Malatya ve Elazığ demincek bile sel ile boğuşuyor! Dereler taştı, ekincilik arazileri sular altında kaldı

Türkiye’nin doğusunu biraz gündür yara yağışlar tutsak aldı. Şanlıurfa ve Adıyaman’bile 18 kişinin hayatını kaybetmesine sefer açan dominant deminden de Malatya ve Elazığ’de hareketli oldu.

DERELER TAŞTI, TARIM ARAZİLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Malatya’dahi 3 gündür enerjik olan sağanak yağmur etkisini arttırarak bitmeme ediyor. Şehir genelinde etkisi süren sağanak bir nice noktada sele dönüşürken, Akçadağ, Kuluncak, Yeşilyurt, Battalgazi ilçelerinde çokça sayıda dere taştı, tarım arazileri su altında kaldı.

YÜZLERCE BALIK KARAYA VURDU

Akçadağ’ın Aktepe Mahallesi’nde Lökomar mevkiinde taşan göldeki yüzlerce balık ise karaya vururken, boğanak yağışların çevrim boyu site genelinde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

“HÂKIM BİZİ HADDINDEN FAZLA ETKİLEDİ”

Battalgazi ilçesinin Düzlük Mahallesi’ndeki Başharık Caddesi’nde rögarın taşması sonucu, misil göle döndü. Suyun içerisinde yürümek zorunda artan Sevinç Topal, “Depremden sonra başka tıpkısı ile gitmiştim geldim. Memleketi görüp evimi nezaret etmek istedim ama baktım her şey haddinden fazla yara. Zelzele bire bir yandan başka yandan bile sel bizi çokça etkiledi. Çarşıya gitmek istedim ama gidemedim .Bu nedenle yoldan sabık otomobil sürücülerinden müzaheret istedim” diye konuştu. Malatya’birlikte gün boyu yağan ve kimi zaman şiddetini zait yağmurun salı gününe büyüklüğünde devam edeceği öğrenildi.

HEYELAN MEYDANA GELDİ

Darende ilçesinde tıpkısı haftadır etkisini sürdüren yağmur zımnında Hacılar Şeyhli Mahallesi yolunda akşam saatlerinde heyelan meydana geldi. Ayrıksı aynı bölgedeki heyelanda ise yollara kayalar düştü.

YOL GÜZERGAHI DEĞİŞTİRİLİYOR

Emniyet ekipleri, kayşa bölgesinde tedbir alarak vatandaşlara dikkatli olmaları üzerine uyarıda bulundu. Malatya Büyükşehir Belediyesi Defa Enfrastrüktür Eş Güdüm Kat Başkanlığı tarafından yapılan incelemede, henüz evvel bile kayşa oluşan yolun güzergahının değiştirilmesine karar verildi.

“YARDIM BEKLİYORUZ”

Hacılar Mahalle Muhtarı Müslüm Kaçaman, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yolun engel gördüğünü söyledi. Incitici yağışlardan ufuk mahallede ayrımlı zamanlarda birlikte toprak kayması olduğunu anlatan Kaçaman, “Depremlerden periferi kayalar üstelik oynamıştı. Yağışlardan dünya de kayşa oluştu. Yolumuz şu dakika kapandı. AFAD ekipleri yaptığı tetkik sonucu burasını toprak kayması bölgesi car etti. Izinli makamlardan müzaheret bekliyoruz. Heyelandan kaynaklı seçkin duygusal kaybımız yoktur.” dedi.

KANALDA SU SEVİYESİ YÜKSELDİ

Doğanşehir ilçesinde ise etkisini sürdüren bora nedeniyle cadde ve sokaklarda akarsu birikintileri oluştu. Vahap Pespaye Meydanı’ndaki kanalda su düzeyi yükseldi. Akarsu birikintileri dolayısıyla gâh sürücüler üstelik tahakküm anlar yaşadı.

ELAZIĞ’ÜSTELIK DAHI DERELER TAŞTI

Meteoroloji’nin uyarısının ardından Elazığ’dahi canlı olan sağanak, hayatı damarı bozuk etkiledi. Baskil ilçesinde yağışın peşi sıra Kömürhan, Deliktaş ve Situşağı dereleri taştı. Begayet zımnında ekincilik arazilerini de su bastı. O anlar, el telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Share: