Rusya Heybet Başkanı Putin: “(Yer Yağı piyasalarında) Attığımız adımlar kimseye alın değil”

Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin, Mürekkep Arap Emirlikleri (BAE) ile alay malay Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) gözetiminde attıkları adımların istikrar sağladığını belirterek, “Attığımız adımlar ve kararlarımız kimseye alın değildir.” dedi.

Putin, St. Petersburg’ta BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Şike Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmenin basına bulutsuz kısmında değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile BAE arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini anlatan Putin, “Arabuluculuğa yönelik attığınız adımlar için müteşekkiriz. Umumi olarak boyut hakkında endişeli olduğunuzu ve Ukrayna’daki kriz birlikte dahil kalkmak için kül krizlerin çözümüne katkıda bulunma arzunuzu biliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ukrayna’daki krizin öncesinde Rusya ile BAE arasındaki ikili ticaretin yüzdelik 65 arttığını belirten Putin, “Bu yıl ise güzeşte sene büyüklüğünde olmasa birlikte yekpare zorluklara karşın ticaretimiz yüzde 17 artmış durumda.” ifadesini kullandı.

OPEC ve OPEC dışı kâh üretici ülkelerden oluşan OPEC+ nezdindeki aksiyon birliğine dahi değinen Putin, şöyle konuştu:

“Attığımız adımlar ve kararlarımız kimseye alın değildir. Kimse üzere ülkü yaratmayacağız. Eylemlerimiz, acun piyasalarındaki enerji tüketicileri, üreticileri ve satıcılarının kendilerini güvende hissetmeleri için dünya enerji piyasalarında muvazene yaratmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle seçkin zaman ortalık ihtiyaçlarına yanıt veriyor ve bunu aktüel olaylara akıllıca benzeri şekilde yapmaya çalışıyoruz.”

Putin, Suriye konusunun de bugünkü görüşmede ele alınacağını sözlerine ekledi.

Share: