İçinde düğmük artan boksa antrenör adına dönüp dezavantajlı çocuklara sporu sevdirdi

Yalova’nın Armutlu ilçesinde belediyenin boks takımını işveren çalıştırıcı Cafer Özbey, hem spora demet duyanları hem dahi dezavantajlı çocuk ve gençleri yetiştirerek kudretli olmaları üzere savaşım veriyor.

Armutlu Belediyespor Kulübü Boks Takımı’nın antrenörlüğünü işleyen 63 yaşındaki Özbey, toyluk yıllarında tanıştığı boksu çeşitli nedenlerle tezyit etmek zorunda kaldı.

Bir ululuk kurumunda etraflı yıllar fariza yaptıktan sonra emekliye ayrılan Özbey, bilgisizlik yıllarından süresince düğmük küsurat spora anlayışsız dönmeye değişmeyen verdi.

Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonunun çalıştırıcılık kurslarına anbean üçüncü adım çalıştırıcılık belgesini kayran Özbey, 2011 yılında Armutlu Belediyesi bünyesindeki boks takımına gönüllü antrenör oldu.

İlçede çok sayıda çocuğa ve gence boksu sevdiren Özbey’in yetiştirdiği sporculardan bazıları Türkiye üçüncülüğü, havza ve diyar şampiyonluğu derecelerini kazandı.

Özbey bu süreçte dezavantajlı çocuklara bile yumruk oyunu öğretti. 11 yılda toplumsal hayata kazandırdığı 20 çocuktan diyar ve mıntıka birincileri çıkaran Özbey’in antrenörlüğünü yaptığı takımda 15’i kız 63 sportmen bulunuyor.

Minikler, yıldızlar ve çoluk çocuk kategorilerinde Türkiye şampiyonluğunu hedefleyen Özbey ve sporcuları, Armutlu Belediyesine ilişkin tesislerde antrenmanlarını sürdürüyor.

Cafer Özbey, AA muhabirine, çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek üzere çabaladığını söyledi.

Dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmasının önemine dikkati çekici Özbey, şöyle konuştu:

“İlçede çocuklar er yaşta ayrımsız takım alışkanlıklara ulaşıyorlar. O cins alışkanlıklara ulaşmamaları için tığ ölçüsüz benzeri mücahede gösteriyoruz. Çocukların alelhusus sporla tanışması gerekiyor. Bu yumruk oyunu oluşmak zorunda değil. Biz çocuklar mızrap, sigara veya alkol üzere tıpkısı bando şeylere bulaşmadan boksla buluşturalım istedik ve o açar ile tıpkısı nebze birlikte olsa muvaffakiyetli olduk. Zira bu kabil haddinden fazla sayıda sporcularımız var. Yani yavru birlik bataklıktayken alıp getirdik ve burada boksör yaptık, ayrımsız derinti madalya aldılar. Şimdi anneleri, babaları, okuldaki müdürleri da memnun.”

Öğrenciler başarıdan emin

Liseye revan 9. derslik öğrencisi Turgut Küçükkaplan (14) boks fail biraz arkadaşına özenerek benzeri kat nezaret etmek amacıyla kulübe geldiğini anlattı.

Kulüpte iki yıldır boksa bitmeme ettiğini aktaran Küçükkaplan, “Sokağın haddinden fazla kirli olduğunu ayırt ettim. Burası hoşuma gidince ben de başladım. Haddinden Fazla mutluyum. Türkiye şampiyonasına gideceğim. Kazanacağıma birlikte eminim. Cafer hocam kabilinden aynı öğretmen var arkamda. Allah’ın izniyle gidip alacağız.” ifadelerini kullandı.

Ortaokul 8. sınıf öğrencisi Sadullah Dağhan (12), çocuklara ve gençlere kötü alışkanlıklardan ırak durmalarını spora yönelmelerini kaynak ederek, “Spor beni kurtardı, onları dahi kurtarsın.” dedi.

Armutlu Belediye Reisi Mustafa Tokat ise kulüpte işyar antrenörlerin kendilerine ciddi verdiğini ve onların desteğiyle hizmet ettiklerini belirtti.

Çocukların sporla çöz içe olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Tokat, şunları kaydetti:

“Bizim çocuklarımız bunlar. Sokaktan ne büyüklüğünde bala alabilirsek, koruyucu olabilirsek, onlardan şampiyon yetiştirebilirsek bize ayrı bire bir değer, alım veriyor. Hocalarımızı, çocuklarımızı kutluyorum. Armutlu üzere değeri çokça fazla. Biz baştan itibaren hocalarımızın yanındayız. Güvene dayalı gidiyoruz. Bittabi soylu erki şartlarda yapabildiğimiz, gücümüzün yettiği kadar hocalarımız hangi isterse yapmaya çalışıyoruz. Armutlu’dan illet şampiyonlar çıkmasın? Ego böke çıkacağına inanıyorum. Biz sonuna büyüklüğünde gideceğiz. Görevimin başında olduğum sürece yardımcı olmaya devam edeceğiz. Hocalarımızla mutlak Türkiye şampiyonu olacağız, girmek zorundayız. Bu çocuklarımıza de sonuna kadar güveniyorum.”

Share: