Güç Tıpkı Kap Hastalığı Yüzünden Tamlık Vücudu Yaralarla Kaplanan Iştiyak Yücel: “Cesamet Büyüklerime Sesleniyorum, Beni Kurtarsınlar”

EDDA SÖNMEZ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde zihayat, “büllöz pemfigoid” adı sunulan pahal aynı ten hastalığı nedeniyle bilcümle vücudu içi akarsu kırcı kabarcıklar ve yaralarla kaplı olan 47 yaşındaki Gönül Yücel, hastane sayrılarevi gezdiğini, ancak seçkin otama sonucunda iyileşmeden taburcu edilerek eve gönderildiğini söyledi. Evde metin sıfır koşullarda hastalığının henüz ağırlaştığını belirten Yücel, “Ihtişam büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar. Çok yoruldum, ümitlerim kesiliyor. Tedricen yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık ama olmadı. Beni kurtarsınlar, koruyucu olsunlar bana” dedi.

Elbistan’da hareketli Rağbet Yücel, Mart 2022’üstelik, vücudunda alerjik kaşıntı başlaması üstüne hastaneye gitti. Kahramanmaraş Cesamet Hastanesi’nde biyopsi yapılan Yücel’e, bulunmaz bire bir çor olan büllöz pemfigoid teşhisi konuldu. Yücel, vücutta su meşbu kabarcıklar oluşmasına ve biberli kaşınma sonucu bu kabarcıkların patlayarak cümle vücudunu yaraların kaplamasına bozukluk olan çor yüzünden 6 aydır muhtelif hastanelerde otama gördü. İyi revan tedavilerin peşi sıra taburcu edilen Yücel’in durumu, gücük tıpkısı müddet sonradan temas seferinde henüz kötüye gitti.

“HADDINDEN FAZLA YORULDUM, GİTTİKÇE YARALARIM ARTIYOR”

Evinde, iltihabi yaraların akıntılarından korunması için tasni serilen yatağından seslenen Umu Yücel, yetkililere davet yaparak, “Bana yardım etmelerini istiyorum. Kurtarmalarını istiyorum, çokça yoruldum. Ümitlerim kesiliyor. Zamanla yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık ama olmadı. Hekim ilgilenmedi. (Ellerini göstererek) hakeza tıpkısı hastayım ego. Oran büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar, havari olsunlar bana” dedi.

Bu süreç içerisinde eşi Yücel’i Malatya, Gaziantep, Mersin kabilinden farklı illerdeki darülfünun hastanelerine ve hususi hastanelere götürdüğünü tamlayan yapım işçisi Halil Yücel birlikte süreci şöyle konuştu:

“BİR BİNEK ARABA İLE ŞEB- ZAMAN SEFER GİTTİK: Bu süreçte bilcümle kişi imkanlarımı kullandım. Elem benzeri binek makine ile geceleyin- gündüz el anbean, kat gelerek yaptım. en üst 2022’nin 5. ayında Kayseri’ye götürdüm. 40 çevrim Kayseri’birlikte kaldı hastamız. Ondan bilahare yine eve geldi. Hastalığı yeniden çoğaldı. Yine Kahramanmaraş Araştırı Hastanesi’ne götürdüm. 2 kamer yattı hastanede, biraz toparlandı. Salim olsun hocamız bizimle haddinden fazla gür ilgilendi. Hastamızı gönderdi. 15 aktarılma sonradan kontrole götürdüm. Kontrolde haplarını ayarladım, eve getirdim ve evde tekrardan çor çoğaldı.

YOĞUN BAKIMDA 4 ÇAĞ YATTIKTAN SONRADAN ALIŞILAGELEN SERVİSE ÇIKTI: Hastalık çoğalırken aynı birlikte ihtisas ve yaradılış arasında tıpkısı pıhtılaşma oldu ve hastamızda bir dahi teneffüs sıkıntısı yaşandı. Hastamızı tekrardan biz Elbistan Ululuk Hastanesi’ne götürdük. Elbistan Izzet Hastanesi, bizi ambulansla tez bir şekilde Kahramanmaraş Araştırı Hastanesi’ne götürdü. Kırıcı bakıma aldılar hastamızı. Kırıcı bakımda 4 dönme yattıktan sonraları alişilagelen servise imdi. 2 zaman serviste kaldıktan bilahare döş hastalıkları doktoru, ‘Bizde bu hastanın tedavisi tamamlandı’ dedi. bu arada hep bedenini keskin sardı.

YATAĞA MAHMUL DÜZME TORBA SERİLDİ, ZIRA YARALARI SÜREKLİ AKIYOR: Giysileri kendine yapışıyordu. Yatağa meşbu düzmece torba serildi. Orada hakeza idi, şimdi evde da hakeza çünkü yaraları daim akıyor. Bağır doktoru, gene cildiye servisine göndereceğini söyleyince ben dahi dermatoloji doktorunun yanına gittim. ‘Hocam’ dedim, ‘hastayı ben size kaydettirmek istiyorum’. Çokça gür karşıladı beni, ‘Yalnız ben bir haftalığına izne gidiyorum, sizin hastanızı gene cildiyeye alsınlar. Doç. Dr. takiplerini yapar. Ego gelince hastanızla ilgileneceğim’ dedi. Öğleden sonraları cildiye servisine çıktık. Ertesi ahit öğlene büyüklüğünde hiçbir doktor gelmedi. Saat 11: 00 ile 12: 00 arası hekim geldi. Elan kapıdan girer girmez, beraber hemşireler hastaya damar yolu açmaya çalışıyor, ego ayağa kalktım doktoru görünce. Doktor, yanındaki stajyer doktorların yanında, ‘Göğse bilgelik verin derhal. Bu bizim hastamız değil, sine servisine alsınlar. Rahatsız, bizim hastamız değil’ dedi.

BUNDAN SONRASI DEVLET BÜYÜKLERİME VE SAĞLIK BAKANI’MA KALMIŞ: Bundan sonrası cesamet büyüklerime ve Keyif Bakanı’ma eskimiş. Benim elimde hiçbir imkanım kalmadı. en üst 24 saat sonrasında doktor anca söyleyince, hiçbir hemşire ve hekim bizim odamıza girmedi. Ego, zat imkanlarımla Elbistan’dan bir pikap isteyerek arkasına akak koydum. Hastamı kalın kafalı eve getirdim. Deminden götüreceğim bir vadi olmadığı üzere sesimizi duyurmak istedim. Tek yere götüremedim, bire bir yerde bile termin alamadım. (Hastanın yaralarını göstererek) Buyurun, hastamın durumu burada. Bu parasız pekâlâ böyle taburcu edilir? Hastanın durumu arasında, buyurun.”

BÜLLÖZ PEMFİGOİD NEDİR

Büllöz pemfigoid, içi su yoğun kabarcıklar oluşturan ve bu akarsu dolu kabarcıkların patlayıp açılması ile cisim kabuklanan, özensiz yaralar şeklinde seyreden mefret aynı kap hastalığı. Umum ortada bilinen tıpkısı adı sıfır büllöz pemfigoid, bulunmaz tanıdık bire bir çor. Alelhusus 60 üstü yaş grubunda görülen hastalığın, nemli nüfusun fazla olduğu Avrupa’da görülme sıklığı kestirmece olarak bire bir milyon kişide 10. Taze nüfusun bilgili olduğu Türkiye’dahi hastalığın görülme sıklığı ise mecmu namına bilinmiyor. Çor, kadınlarda ve erkeklerde değer sıklıkta görülüyor.

Share: