Kırıkkale’de imam ve müezzine ‘zimmet’ soruşturması! Ehil isyan etti

Gürler Camii Cemiyet Başkanı Kenan Doğanülker, önder Ü.U. ve ezancı M.Y.’nin cuma namazı sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın bir kısmını 27 Mayıs’ta zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Kırıkkale Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, konuyla ilişkin adli anket, Kırıkkale Müftülüğü da yönetsel anket başlattı.

“ARADAKİ 400 LİRADA BİR ZİMMET SUÇU VAR”

Cemiyet Başkanı Kenan Doğanülker, gelişigüzel cuma namazı sonrası toplanan paranın tutanakla müftülüğe teyit edildiğini belirterek, “27 Mayıs Cuma Namazı günü müftülüğe doğrulama yapılmak üzere 4 bin 50 liralık hep. Toplanan servet camimizdeki 3 gönül aracılığıyla tutanakla tayin edilmiş. Ben o antlaşma şehir dışındaydım. Sonra bu tutanak imam ve ezancı eliyle camiden alınıp, iklim müftülüğündeki teslim adına götürülmüş. Parayı tasdik düzlük güç parayı sayarken, paranın kalık olduğunu söylemiş. Onlar bile tutanakta yazan 4 bin 50 liranın üstünü çizerek ‘3 bin 650 lira teyit aldım’ diye niteleyerek imza atmışlar. Bu aradaki 400 lirada ayrımsız zimmet suçu var” dedi.

“EKSANTRIK YERDE GÖREVLENDİRİLMELERİNİ İSTİYORUM”

İmam ve müezzinin başı yerde olup olmadığına adaletin değişmeyen vereceğini fakat bu süreçte görev yerlerinin değiştirilmesi amacıyla müftülükten talepte bulunduklarını kaydeden Doğanülker, “İmamların bu olaylardan sonra halen camimizde tutulması üzerine toplum örgütü üyelerimiz ve cami cemaatimiz tepkili. Bu yüzden yeryüzü azından hak cilve edene kadar imamların buradan alınarak apayri benzeri yerde görevlendirilmelerini istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“İMAMIN ARKASINDA HUŞU İÇERİSİNDE SALAT KILAMIYORUZ”

Cami cemaatinden Büyük Sebep ise, “Bu olayları duyduktan sonraları bizler birlikte karmakarışık oluyoruz. Kuşku ortamında namaz kılıyoruz. İnsanız, vebal gibi fakat bu olayı saklaması makul değil. Dünyalık fire olanaklı, bunu toplum örgütü başkanına söylemesi gerekiyordu. Evrakta tahribat yaptığı amacıyla bu benzeri suç. Bu imam arakçılık yapıyorsa biz şüphesiz arkasında salat kılacağız, diyerek aklımıza geliyor. İmamın arkasında huşu içerisinde salat kılamıyoruz” dedi.

Cami imamı Ü.U. ise dava sürecinin devam ettiğini, bu nedenle izah yapamayacağını söyledi.Share: