Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Fırka Denizli Saylav Nilgün Ök, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Londra ziyaretine ilişkin, “Lideriniz, daha geçmiş ‘tefeci’ olarak anlatım ettiği Londra’birlikte akman dünyalık arayışına gitti. Eskiden akman para olmayan, demin kuşkusuz oldu birlikte akman dünyalık oldu?” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Muğla Mebus Süleyman Dilli, Türkiye’nin aut tecim tablosunun anbean kötüleştiğini, dış alım artışının, ihracatın itmam mezuniyet üzerinde olduğunu savundu.

Dış tecim açığının ekimde, güzeşte yılın bire bir ayına bakarak yüzdelik 400’ün üstünde artım kaydettiğini tamlayan Dilli, “İhracat ucuzladı ucuzlamasına fakat tablo olumluya dönmedi, tersine devasa bir aut belirgin sorunu yaşanıyor.” diye konuştu.

Söylenenin bilakis işçilerin enflasyona ezdirildiğini doğacak süren Cerbezeli, bunu, TÜİK’in resmi verilerinin da saklayamadığını rapor etti.

Türkiye’üstelik yoğun krizden çıkmak üzere saf yatırıma gerekseme olduğunu kaydeden Cerbezeli, “Karaca parayı ülkeden kovup, çabucak temiz yatırımlara eğilmek şarttır.” dedi.

Girgin, tarumar yasasının esnafı koruyacak şekilde baştan düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Elektrikte üçgen tarifeyi dörde çıkaralım. Sanayi, bölük ve ticaretin beraberinde benzeri de esnaf tarifesi belirleyin, esnaf ve sanatkardan henüz bağan canlılık parası cebin.” önerisinde bulundu.

HDP İstanbul Saylav Uca Kenanoğlu, Türkiye Iktisat Modeli’nin, umu edilen sonucu vermediği kabilinden ucuz aksiyon gücü üzerinden planlı misil olması cihetiyle toplumdaki bolluk seviyesini düşürdüğünü iddia etti.

-“TÜİK rakamı sıcaklığın gölgedeki ölçümü”

İYİ Tümen Ankara Saylav Durmuş Yılmaz, grafiklerle yaptığı konuşmasında, “Enflasyonun, İkinci Dünya Harbi’ndeki seviyesini bile geçmesi, bile bile, istekle, bilerek ve yeğleme kullanılarak yapılmıştır. Zımnında burada ayrımsız günah namevcut, bu ayrımsız tercih edilen ekonomi yöntem uygulamasının sonucu.” ifadesini kullandı.

TÜİK, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) teşrinievvel ayı para şişkinliği rakamlarını karşılaştıran Yılmayan, şöyle devam etti:

“TÜİK rakamı sıcaklığın gölgedeki ölçümü; İTO güneşteki ölçümü; ENAG bile mahsus ölçek. Baz etkisinden kıran enflasyonda bire bir düşüş yaşanacak. Ancak bu, fiyatlarda düşüş anlamına gelmiyor. Bunlar düştükten sonraları toplumun karşısına çıkıp de ‘Gördünüz mü; faizleri düşürdük, enflasyonu dahi düşürdük. Zımnında nema sebep, enflasyon sonuçtur’ propagandasını lütfen yapmayın. Hiçbir öz yapmasanız de bu şişkinlik elhak düşecek.”

-“Başlık konu dolaşıp, encam arayanlar aracılığıyla dahi görülsün”

MHP İzmir Mebus Tamer Osmanağaoğlu, SUTAŞ, KUL, Asya ve Afrika ülkelerinin Türkiye ile kuracağı hareket birliklerinin eskisinden çok elan majör olduğuna bel ederek, “Türkiye’nin öneminin dönem geçtikçe arttığını aklıselim hep ülkeler görebilmektedir. Türkiye, rüştünü tanıtlama etmiştir. Umut edilir ki; bu hamur, bap konu dolaşıp, doğacak arayanlar vasıtasıyla dahi görülsün.” yorumunu yaptı.

Kooperatif sayısının çoğaltılması, kâin kooperatiflerin desteklenmesinin önemine değinen Osmanağaoğlu, Kooperatifçilik Lansman ve Geliştirme Projesi’nin bu anlamda ehemmiyet genişlik ettiğini anlattı.

“Bu, Türkiye’ye atılmış çokça nazik benzeri bühtan”

DÜRÜST Parti Denizli Mebus Nilgün Ök, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun İngiltere ziyareti sırasında toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımdaki, “Temiz paranın girdiği sokaktan, etki mal birden kaçar.” ifadelerini değerlendirdi.

Nilgün Ök, “Lideriniz, daha ilk ‘tefeci’ adına anlatım ettiği Londra’de akman dünyalık arayışına gitti. Başkaca 2018 yılında bu reis, başlık başlık dolaşarak ‘Sakın Türkiye’ye gelip envestisman yapmayın, Türkiye güvenli bir mutluluk değil’ dedi. Vaktiyle bozulmamış servet olmayan, demin zahir oldu de saf servet oldu? Şu anda yatırım fonlarının yüzdelik 98,5’i evcil yatırımcı. Kaçacak çepel mal bu mudur?” sorusunu yöneltti.

“Akan açığın uyuşturucuyla kapatılacağı” yönündeki iddialara müteveccih üstelik Ök, “Bu, Türkiye’ye atılmış çokça balaban bire bir bühtan. Amma burada bile şaşırmamak lazım. O dirilik vakti zamanında ‘Uyuşturucudan, esmer paradan algı alınsın’ diyen tıpkısı liderdi.” ifadelerini kullandı.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin bildirme balaban bütünleşmiş ortam çelik üreticisi Erdemir’in Bingöl’bile teferruatlı süredir istikşaf çalışmaları yaptığını, 300 milyon ton civarında çipo cevheri bulunduğunu söyledi.

Erdemir’in 550 milyon dolarlık yatırım yapma kararına meni fail Yılmayan, “Yıllık cari açığımızı, 600 milyon dolar civarında düşürmesi bekleniyor.” dedi.

Share: