Sinop’ta depremzedeler amacıyla nevresim takımı üretiliyor

Sinop’ta depremzedeler üzere nevresim takımı üretiliyor

SİNOP – Sinop Umum Eğitim Bilimi Merkezi uz öğreticileri ve kursiyerler, depremzede vatandaşların evlerinde ve yurtlarında kullanmaları için nevresim takımı üretiyor.

Sinop Valiliği El Eğitim Merkezi dikim atölyesinde becerikli öğreticiler ve kursiyerler, hareket bölgesindeki evlerinden olan vatandaşların barındığı farklı evlerde kullanabilmeleri için üzere çarşaf ve nevresim üretiyor. Günce sayı farkı 100 ila 150 skor kitap hazırlanırken, ilk etapta bin sayı istihsal yapılması planlanıyor.

Ahali Eğitim Bilimi Merkezi’nde nevresim dikimi işleyen Melek Akpınarlı, afetzedelere tıpkı nebze yardımda bulunmak için kaldıkları evlerinde ve yurtlarda kullanabilecekleri temiz nevresimler ürettiklerini belirtti.

Üretimde çok alıngan çalıştıklarını anlatım eden Fatma Eren, “Kumaşın benzeri parçası de çokça kızıl, çünkü biz kumaşın bir parçasını bile hüsran edersek yazık altında kalırız ve kendimizi çok mesul hissederiz. Bunun için genişlik mufassal şekilde ölçülerek biçilerek dikime hazırlanıyor. Geçmiş kumaşlarımızı açıyoruz, kesimden geçiyor bilahare dikime veriyoruz. İlikler açılıyor, ben da düğmelerini dikiyorum. Bilahare nitelik kontrolden geçiyor, temizlenip ütülenip paketleniyor” dedi.

“Amacımız geçmiş etapta bin adet”

Sinop Ahali Eğitim Merkezi Müdürü Toygar Altun, “Valimiz ve eşleri hanımefendinin himayelerinde başlatmış olduğumuz kutup ve nevresim dikim işleri yapıyoruz. Amacımız önce etapta bin skor nevresim takımı inşa etmek ve bunu deprem bölgesine alaşağı etmek. Bunların iri bölümü çift şahsiyet olacak, tıpkı miktar birlikte bir tane kişilik olarak üretiyoruz. Bunlarında polar kumaşından alt dip eşofman takımı yapmayı planlıyoruz, antrparantez Kılıçlı köyündeki kursumuzda üstelik kilim üretiyoruz. Şu ana kadar 24 skor kilim gönderdik, bundan sonra üstelik yapılan kilimleri en kısa zamanda göndermeyi planlıyoruz” diyerek konuştu.

Share: