Konya kültür danışma haberleri | Selçuki ayrıntılar, ‘İklim Atölyeleri’ ile geleceği kurtaracak

Selçuklu kollar, ‘İklim Atölyeleri’ ile geleceği kurtaracak

İZMİR – Selçuk Belediyesi ile Atölye Deneme Konuşma ve Ekoloji Derneği’nin, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği atıfet desteği ile hayata geçirdiği, Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin lansmanı Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde yapıldı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği teberru desteği ile Selçuk Belediyesi ile Atölye Deneyim Görüşme ve Ekoloji Derneği’nin hayata geçirdiği, İzmir St. Joseph Lisesi ve İzmir Frenkçe Öğretmenleri Derneği’nin destekleri ile zenginleşen Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin lansmanına Efes Selçuk Belediye Başkanı Çımbar Ceritoğlu Sengel, Fransa Türkiye Büyükelçiliği Sivil Sosyete ile İş birliği Sorumlusu Romain Lacahmbre, Topluluk Başkanı Seçil Vildan Çubukçu, Başkan Yardımcısı Buse Altun, Yönetim Kurulu Üyesi Firez Ruz Özdemirci ve sivil cemiyet örgütleri temsilcileri katıldı.

Hedef bin 500 çocuk

Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi, Selçuk’ta güçlü 7- 14 yaş arası bin 500 çocuğa ulaşarak çocuklara belde ve iklim konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. Tahminî aynı yıl sürecek proje ile Selçuk’ta cıvıl cıvıl 7- 14 gözyaşı çocukların belde üstüne bilinçlenmesi ve bu konuda günce yaşamlarında kullanılmamış beceriler kazanmasını çıkarmak için balaban bir kadem atılacak.

Amaç çocukları bilinçlendirmek

Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi lansmanında projenin önemini anlatan Atölye Sınama Konuşma Derneği Umumi Sekreteri Akpelin Topçu; Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi’nin asıl motivasyonunun firez ve sanatın gücünü kullanarak çocukları mevcut ekolojik kriz ve abuhava değişikliği üzerine bilinçlendirmek ve etraflı vadede gözlemlenebilir davranış değişiklikleri elde etmelerini nail olmak olduğunu belirterek “Sinema, masal, dizayn, ışık, fotoğraf, çalgı aleti, doğa oyunları ve adalet tamamen mekân atölyeleri ile çocukların yeteneklerini ortaya koyabilecekleri bir kayran açmayı hedefliyoruz. Bu projede bin 500 kadar çocuğa ulaşmak istiyoruz. Sanat ve ekoloji atölyeleriyle bu arada çocuklara, abuhava krizi ve ekolojik krizle ilgili farkındalık kazandırmayı, onları biraz birlikte nutuk tarafından motive ederek bu alanda kullanılmamış beceriler kazanmalarını hedefliyoruz” dedi.

Lacahmbre: “Çocuklar geleceğin aktörleridir”

Fransa Türkiye Büyükelçiliği Sivil Sosyete ile İş Birliği Sorumlusu Romain Lacahmbre, abuhava değişikliği ile mücadelede uluslararası el birliği ve iş birliğinin önemine özen çekerek “Fransa Büyükelçiliği 2020 yılından bu yana gelişigüzel yıl sivil topluluk örgütlerine müteveccih kasaba temalı projelere çağrıda bulunuyor. Dallar geleceğin aktörleridir. Gezegenimizin zenginliklerini kayırma etmesi ve dürdürülebilir tıpkı acun mensur edilebilmesi amacıyla çocukların akla yatkın şekilde eğitilmeleri tıpkı mecburiyettir. Selçuk Belediyesi ile Işlik Deneme Musahabe ve Ekoloji Derneği’hangi bu sağduyulu proje için teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

“Gelecek nesillere ‘Buna dur diyecek olan kahramanlar sizlersiniz’ diyoruz”

Selçuk Belediye Reisi Cımbar Ceritoğlu Sengel, “Biz geleceğe tıpkısı sulp ekelim ve topraktan yetişen filizlerle geleceğe cemaat çıkalım diyerek Efes Tarlası Dirim Köyü’nü kurduk. Arazi Okulu’nda tayf ettiğimiz şeyi Efes Selçuk İklim Atölyeleri Projesi ile gerçekleştiriyoruz. Efes Sahnesi Hayat Köyü Projesi ve Arazi Okulu Projesi ile hem meslek öncesi çocukları hem üstelik abes hazırda tarımla uğraşan vatandaşları akıllıca tarım teknikleriyle bire bir araya tebliğ etmek için uğraşmıştık. Amma Işlik Tecrübe Tekellüm Derneği ile alay malay şu anda bambaşka benzeri proje yapıyoruz. İklim krizine, ekolojik krize alın ne yapabiliriz ve gelecek nesilleri bu konuda nasıl bilgilendirebiliriz diye niteleyerek başladığımız bire bir proje Efes Selçuk İklim Atölyesi projesi. Bu noktada birlikte mütebeddil gittikçe katıksız afetler, yeğin baskınlarına ve susuzluk üzere problemlerle alın karşıyayken, gelecek nesillere buna dur diyecek olan kahramanlar sizlersiniz diyoruz. Onları hem müzikle, hem sanatla hem de yerey ve doğayla bir araya getirerek bu işi çözmek istiyoruz. Bu projeyi o yüzden haddinden fazla önemsiyorum. Bu projeyle düpedüz gelecek neslin kişi geleceklerini kurtaracaklarına inanıyorum. Tığ geleceği yarının büyükleri olacak çocuklara teyit ediyoruz. Bizim burada amacımız geleceğe nesil atmaktı. Bu hayalimize kuma olan herkese teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Share: