Kentsel dönüşüm örneği gösteren Elazığ’da konutlar süratle yükseliyor

Kentsel transformasyon örneği gösteren Elazığ’dahi konutlar çabucak yükseliyor

ELAZIĞ – Elazığ Belediyesi yoluyla kentsel dönüşüm çerçevesinde inşasına başlanan konutların yapımı tekmil hızıyla sürüyor.

Elazığ’de 24 Ocak 2020’dahi meydana mevrut 6.8’lik depremin arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum’un koordinesinde Elazığ’birlikte 24 bin 83 ev mensur edilerek doğruluk sahiplerine teyit edilmişti. Kentsel dönüşüme ehemmiyet veren Elazığ Belediyesi, önce namına Karşıyaka Mahallesi’nde TOKİ ile yaptığı tören düzeni çerçevesinde 369 konutu yapıp doğruluk sahiplerine tasdik etti. Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Elazığ Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Abdullah Vakur Mahallesi’nde 120 türe sahibi ile anlaşarak çalışmalara başladı. Temelleri atılmış ve nazik aynı bölümü tamamlanan 160 hane bir anda yükseliyor. Öte yandan Hor Demirtaş köyünde bile 500 skor özgür ev mensur edecek olan belediye, bu konutlardan elde edilecek gelirle kentsel dönüşüme katılacak vatandaşlara evre başı 50 ile 70 bin teklik arası teberru desteği vereceği bildirildi.

Kentsel Transformasyon Müdürü Lütfü Oğuz, “Abdullah Ağır Mahallesi’nde 120 doğruluk sahibi var. 8 bloktan oluşan 160 konut üretiliyor. Ürettiğimiz konutları deprem yönetmeliğine uygun radye temeldir. Rastgele tarafı perde ile donatılmış ve depremleri genişlik dolgunca şekilde karşılayabilecek deprem perdelerinden oluştu. Bu serencam Kahramanmaraş merkezli zelzele bunun ispatı oldu. Binanın tamam rijit aynı şekilde çalıştığının ispatı oluştu. En ufak tıpkısı sıva, cidar çatlağı olmadı. Biricik biricik yekpare seçkin yeri taharri ettik. Tek sıkıntının olmadığını gördük. Şehremini Delimsirek Şerifoğulları’nın izah yaptığı gibi bireysel yüklenici eliyle kesim yapanlara ayrımsız nebze katkı yöneltmek için 50 ile 70 bin aralığında hibe desteği oluşturulacak. Bu meclisten geçti ve altyapısı hazırlanıyor” dedi.

Elazığ genelinde kentsel dönüşümlerin sürdüğünü aktaran Oğuz, “Müteahhit vasıtasıyla dönüşen var. Belediyemizin TOKİ ile yaptığı tören düzeni çerçevesinde dönüşümler sağlandı. Ayrımsız zamanda TOKİ kısaca 25 bin konut yaptı. Evleri korkulu hasar alan hepsine göz verildi. Elazığ depreminden sonradan Karşıyaka Mahallesi’nde 369 hane ve aksiyon yerleri belediyenin TOKİ ile yapmış olduğu protokol ile yapıldı. Farklı mahallerde şehremaneti projeler geliştirdi. Abdullah Gösterişli Mahallesi’nde birlikte 2 adada adalet sahipleri bize mezuniyet verdi. Tığ burada dahi 160 basamak ve aksiyon yerleri üretimi yapıyoruz. Buradaki çalışmalarımız kasım ayında bitecek. Müteahhidimiz pir ve aceleci çalışıyor, ihtimal daha erken bitebilir” diye niteleyerek konuştu.

Share: