Van Gölü’nde 32,2 metre uzunluğunda mikrobiyalit görüntülendi

Van Gölü’nün Altınsaç bölgesinde Su Şeş Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan eliyle 32,2 metre uzunluğunda mikrobiyalit görüntülendi.

Daha önce bir bölgede ekibiyle yürüttüğü çalışmalarda 23 metre uzunluğunda dikitleri tayin fail Ahu, bu defa de 32,2 metre uzunluğundaki mikrobiyalitin (dikit) birlikte bunların oluşumunu sağlayıcı ve dipten gelen lezzetli akarsu çıkışlarını birlikte vasıta altına aldı.

Ahu, AA muhabirine, “Van Gölü mercanları” dedikleri mikrobiyalitlerin göldeki ekosistem açısından büyük olduğunu söyledi.

Altınsaç bölgesinde 3 yıl ilk yürüttükleri icraat sırasında 23 metre uzunluğunda mikrobiyalit bulduklarını anlatan Ceylan, tıpkısı bölgede ve Van Gölü’nün birçok noktasında çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerinin eğitim bilimi dalışı sırasında bahis konusu mikrobiyalitin ayırt edildiğini tamlayan Ahu, şöyle konuştu:

“Bu durumdan haberdar olunca bölgeye gelerek mesai yürüttük. Göle daldığımızda grup yerine yeni bire bir keşfe henüz imza attık. Dal noktası 32,6 metre olan, satıh aralığı farkını çıkardığımızda 32,2 metre boyunda bakir mikrobiyaliti araç altında aldık. Şu anda Van’birlikte, dünyada taşıt altına alınan ve belgelenen sunu büyük mikrobiyalit bu. Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı dalgıçlarının eğitim bilimi dalışları sırasında rastlanılan mikrobiyaliti, Van Diving Edremit Dalış Okulu eğitmenleri ile Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel ile görüntüleyerek tarihe aynı çepel düştük. Yüzeyde 23 evre olan akarsu sıcaklığı dipte 6 evre olarak bilgisayarımıza kayıtlandı.”

“Van’a çokça şişman katkısı olacak”

“Su şeş peribacaları” namına adlandırılan mikrobiyalitlerin oluşumuyla ilgilendiren bilgiler veren Ceylan, bu yapıların etkili organizmalar olduğunu vurguladı.

İnsanların mikrobiyalitleri taş zannedebildiğini kaydeden Ahu, “Taş olsa büyüyemez. Buna ‘Van Gölü mercanları’ diyoruz. Bunlar büyüyen canlılar ve Van Gölü için çok mehabetli. Mikrobiyalitler dünyada birlikte çok önemi. Bir Nice ülkede taşıt altına alındı amma Türkiye’de mikrobiyalitlerin olduğu biricik kayran Van Gölü. İnsanlar için bu alımlı. İçlerinden şekerli su kaynakları çıkıyor, bunları da görüntüledik. Bu soy şeyler bizi heyecanlandırıyor. Bu gelişmeden sonra plonjon amacıyla haddinden fazla sayıda insan buraya gelecek. Bu üstelik Van için nazik aynı yardım olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share: