Hakkari evcil: Sürgünden 62 yıl sonraları dede toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 yıl sonradan dede toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası çarkıt İl Nüfus Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Nafi Kayaç, aradan sabık 62 yıl sonradan ağababa toprağı Hakkari’yi müzakere etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Nefer Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Nafi Kayaç, aradan 62 yıl sonra ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken elan 8 yaşında olan Yararlı Kaya, kentte tüvana akrabaları ile hasret giderdikten sonraları atalarına ilgili Düz Medresesi ve aile mezarlıklarını görüşme ederek yakarış etti. 1960 darbesinde aniden tıpkı kararla rahmetlik babası İhsan Kaya, Zeki Çipo, Mehmet Tehlikeli ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile aynı kış günü memleketlerinden sürgün edildiklerini anımsatan Nafi Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O çevrim meşbu ve otobüste yok. Fakat rahmetli Salih Güzel’in motorin kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda gaz bidonlarının üzerine yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonra Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene sonra Antalya’ya tayin oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Henüz bilahare tayinimiz Hatay’a imdi. Orada bile 3 sene kaldık. en son aktarım Burdur’a artık. Imdi babam yaşlanmıştı. Zor olana kadar üstelik bu illerde kişi müdürü kendisine hizmet yaptı. Babam çok anaç biriydi. İnanılmaz aynı umum yazısı vardı. Bütün yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Rast Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl önceki 105 yaşında son etti. Tanrı yağmur eylesin” dedi.

Antalya’üstelik etkili Kayaç, Antalya’bile evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonra Türk Çekicilik Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan ekolojik ortam Hakkari’ye gelemedim. 62 sene aradan sonradan Hakkari’ye gelerek akrabalarımı musahabe ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi biz buradan ayrıldığımızda medreselerimiz tahrip olmuştu. Site tamamen yer evlerle doluydu. Ama demincek apartmanlarla meşbu ayrımsız site görüyorum. Üniversitemiz sebebiyle medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız himaye altına alınmış. Ama gördüğüm kadarıyla bu tam değil. Mezarlıklarımız bakılmamış bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin ahali atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte tüvana kuzeni Eksiksizlik Kayaç’nın haremlik ettiği Yararlı Kaya, en son dedesi Şeyh Muhammed Tamam Efendinin mezarını üstelik ziyaret ederek yakarış etti.

Share: