Erzincan Ovası’nda silajlık mısırın istihsal alanı genişliyor

Bol ekincilik arazilerine ehil Erzincan Ovası’nda almaşık yemleme bitkisi silajlık mısırın istihsal alanı genişliyor.

Kentte ekincilik ve hayvancılık yapan çiftçiler, rüşvet, buğday ve fiğ ekiminin yanında silajlık darı bile üretiyor.

Geçen sene 25 bin 510 dekar alanda silajlık darı ekimi yapıp 124 bin 991 ton iz elde fail çiftçiler, bu sene ise ilk teşrin alanını 30 bin dekarın üstüne çıkardı. Biçerdöverlerle şu sıralar tarlalarında hasat eden çiftçiler, bu sene 150 bin titrem rekolte bekliyor.

Ürettikleri ağızotu bitkisinin aynı kısmını özlük hayvanlarına doldurmak amacıyla ayıran çiftçiler, kalanını de besicilere pazarlıyor.

Erzincan Ekincilik Odası Başkanı Tamer Geyik, AA muhabirine, bol tarım arazilerinin bulunduğu Erzincan Ovası’nda rastgele güzeşte sene silajlık mısır üretiminin arttığını söyledi.

Silajlık mısırın hayvancılık sektörü açısından makro olduğunu rapor fail Geyik, şöyle konuştu:

“Üreticilerimiz özellikle bu yıl gine teşrinievvel alanlarını artırdı. Bu sene ürün gayet güzel, üreticilerimiz de memnun. Silajlık mısır, bölgemiz iklimine makul olması dolayısıyla üreticilerimiz yoluyla iştiyak görüyor. Erzincan bölgesinde çiftçilerimiz dönümde 6-7 ton nişane alıyor. Silajlık akdarı hasat edildikten 1 kamer-45 aktarılma bekledikten bilahare üzerleri açılıp hayvanlara yedirilmeye başlanıyor.”

Tamer Geyik, ürünün benzin üretimi fail besiciler için koca olduğuna işaret ederek, silajlık akdarı tüketen hayvanın süt veriminin arttığını dile getirdi.

“Yemleme fiyatlarının pahalı olması zımnında çiftçiler mısır ekimine yöneldi”

Yetiştirici Taner Yılmazçelik de nahiye çiftçisinin efsanevi yemlerine mütenavip adına silajlık akdarı üretimine yöneldiğini söyledi.

Ürünü 4 ayın ardından biçmeye başladıklarını tamlayan Yılmezçelik, şunları kaydetti:

“Elde ettiğimiz ürünü daha sonradan kamyonlarla taşıyoruz. Tabiatıyla bu ürünü yerey altında koruma görevlisi edeceğimiz yerlerimizi önceden hazırlıyoruz. Buraya döktüğümüz silajlık mısırı gelgel almaması amacıyla brandayla kapatarak bir süre bekletiyoruz. Yem fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çiftçiler silajlık akdarı ekimine yöneldi. Şu anda akdarı silaj fiyatları yemden daha uygun.”Share: