İzmir-İstanbul Karayolu’nda boyut cümbüşü

Manisa’üstelik hasat edildikten sonraları abes alanlara serilen sultani üzümler, yeşilden kahve rengine akıllıcasına ulam cümbüşü yaşarken, İzmir- İstanbul Karayolu adeta kartpostallık görüntülere görüntü oldu. İzmir’den İstanbul ve Bursa’ya giden vatandaşların durup fotoğraf çektiğini belirten üzüm üreticisi Aziz Acar, boyut tonlarının görülmeye ayar olduğunu söyledi.

Manisa’de geçtiğimiz haftalarda hasadına başlanan sultani üzümler, kurutulmak için abes alanlara seriliyor. Serilen üzümler yeşilden kıraathane rengine akla yatkın adeta hasep cümbüşüne dönüşüyor. Özellikle İzmir-İstanbul Karayolu’nun değme iki tarafında birlikte yer kayran üzüm sergileri, yolu kullanan vatandaşlar üzere seyrine doyulmaz manzaralar oluşturuyor.

18 yaşından beri bağcılıkla uğraştığını belirten Muazzez Enerjik, “Rekolte bu yıl normal. Herkesin tabii bire bir değil. Ayrımlı bölgelerde afat olduğundan periferi rekolte değişebiliyor. Kestikten sonra buraya getiriliyor. Burada ilaçlanmış suyla yıkandıktan bilahare seriliyor. Çekicilik şartlarına bakarak 8 ila 10 dolaşma süre ortada kuruyor. Ark üzüm kendisine kaldırdıktan sonraları da işletmelere satıyoruz evet de depoluyoruz” ifadelerini kullandı.

Piyasada 17 ila 22 TL arasında cılız üzüm alındığını belirten Acara, “Fiyat konusu bildirme büyük sıkıntımız. Maliyetler haddinden fazla faziletkâr. Maliyetlerin yükselmesinden hava bu üzüme yansımadı. İşletmeciler bile satamadıklarını söylüyorlar. Bizimle ilişkin olduğunu düşünmüyorum. Elan önceki oyunlarının bedelini biz çiftçiler ödüyoruz. İşletmelere götürmedim amma duyduğum kadarıyla 17 ile 22 TL bandı beyninde gurur yapıyorlar. Cumhurbaşkanımız eşit açıkladıktan sonradan 22-23 TL seviyelerinde benzeri gelgel işlenmiş. Daha sonradan bu fiyatlar gevşetilmiş. Bu de yağmur sonrası üzümde nitelik kaybından yaşandı. Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) tehlikeli aynı gelgel yaparsa bu bile fiyatları müspet yönde etkiler” dedi.

İstanbul’bile evet dahi Bursa tarafında oturan vatandaşların İzmir’den tatil dönüşü bağlarına uğradıklarını ve hem üzüm aldıklarını hem de foto çektiklerini söyleyen Acara, “Buraya İstanbul’de ya birlikte Bursa taraflarında oturanlar uğruyor. Hem üzüm alıyorlar hem da sergileri beğenip fotoğraf çekiyorlar. Zira renklerin tonu çokça sunturlu. Baran ham olsaydı bu çok henüz üstelik güzelce olacaktı. Yağmurun da etkisiyle 10 dolma değil. Geçtiğimiz yıl elan güzeldi” diyerek konuştu. – MANİSAShare: