Özkan Alev: Yurttaş Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Artık Firma Bulamıyor.

CHP Yardımcı Mebus Özkan Flama, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; “her vatandaş gidiş geliş sigortası yaptırmak amacıyla imdi firma bulamıyor. İlk sefer miftah sahibi olan tıpkısı vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Şayet beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL trafik sigortasını benzeri vatandaş ödeyecek olursa şüphesiz bu araca binecek? Sizin zamanınızda Doğan görünümlü Mecnunca birlikte onlara çok gelmeye başladı. Önceki yerli gidiş geliş sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım kim yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta üzerine” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda hezel alan CHP Uşak Mebus Özkan Kıvılcım, şunları söyledi:

“GALEBE HAVALİMANI UŞAKLIYA TAŞ YÜREKLILIK ÇEKTİRMEKTEDİR”

“Yengi Havalimanı Uşak, Afyon ve Kütahya’nın bütün nüfusundan bile elan çok garanti bırakılmış. DÜRÜST Parti hükümetlerinin bence genişlik çığlık projesi ve yüz karası projesi kendisine adlandırıyorum. Yüzdelik 97’lik galat payıyla sınıfta değil eksilerde olduğunuzu afişe etmek istiyorum. Ayrımsız yegâne bütçeye verdiği angarya yerine değil maatteessüf Çeltek’ta dallı güllü 370 bin vatandaşımıza Galebe Hava Meydanı yüzünden kalpsizlik çektiriyorsunuz. 1 TL borcu olmayan, altyapısı, üstyapısı, vadi hizmetleri, itfaiyesine büyüklüğünde tüm hizmetleri amade olan Yardımcı Havalimanımızı çalıştırmıyorsunuz, uçuşlara kapalı maatteessüf. Vakit Kaybetmeden size özel uçakla geldiğinizde inebiliyorsunuz. Yengi Hava Meydanı Uşaklıya merhametsizlik çektirmektedir.

“13 BİN 500 TL TRAFİK SİGORTASINI VATANDAŞ ÖDEYECEK OLURSA NASIL BU ARACA BİNECEK?”

Şu zaman haddinden fazla edimsel bir dava var sigorta. seçme vatandaş trafik sigortası yaptırmak üzere çıktı firma bulamıyor. İlk el vesile sahibi olan aynı vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Eğer beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL trafik sigortasını bire bir vatandaş ödeyecek olursa kuşkusuz bu araca binecek? Sizin zamanınızda Doğan görünümlü Mecnunca de onlara fazla gelmeye başladı. Önce yerli trafik sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım kim yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta konusunda.

Sivrihisar-Afyon-Uşak- İzmir Hızlı Tren Hattı. Maatteessüf bu zamana birlikte yetişmeyecek. Banko yetişmeyecek zira bütçe namevcut. Çalışıyor diyorsanız buyurun gidelim üste ben size çalışmadığını göstereyim.

Şoför arkadaşlarımızın bire bir sorunu var. Ehliyet affını gündeme ilam etmek istiyorum. Türkiye’de uygulanmayan, Avrupa’de uygulanan ayrımsız hep var. Şayet ayrımsız ağır vasıta şoförü, otomobil ehliyetiyle suç işlediyse, ehliyetini kaptırdıysa Avrupa’de vakit kaybetmeden makine ehliyetiyle cezalandırılır. Yani paketlemek parasını kazandığı ağır araç ehliyetinin devamlılığı saraka konusudur. Burada bile ayrımsız değişikliğe gerekseme var. Suçu işlediği, ehliyetini o zaman kullandığı komütatör üzerinden cezalandırılması, eğer paketlemek parasını ağır vasıta ehliyetinden kazanıyorsa muaf tutulmasını sizden istek ediyorum.

“MİNİBÜSÇÜLERE DESTEĞİ BİR AN ILK 3 BİN TL YAPALIM”

AĞIR VASITA şoförlerimize ve firma sahiplerimize mazot desteği verilmesi zaruridir. Özellikle pandemi döneminde iblağ sektörü haddinden fazla korkulu tartı çekti amma maalesef mazot desteği vermediniz. Yine şehir içi minibüsçülerinin sunma iri problemi 65 yaşı üstündeki vatandaşlarımızın ücretsiz binmesidir. Kesinlikle destekçisiyiz fakat aynı canip sevinirken aynı yan mağdur oluyor. Bin 200 TL verdiğiniz bu minibüsçülere desteği tıpkı dakika evvel 3 bin TL yapalım. Yılbaşından sonradan dahi bunu güncel fiyatlarla güncelleyelim.

Dediniz kim, Osmangazi Köprüsü özellikle geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi sunulan 40 bin intikal garantisi kararını geçti. 40 bin geçiş garantisi 80 binle geçtiğini karşılamıyor. Bütçe aracılığıyla kompanse ediyorsunuz. Yani sunulan 35 dolar + KDV 37,2 dolar yapar. 37,2 dolar tam 120 bin intikal olduğunda zarif. Kimseyi kandırmayın. Bu milletin bütçesini üstelik elan aşkın soydurmayın.”

Share: