Erdoğan: Bu Ezanlar, Bayraklar, Fütuhat, Şüheda, Onların birlikte Özgürlüğünün, Haysiyetinin, Geleceğinin Teminatı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı zımnında planlı törende, “Tığ ‘ezanlar susmayacak, sancak inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, beyhude yere bulut ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şehitler, onların birlikte özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Kâfi ki vatanlarına ihanet etmesinler. Yeter kim milletine düşmanlık yapmasınlar. Bunun dışında bütün başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümün, bugün Muş’un Malazgirt ilçesinde planlı törenle kutlandı. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Izzet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici bile katıldı. Erdoğan, törende şunları söyledi:

“MALAZGİRT, BU COĞRAFYA’ÜSTELIK KAZANDIĞIMIZ PARÇALANMAMIŞ ZAFERLERİN İLK ADIMI, ANASIDIR”

“Malazgirt, milletimizle birlikte yekpare İslam dünyasının, Müslümanların dahi tıpkısı zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız sair bilcümle zaferlerin önce adımıdır, anasıdır, çoğalan kaynağıdır.

Malazgirt Zaferi’nden vakit kaybetmeden 3-4 yıl sonra kurulan Küçük Asya Selçuki Devleti, 228 sene sonraları kurulan Osmanlı, 852 yıl bilahare kurulan Cumhuriyet Altını, bilcümle bu zaferin meyveleriydi. Eğer Odalık Alparslan Rum’nun kapılarını benzeri daha kapanmamak için bize açmamış olsaydı, bu coğrafyadaki yoz gruplar halinde süregelen varlığımızı ebedi kılabilir miydik? Bunun için Malazgirt’i katiyen unutmayacağız, unutturmayacağız.

“ER MEYDANINDA HER SOY MÜCADELEYİ VERİRKEN YEGÂNE BİR MASUMUN CANINA FEK GETİRMEDİK”

HUDUT DIŞI harekatlarımızın değme birinde, dostlarımıza müzaheret üzere gittiğimiz değme yerde bu şiirin tabir ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık… Bizler, ayrımsız Sultan Alparslan kadar; bire bir Osman Gazi’nin, bire bir Fatih’in, Yavuz’un, Odalık Süleyman’ın yaptığı kadar bugün birlikte asker meydanında seçkin kalem mücadeleyi verirken bir tane ayrımsız masumun canına fesih getirmedik ve bu hassaslık içerisinde akım ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı her kavuşum büzük ve erinç sembolü kendisine görülmesinin gerisinde bu konsept vardır. Bittabi bu inceliği işletmek isteyenler çıkmaktadır. Ama tığ, paşa ve kararlı duruşumuzla onların birlikte üstesinden gelmeyi biliyoruz.

“ÜLKEMİZİN HERKESE YETECEK İMKANI VARDIR”

Biz ‘ezanlar susmayacak, sancak inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, beyhude yere endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şüheda, onların de özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Yeter kim vatanlarına çıyanlık etmesinler. Yeter ki milletine düşmanlık yapmasınlar. Yeter kim milli ve manevi değerlerimize husumet beslemesinler. Bunun dışında hep başımızın tacıdır. Ülkemizin herkese yetecek imkanı vardır.

“21. YÜZYIL ŞAHLANIŞIN, ATI YÜZYIL BILE BİZİM MEDENİYETİMİZİN ÇAĞCIL OLACAKTIR”

Cumhur İttifakı yerine, Allah’ın izniyle 2023’te sandıkları patlatmaya var mıyız? Fethin 600. yılına adadığımız 2053 vizyonumuzu bunun amacıyla hazırlıyoruz. Malazgirt Zaferi’nin bininci yıl dönümüne adadığımız 2071 hayallerimizi bunun amacıyla kuruyoruz. Mail tarihimizde 19. asır yıkılışın, 20. çağ baştan dirilişin çağı idi. İçinde bulunduğumuz 21. çağ şahlanışın, ati çağ dahi bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.”Share: