultusunda lüzumlu birlik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu izlence çerçevesinde dezavantajlı gruplar özellikle göz uğrunda bulundurulmaktadır. 2015’ten bu yana ilimizde dokuma sektöründe zindelik gösteren firmalarda eş istihdam oranı sürekli artı ivme kazanarak etkin karı oranı yüzde 85 olmuştur. Açmış olduğumuz kurs programlarında eş istihdam oranı güzeşte seneye kıyasla yüzdelik 10 artma göstermiş, işe oturma oranlarında sabık seneye göre yüzdelik 10 civarında bire bir artış göstermiştir. Amacımız hareket sahibi kalkmak talip eksiksiz kadınlarımızı hareket sahibi açmak ve istihdama Kazandırmak. Bu doğrultuda İş-Kırat olarak kadınlarımız için birlik imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Share: