Tecim Bakanı Muş, Daraç Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dar dışı üstencilik sektörünün almanak proje tutarının 30 bilyon dolar seviyelerini geçeceğini öngördüklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylelikle katılmış olarak 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ev sahipliğinde “Sıkıntılı Dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni” Sheraton Otel’üstelik yapıldı.

Tören, arsıulusal inşaat sektörü dergisi ENR’nin, herhangi bir yıl firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciroyu ana alarak “Dünyanın Sunu Büyük 250 Arsıulusal Müteahhidi Listesi”hangi giren firmaların ödüllendirilmesi üzere düzenlendi.

Bakan Muş, törende yaptığı konuşmada, Türk inşaat sektörünün, Itidalli Asya’nın bozkırlarından Çöl-Altı Afrika’nın çöllerine büyüklüğünde cemi 131 ülkede, ülkeyi başarıyla düzen ettiğini bildirerek, sektörün, sakat yüzyıllık tecrübesi ve ev dışı serüveni ile hizmet ihracatında genişlik oflaz ve rekabetçi sektörlerden birisi haline geldiğine meni etti.

Sektörün zaman bölgesinde önder ve acun yapım piyasasında muhteşem bire bir aktör olduğunu nâkil Muş, “Türk inşaat firmalarının 1972-2002 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde yurt dışında üstlendikleri ciro hemen 50 bilyon dolarken, akıbet 20 yılda kazanılan ivmeyle bu sene ağustos başı itibarıyla bu miktar 11 bini fazla projeyle tahminî 460 milyar dolara çıkmıştır. Değişik bire bir deyişle, son 20 yıllık dönemdeki yurt dışı proje bedeli, Türk yapım sektörünün daraç dışında üstlendiği hep proje bedelinin kısaca yüzdelik 90’ını oluşturmaktadır. Mavera yandan aksiyon hemen nicelik adına değil, buut açısından üstelik olmuştur. Averaj proje bedelinde görülen serencam 20 almanak dönemdeki artışta, müteahhitlerimizin nazik ölçekli ve ilişik değeri elan erdemli projeleri üstlenmelerinin rolü büyüktür. Söz Misali hava meydanı, yer altı treni, endüstriyel tesisler, gaz-petrol rafinerileri, otoyol ve enerji santralleri kabilinden çokça önemli teknolojik asar ortaya konulmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, bu başarıda devletin sağladığı etkili desteğin bile rolünün balaban olduğunu anlatım ederek, firmaların, canlılık gösterdikleri kül ülkelerde yaptıkları kaliteli işlerle anıldığına dikkati çekti. Sonuç biraz yılın, salgının damarlı etkileri, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve bölgedeki politik sıkıntılar dolayısıyla az çok stabil geçtiğini hatırlatan Muş, “Bu ters atmosfere karşın engelleri güçlük namına değil, yeni aynı sınama yerine gören ve yollarına zorluklardan ibret çıkararak devam fail Türk üstencilik sektörü, muvaffakiyetli performansını sürdürerek 2021 yılında yaklaşık 31 bilyon dolar değerinde yıpranmamış mahdut dışı projeleri üstlenmiştir.” dedi.

“2022 yılında 20 milyar dolarlık bakir proje bekliyoruz”

Mühendislik ve dizayn firmalarının de arsıulusal markalar haline gelmelerini önemsediklerini tamlayan Muş, “Bu tasavvur doğrultusunda, Vekâlet adına maharet danışmanlık sektörümüzün az dışı faaliyetlerine müteveccih destek programımızı canlı benzeri biçimde uyguluyoruz. Mühendislik, müşavirlik ve dizayn firmalarımızın sınırlı dışında üstlendikleri kümeli proje bedeli 3 bilyon dolara yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, bölgede yaşanan parçalanmamış istikrarsızlıklara karşın 2022 yılında 20 milyar dolar bandında yıpranmamış proje üstlenilmesini beklediklerini bildirerek, “Anadan Görme pazarlarımızda istikrarın tesisi ve giderek varlığımızı henüz çalışkan tıpkısı biçimde hissettirdiğimiz yeni pazarlarda üstlenilecek projelerin de katkısıyla, sektörümüzün başarılarının artarak devam edeceğine, yıllık proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğine ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylece kümülatif namına 500 bilyon dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” diye konuştu.

“Mütenavip finansman yaratıyoruz”

Bu kapsamda, Türk inşaat sektörünün ensiz dışında tanıtımına ve kullanılmamış iş arayışlarına müteveccih çalışmaları da artırarak sürdüreceklerini kaydeden Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu süreçte firmalarımıza yeryüzü çokça müstelzim açkı finansmandır. Bu bilinçle serencam dönemde firmalarımızın finansman ihtiyacını elan fazla karşılayabilmek adına makro adımlar attık ve Eximbank’ın kredilerini elan ulaşılabilir kuzuluk getirdik. Antrparantez Eximbank’ın Türk servet ve bakım ihracatına sağladığı finansman imkanlarını çoğaltmak üzere, üçüncü ülke dış satım kredi ve sigorta kuruluşları ile teşrikimesai çalışmalarına da hız vermiş bulunuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın yanında mütenavip finansman metotları yaratmaya müteveccih çabalarımızı de artırarak sürdürüyoruz. Bu aşamada alelhusus, mütenavip finansman yöntemlerinden birisi olan ve ülkemizin iri ayrımsız muvaffakiyet ile uyguladığı kamu-özel sektör teşrikimesai modelini ve bu konudaki ülkemiz tecrübesini, hareket yaptığımız coğrafyalardaki amme idarelerine aktarabileceğimiz programlar gerçekleştiriyoruz. Antrparantez, finansman kapasitesine topluluk ülkeler ile üçüncü ülkelerde hareket birliklerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza üstelik devam ediyoruz.”

Muş, acun inşaat sektörünün faal yayınlarından biri olan ENR Dergisi’nin, dar dışında üstlendikleri proje gelirlerine göre dünyanın bildirme şişman 250 üstencilik firması ve sunu şişman 225 mühendislik/dizayn firmasını sıraladığı listelerde yer kayran Türk firmalarına ödüllerini arz edeceklerini vurgulayarak, “Bu listeye göre ülkemiz, firma sayısına göre yıllardır ilk üçte, gelirlere bakarak ise 7. veya 8. sıralarda düzlük almaktadır. Firmalarımızın uluslararası piyasalarda gösterdiği bu iri ve tartılı başarıyı gitmek için Ticaret Bakanlığı kendisine tüm gücümüzle sektörümüzle gelişigüzel ceht göstermeye bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Törene katılan, 2020 ve 2021 yıllarına ait “Dünyanın Sunu Şişman 250 Uluslararası Müteahhidi” listelerinde meydan alan müteahhitlik ve danışmanlık firmalarının temsilcileri, ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan’ın elinden aldı.

Söz konusu listede saha düzlük 48 üstencilik ile 6 danışmanlık firmasının isimleri ise şöyle:

Uyanış, Limak, Antyapı, Bina Merkezi, Enka, Tekfen, Haysiyet Üstlenme, Semizlik -Belen -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Arslan Bina, Sembol, Kuzu, Kolin, Yüksel, Yapıt Taahhüt, IC İçtaş, Çalgın Erke, İlk, Gap, Polat Defa, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Bel, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Veladet, Mapa, Kişi Konut, AE Arma-Elektropanç, Anel, Düzey, Özkar, Galebe, Özgün Yapı (Bayburt Kol), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Akarsu-bina, Yüksel Proje, Proyapı.

Share: