Vekil Kirişci, Hakkari’de “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Küresel oyuncu olabilmenin şartlarından biri şayet tarım ise bunu desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Hakkari’deki programları kapsamında Hakkari Üniversitesi Konuşma Salonu’nda planlı “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katılan Kirişci, Hakkari’nin Irak ve İran’la komşuluğu dolayısıyla mutluluk güvenliği itibarıyla önem haiz illerden biri olduğunu söyledi.

Bugün ülkede dirlik ve yiğitlik ortamının sağlanmasında bölgede fariza düzlük leşker, polis güçleri, asayiş korucusu ve vatandaşların nazik emeğinin olduğunu vurgulayan Kirişci, bu çalışmaların üstün başarıyla yürütüldüğünü anlatım etti.

Türkiye’nin enerjisini senelerce bir bando vesayet odaklarının baskılarına harcadığını aktaran Kirişci, şunları kaydetti:

“İşte 68-78 kuşağı, Alevi, Sünni, Kürt, Türk denildi. Bilahare laik, anti laik. Hangi materyal buldularsa kullandılar. Yeryüzü böylece başımıza tıpkısı FETÖ belası sardılar. Türkiye açısından 15 Temmuz 2016’yı milat namına gören aynı kardeşinizim. Türkiye kendine geldi. Kendiyle ilgilendiren yeniden ayağa benzeri değerlendirmede bulundu. Yeni bire bir yol ortaya koydu. Ati sene dahi Tanrı müsaade verirse Cumhuriyetimizin beniz yılı geride kalmış olacak. Yeni bir yüzyıla başlayacağız. Dününü bilmeyen, bugünü anlayamadığı kadar gelecekle ait bile tıpkı çalışmayı ortaya koyamaz. Bağımsız Milletvekili surette dünden alacağımız dersi bugünden değerlendirip yarına minval vermemiz gerekiyor. Türkiye Yüzyılı perspektifinde bile çalışmalarımız bunun üstüne oturuyor.”

” Yusufeli Barajı, kavim adına medarıiftiharımız”

Ferda de Artvin’in Yusufeli ilçesinde olacaklarını anlatan Kirişci, “Yusufeli Barajı, kavim kendisine medarıiftiharımız olabilecek projelerden biri. 275 metre beden yüksekliği var. Yüksekliği itibarıyla dünyanın beşinci, Türkiye’nin bildirme balaban barajı. Türkiye’da 2002 yılına büyüklüğünde yapılan sunu tafsilatlı tünel çabucak 50 kilometre amma sadece Yusufeli’nde barajın inşası sırasında yapılan tünel uzunluğu 56 kilometre. Tıpkı mühendislik harikası. Kişi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin, işçilerimizin cebin ve akıl teri var. Herkesin orayı katiyen tıpkısı şekilde görmesini umu ederiz. Ülkemize yılda kısaca 5 milyar lira katkı sağlayacak bire bir proje. 2.2 bilyon metreküp su tutak. Antalya’nın erke ihtiyacının az daha topu karşılanmış olacak. Bu projeler neden önceleri yapılmadı bile yirmi yıllık SELIM Fırka hükümeti döneminde yapılıyor.” diyerek konuştu.

“Tarımı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Tarımda etkili olunması gerektiğini, bu nedenle desteklemelerinin devam edeceğini dile getiren Kirişci, tarımın toptan aynı aktör olmanın sunu büyük aktörleri arasında saha aldığına dikkati çekti.

Bunu Rusya- Ukrayna Savaşı’nda gördüklerini anlatan Kirişci, “Tıpkı aralık açıldı. Neden bu koridora enerji koridoru, su koridoru denilmedi üstelik hububat koridoru denildi çünkü tahıl, hububat, yağlı tohumlar, şeker bunlar bizim ana tüketim maddelerimiz. Kıtlık, açlık denildiğinde aklımıza ekmek gelir. Ekmeğin yapıldığı husus undur. Unun dahi kaba maddesi buğdaydır. Bunları bizim görüyor olmamız lazım. Toptan aktör olabilmenin şartlarından biri eğer ekincilik ise bunu desteklemeye bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Hayvan sigortalarının yapılmasının önemine dahi değinen Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hakkari’bile tarım sigortasını konuşmanın hangi anlamı var denilebilir. Burada otomobili olan, aracını trafiğe fehmetmek için elbette zorunlu trafik sigortasını yaptırıyorsa, hayvancılık faaliyetleri üzere üstelik hür suretle sigorta yaptırmasını başvuru ediyoruz. Şu zaman halihazırda Türkiye ortalaması 21.4. Burada az daha TARSİM bulunmayan üzere. Bu konulara de özen edilmesi gerekiyor.”

Programa, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Nihat Pakdil, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hayvancılık Genel Müdürü Salih Polat, Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Van Havza Müdürü Mustafa Şentürk, Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, gelgel amirleri ve büro temsilcileri katıldı.

Share: