TPAO Umumi Müdürü Bilimci, doğal gaz taharri ve çıkarma faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Konak Bilimci, “Oruç Reis gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’dahi yıpranmamış görevlere yönlendirilmek üzere hazırlanıyor. Mail tıpkısı tarihte onun birlikte görev süresi tekrar başlayacak.” dedi.

Dünya Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’bile aynı otelde düzenlenen Karadeniz’da Kontrol, Üretim ve Süper Mıntıka Düşüncesi Konferansı’na katılan Bilimci, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha ilk Bükreş ve Batum üzere Karadeniz’in ayrı ayrı şehirlerinde düzenli kendisine yapılan konferansa bu sefer Trabzon’un eş sahipliği yaptığını belirten Bilgin, özellikle Karadeniz’de TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonraları ortaya çıkan potansiyeli daha bol idrak etmek ve henüz ferah değerlendirmek amacıyla yer yağı jeologlarının birbiriyle maharet düşünüm alışverişini temizlemek için tıpkısı arada olduğunu söyledi.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki çalışmalar

Bilim Adamı, Fatih etüt gemisinin 21 Ağustos 2020’dahi Karadeniz’da Türkiye’nin tarihindeki en iri doğal gaz keşfini yapmasının ardından Sakarya Gaz Sahası’nda ölçülü çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Bilim Adamı, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde tayin kuyularını test ederek aslında rezervuarın davranışını elan gür çakozlamak için yaptığımız çalışmalar iri bire bir çabukça bitmeme ediyor. Sakarya Gaz Sahası’nda yaptığımız icraat, karada yapılan doğal gaz işleme tesisleri, denizde yapılan borazan hatları ve deniz tabanı iletim sistemleriyle alay malay üç asıl ayrı kol halinde birbirinden müstakil kendisine yürütülüyor. Bu çalışmaların ana hedefi, Ocak 2023’te ilk gazı sisteme konfirmasyon edebilmek amacıyla kurulmuş vaziyette. Türkiye, çıktı Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla beraber hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, dünya erke sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan ayrımsız mutluluk konumunda. Anne hedefimiz 2030 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri muktedir olmak.”

Sakarya Gaz Sahası’nın geliştirme projesinin kara tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Bilim Adamı, “Denizden boru hatlarıyla mevrut gaz, Filyos’ta işlenerek ulusal şebekeye teslim edilecek. Bahir tabanına kurduğumuz sistemler ve borazan hatları, yağız tesisleriyle beraber cümle evet olacak.” dedi.

Bilim Adamı, bilcümle projelerde yerli âdem ve aksiyon gücüne nazik önem verdiklerini, bundan kıran yerel mühendis ve uygulayımcı bakmak, Türkiye’nin petrol endüstrisindeki insan kaynağını yükseltmek amacıyla Yükseköğretim Yerleşmiş hareket birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Patika Yüksekokulunda (MYO) yöre lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün daha evvel yılında Türkiye’nin sunma yüksek puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Bilimci, “Lahzada takiben üstelik lisans öğrencileri için burs programı geliştirdik. Bu programa dahi Türkiye’nin önce 1000’i içerisinden 10 öğrenci başvurmuş durumda. Bu sayının giderek artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları yiğitlik için teşekkürname ediyoruz. Bizim birlikte görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara katiyen mahcup olmamak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

“Karadeniz’in gelişigüzel köşesini adım adım tarayacağız”

doğal gaz kontrol faaliyetleri kapsamında Kalaba ve Ünye’de yapılacak çalışmalara da değinen Bilimci, sismik araştırma yapacak Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin, Karadeniz’in ölçülü ve şarki kısmında kalan sismik açıkları bağlamak için görevine bitmeme ettiğini belirten Bilgin, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını benzeri süper basen namına ele alıyoruz. Filhakika bugünkü toplantının amaçlarından birisi birlikte bu vakıa üstünde fikir alışverişinde çıkmak. Hep bu süreci çakozlamak üzere, jeolojiyi idrak etmek için haddizatında sismik çalışmalara gerekseme var. Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı gemimiz bu sismik çalışmaları berhava etmek amacıyla görevlendirilen gemilerden aynı tanesi. Benzeri gayr üstelik Oruç Ser gemimiz. Oruç Başbuğ gemimiz dahi kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’de kullanılmamış görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Andıran benzeri tarihte onun dahi fariza süresi tekrar başlayacak.”

Kalabalık, Ünye ve Karadeniz’deki diğer bölgelerde potansiyel vadeden sahaların, evleviyet verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilgilendiren çalışmaların hisse senedi planı çerçevesinde devam ettiğini anlatan Âlim, “Barbaros Hayrettin Ciddi gemimizden ati veriler, sondajlardan aldığımız doneler hep bunların kâffesi aslında bu hareket planının içerisinde. Öncelikleri arada sırada değiştirebilir, öne alınabilir, biraz elan ertelenebilir ama temel bakımından söylenmesi gereken şu; Karadeniz’in herhangi bir köşesini yavaş yavaş tarayacağız ve kazıyacağız.” diyerek konuştu.

Share: