TRAKYA’DA ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANILDI

TRAKYA’da, 18 Mart Şehitleri Ihtifal Günü ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108’nci sene dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi. Edirne’bile, Çanakkale’nin peşi sıra Türkiye’nin yeryüzü büyüklerinden olan tarihi Askeri Sayrılarevi Şehitliği’nde, Tekirdağ’da Atatürk Anıtı’nda, Kırklareli’dahi ise şehitlikte düzenlenen törenlerle şüheda anıldı.

18 Mart Şehitleri Ihtifal Haset ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108’nci yıl dönümü dolayısıyla, Edirne’deki törenler, Edirne Er Hastanesi Şehitliği’nde gerçekleşti.Törene Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Tümen Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan 54’üncü Mekanize Piyon Tugay Komutanı Tugay Mehmet Cihanoğlu, ile askeri personel, şehit yakınları ve haddinden fazla sayıda öğrenci katıldı. Anıta çelenkler konulmasının ardından başlayan tören, kaçınmak duruşunda askerlerin ürkmek atışı yapması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme etti. Peşi Sıra şüheda üzere yakarış okundu. Anıt izzetinefis defterini imzalayan Ilbay Vekili Sıdkı Zehin deftere şu sözleri yazdı; Ülkemizin bekası ve milletimizin birliği uğruna, canını feda fail Ermiş Şehitlerimiz! Hilalin gölgesinde müsterih olunuz kim Türk Milleti yerine angajman ve tesanüt içre, bir kararlılıkla; emanetinizi yani bereketli yurt topraklarını, bağımsızlık ve istikbalimizi canımızdan muazzez düşünülerek yaşamaya bitmeme edeceğizdedi. Ardından Zehin ve beraberindekiler, martir mezarlarına karanfil bıraktı. Ihtifal törenleri, Ahali Eğitim Bilimi Merkezi’ndeki programla devam etti.

TEKİRDAĞ’DA 18 MART

Tekirdağ’daki merasim ise Vilayet önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım, Dürüst Öğür Milletvekili Mustafa Patırtı, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Vurdumduymaz Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Valör Albayrak, Süleymanpaşa kaymakamlık Belediye Reisi Cüneyt Yüksel, Garnizon Komutanı Sancak Delimsirek Yenilmez ve çalım müdürleri katıldı. Haysiyet defterini imzalayan Tekirdağ Valisi Eren Yıldırım; Vatanımızda özgürce yaşamamızı sağlayıcı Çanakkale ruhunu ezel ebet yaşatacak, ecdadımızın yaptığı fedakarlıkları hiçbir devir unutmayacak, milli ve manevi değerlerimizi ati nesillere aktarmaya devam edeceğiz. 18 Mart Şehitleri Anma Haset ve Çanakkale Zaferi 108. yıldönümü münasebetiyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna canını feda eden Şehitlerimizi tırsmak, minnettarlık ve rahmetle anıyorum. dedi.

KIRKLARELİ’DE ŞEHİTLİK’TE TÖREN

Kırklareli’üstelik birlikte Çanakkale şehitleri üzere Kırklareli Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törene Kırklareli Vali Vekili Yusuf Güler, 55’inci Mekanize Yaya Sancak Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Şehremaneti Komutan Vekili Elmas Büyükdere, martir yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşu ve siyasal parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Çelenk konulmasıyla başlayan törende şehitler anısına saygı atışı yapıldı ve saygı duruşu ile İstiklal marşı okundu. Peşi Sıra Güler, hatıra defterini imzaladı. Kırklareli’ndeki ihtifal töreni Ahali Eğitim Merkezi’nde bitmeme etti.

Share: