Sahur yapacakları esnada depreme yakalanan vatandaş, korku yoğun anları anlattı

Sahur yapacakları esnada depreme yakalanan yurttaş, gocunmak kırcı anları anlattı

Siirt’te cesamet yurdunda misafir edilen depremzedeler yaşadıkları korkuyu anlattı

Depremzede Paltacı: “Facia koptu sandık, duvarlar uçuyordu, evler yıkılıyordu”

SİİRT – Deprem bölgesinden Siirt’te gelen afetzedeler, Siirt Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ilişkin yurtlara yerleştirilmeye bitmeme ediliyor. Depreme sahurda yakalana karı, imtina etmek meşbu anları anlattı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Esme Konak Şehriyâr Kız Mektepli yurdunda misafir edilen vatandaşlar, zelzele anında yaşadıklarını anlattı.

Kahramanmaraş merkezli olan ve 10 ili etkileyen depremlerin peşi sıra Siirt’te gelerek buradaki mikro, pansiyon, otel ve kamuya ilişkin misafirhanelere yerleşen, akrabalarında küsurat ve aile sara baştan tıpkı uyum kurmaya çalışan 4 bin 888 depremzedenin ihtiyaçları Siirt Valiliği koordinasyonunda oluşturulan ekipler eliyle yegâne bir tane tayin edilerek, karşılanmaya bitmeme ediliyor.

Esme Konak Odalık Kız Öğrenci yurdunda konuk edilen vatandaşlar, sarsıntı anında yaşadıklarını İhlas Marifet Ajansı muhabirine anlattı.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde meydana gelen depremde çok korktuklarını anlatan depremzede Hasan Paltacı, duvarların uçtuğunu evlerin yıkıldığını söyledi.

Paltacı, “Tün uyuyorduk bire bir sallantı oldu. Çabukça kalktım çocuklarımı kabul etmek istedim, bir anda hızlanınca elem yağmur de yağıyordu, kapıyı açmaya çalışıyoruz ama duvarlar kapıyı sıkıştırmış gibi zorladıkça kapı açılmıyordu. Bittabi olduysa biranda açtık kapıyı, hariç geçmek istiyoruz yağmurla rüzgar bizi kalın kafalı hatır makul itmeye çalışıyordu, ayrımsız şekilde dışarıya çıktık. Bütün mahalleli dışarda Allah’u Ekber diyerek bağırmaya başladılar. Duvarlar uçtu, evler yıkılmaya başladı. Ne yapacağımızı bilemedik sözde dersin facia kopuyormuş gibi hissetmeye başladık. Çokça kötüydü, anlatması dahi insanı ürpertiyor” dedi.

Depreme sahurda yakalandılar

Adıyaman’dan gelen depremzede Abdurrahman Uluer, sahur yapacakları esnada habbe salladığını ve şipşak dışarı kaçtıklarını söyledi.

Uluer, “Adıyaman’dan buraya geldik. Şeb saat 04.00’de namaz etmek üzere kalktık. Ilçe namazlarımızı kıldık, sabah ezanı okuyana kadar, ayrımsız baktım karı çağırdı, gel dedi tığ sahur hazırlamışız gel sahur yap. Ego kalktım tıpkı baktık sallandık, hanıma tezelden dedim dışarıya çıkalım. Tığ kendimiz zorla dışarıya atarak kurtardık ama üzerime kriz dökülüyordu. Evde seçme özdek dökülüyordu tığ evden çıkana kadar. Elhamdülillah biz akva çıktık” diye niteleyerek konuştu.

Siirt Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü Elverişsiz Hizmetleri Müdürü Fırat Akkoyun, “İlimize zelzele bölgesinden toplanmış 4 bin 888 depremzede vatandaşımız gelmiştir. Siirt Valiliğimizin koordinasyonunda gelen tüm vatandaşlarımızın tahaffuz, tagaddi, besin, giyim, eğitim bilimi ve psikososyal kabilinden bütün ihtiyaçları giderilmektedir. Allah’ın izniyle bu yaraları genişlik kısa sürede hep bu arada saracağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan yurtlarda mihman edilen depremzedelere tahaffuz, kemirmek, ruhsal bindi sağlanırken, kollar üstelik oluşturulan baziçe alanlarında depremi unutturulmaya çalışılıyor.

Share: