Modifiyeli araçlara ukubet yağdı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, egzozlarında, şasi ve çerağ donanımları ile korse ebatlarında mevzuata marjinal uymazlık yapılan araçlara müteveccih denetimlerde 7 modifiyeli otomobil trafikten men edilirken çoğu türedi olan sürücülere de hep 102 bin lira ceza uygulandı.

Elbistan İlçe Güvenlik Müdürlüğü, serencam zamanlarda gerek CİMER ve 112 Ivedi Servis hattı tarafından gelen şikayetler üzerine; hele eski benzeri araçların kaportalarında, egzozlarında, çerağ donanımları ve sargaç ebatlarında kurallara aykırı şekilde değişiklik yapılan modifiyeli araçlara müteveccih denetimlerini sıklaştırdı.

Trafik Fal Sektör Amirliği koordinesinde; trafik kurallarını hiçe farzımuhal vatandaşların ve özge sürücülerin fert güvenliğini yıldırma eden, drift ve araklama atarak ilerleyen bir zamanda bile çevredekileri rahatsız edecek mertebe gürültü çıkaran modifiyeli araçlar için şehrin bir nice bölgesinde arama noktası oluşturuldu. İlçenin antre ve çıkışları birlikte dahil kalkışmak için çokça sayıda noktada resmi ve sivil ekipler görev aldı.

Polis ekiplerince durdurulan modifiyeli araçlar, mevzuat doğrultusunda şumüllü benzeri denetimden geçirildi. Dil konusunda sonra eklenen abartı egzozlar ilkin tevessül etmek üzere yasalı olmayan aksesuarlar söktürüldü. Denetimlerde; şasi donanımında ayrım yapılarak ‘basık’ namına adlandırılan duruma getirilen 7 makine, trafikten men edilerek otoparka çekildi. Ayrıca, çıtırbom kendisine direksiyona geçen 16 modifiyeli açar sürücüsüne cezai muamele uygulandı. Denetimler sonrasında kuralları ihlal eden araçlara da ait maddelerden ceza kesildi. Denetimler sonucunda kesilen ukubet miktarı ise toplanmış 102 bin 864 lira oldu.

Elbistan İlçe Güvenlik Müdürü Kağan Kırılmaz, bu yöndeki denetleme ve uygulamaların geceli gündüzlü yerine süreceğini söyledi.

Kırılmaz, modifiyeli yerine adlandırılan araçların, şehrin huzurunu bozmasına ve farklı sürücüler ile yayaların can ve dünyalık güvenliğini tehlikeye düşürmesine cevaz vermeyeceklerini vurguladı.

Bu laf ile ilişkin gösterişli şikayetler olduğuna dikkat calip Kırılmaz: “İlçe genelinde modifiyeli vesait ile mübalağa egzozlu araçlar üzerinde denetimlerimizi sıklaştırdık. Gidiş Geliş başta almak amacıyla birlik ekiplerimiz bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor. Alelhusus modifiyeli vesait koyulmak üzere şehir içi trafiğin düzenlenmesinde üzerimize düşeni arz gani şekilde yerine getireceğiz. Vatandaşın huzurunu, duygusal ve dünyalık güvenliğini temin etmek amacıyla tavizsiz şekilde denetimlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: