Gereksiz vakitlerinde yazboz tahtası oyuncaklar işleyen ‘Erdoğan amca’ çocukları sevindiriyor

Gereksiz vakitlerinde kara tahta oyuncaklar özne ‘Erdoğan amca’ çocukları sevindiriyor

DENİZLİ – Denizli’üstelik 27 yıldır tekstil işiyle uğraşan işadamı Erdoğan Altın, fabrikasının benzeri bölümünde oluşturduğu atölyesinde tahtadan oyuncaklar yapıyor. Yaptığı oyuncakları çocuklara hediye eden Altın, her mesleğin zer tıpkı bilezik olduğunu ati kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde oluşum fabrikası kâin Erdoğan Altın, fabrikasının bir bölümünde oyuncak atölyesi oluşturdu .El emeği ayn nuru çalışmalarıyla yüzlerce oyuncak yapım etti. Akıbet 10 yıldır oyuncak ürettiğini ve pandemi döneminde bu işe yoğunlaştığını belirten Kızıl, kültür bakanlığından birlikte anadan görme umum sanatları oyuncak dalı grubundan sanatkarlık belgesi de aldı.

Altın’ın anaokulu ve yetiştirme yurdu öğrencilerinin yol uğrağı yeri olan fabrikası, çocukların ilgisini çekiyor. Zat yetiştirdiği darı ve zeytinlerden çocuklara izzetüikram eden Kızıl, ziyaretine mevrut çocukların sınıflarına üstelik oyuncak hediye etmeyi de boşlama etmiyor. Haddizatında kendisinin ferforje üs ustası olduğunu kaydeden Kızıl, ahali becerisinin ustalığından geldiğini belirtiyor. Kızıl, çocukların gelecekte bu işi yapıp meslek sahibi olabilmeleri amacıyla bu ziyaretleri sürekli gerçekleşmesini sağladığını söylüyor.

Yüzlerce tahtadan oyuncağı gören çocuklar ise Erdoğan Altın’a olan sevgilerini, “Erdoğan Emmi çocukları çok seviyor. Tahtadan yaptığı oyuncakları bizlere bağış ediyor. Tığ de onu haddinden fazla seviyoruz” diyerek rapor ediyor.

Değerli’ı fabrikasında musahabe fail Zübeyde Eş Anaokulu öğrencilerinin öğretmeni Çımbar Tekelioğlu da “Bakanlığımızın ekol dışı öğrenme ortamları projesinde Erdoğan beyi mülakat ettik. Denizli Zübeyde Eş Anaokulu namına Erdoğan Bey’in bu say ortamı biz çocuklara sunduğu şeyler bizim amacıyla çokça değerli. Bize bu konuda bindi verdiği için de teşekkür ediyoruz” dedi.

“Amacım mesleğin kızıl kelepçe olduğunu anlatabilmek”

Amacının gençlere ayrımsız şeyler anlatabilmek olduğuna vurgu özne Erdoğan Altın ise “Şu anda oluşum işi ile uğraşmaktayım. Anne işim sanatkarlıktır. 1980 yılından 96’ya kadar sanatkarlık yaptım. Şu dakika ocak şirketim var havlu ve bornoz üretimi yapıyorum. Bu alanda tesisim var 3 oğlum, torunum ve eşim var. gençler yapı işine devam ediyoruz. Pandamide üstelik özellikle hakeza zamanımızı boşa geçirmeyelim dedik böyle çocuklarımız için gençlerimiz amacıyla mesleğin ayrımsız eskisi kabilinden zer bilezik kavramını tekrar anımsatmak için bu işle uğraşıyorum. Patika sahibi gençlerin yetişmesine açkı almak amacıyla tahta oyuncak işini hobi namına yapmaktayım. Okullardan çocuklar nida ediyorum. Fabrikanın aynı köşesine işlik oluşturdum. Bu şekilde çocuklarımızın hem kuramsal hem birlikte ameliye öğrenmelerini bulmak” diyerek konuştu.

Share: