Tekirdağ’da istavritin kilogramı 120-140 liradan satılıyor

Tekirdağ’bile balıkçıların ağlarına takılan istavrit, kentte yeryüzü çok yeğleme edilen balıkların arasında geliyor.

İstavrit, çinekop, hamsi ve zerrin angıç şehir sakinlerince tercih ediliyor. İstavritin kilogramı 120-140 liradan satılıyor.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Marmara’birlikte 3 gündür aktif olan lodosun etkisini kaybetmesiyle balıkçıların yeniden avlanmaya başladığını söyledi.

Son haftalarda istedikleri kabilinden tıpkı avcılık yapamadıklarını belirten Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

“Havaların normale dönmesiyle balıkçılar nasiplerini aramaya başladı. Bu aralar ağlara çıktı istavrit, çinekop ve karides takılıyor. Tıpkı ay büyüklüğünde bire bir müddet kaldı. 15 Nisan’bile av sezonu sona erecek. Sezon sonuna kadar balıkçılar paketlemek parası üzere apışlık atmaya bitmeme edecek. Balıkçılarımız kıyıya boş dönmektense yine bile savmak parasını çıkaracak kadar balıkla dönüyor. Tezgahlar abes kalmıyor.”

Balıkçı Hasan Erol bile vatandaşların istavrit ve çinekopu artık tercih ettiğini dile getirdi.

Havaların düzelmesiyle balıkçıların Marmara’ya açıldığını anlatan Erol, “İstavrit, çinekop ve zerrin angıç ağlara takılmaya bitmeme ediyor. Bunların birlikte karides ve mezgit oluyor. Hamsi biraz bir iki bu yıl. Sezon sonuna yaklaşılmasından dolayı gâh balıkçılar avlanmayı bıraktı. Bunun amacıyla balık üstelik beş altı oluyor ve bu da fiyatların artmasına sebep oluyor.” dedi.

Share: