Engelliler bire bir günlük temsili askeriye yaptı

Mersin’in Silifke ilçesinde 33 özel gereksinimli dinç, ayrımsız günlüğüne er oldu.

Silifke Belediyesi, Silifke Hususi Ayrıntılar Etkileşim Derneği aksiyon birliğinde askeriye yaşı gelen 33 hususi gereksinimli genç amacıyla Atatürk Abide Meydanı’nda aktiflik düzenlendi.

Temsili askerlik üzere üniformalarını giyen çoluk çocuk, Türk bayrağına halk basarak ahit etti.

Ant töreni sonrası araçlarla şehir turu atan gençler için belediyenin mesire alanında çeri kına eğlencesi düzenlendi. Dualar eşliğinde gençlerin ellerine kına yakıldı.

Silifke Belediye Başkanı Tutkun Altunok, etkinliğin manidar olduğunu belirtti.

Silifke Hususi Kollar Etkileşim Derneği Başkanı Soğan Çiçeği Arslan da ateşli ve mutlu olduklarını dile getirdi.

Etkinliğe katkı sunanlara teşekkür eden Arslan, “Benim 33 şerha hususi meleğim var. Hepsinin askeriye yaşı gelmişti ama askeriye görevinden maalesef muaftılar. Aileleri namına bu duruma çokça üzülüyorduk. Bu durumu Silifke Şehremaneti Başkanımız ile paylaştık. Kendisi bize haddinden fazla sunturlu tıpkı askeriye töreni dürü etti. Silifke İlçe Açıkgöz Komutanlığında çocuklarımız 1-2 saat temsili askerlik eğitimi aldılar. Kasem törenlerini gerçekleştirdik. Kur’an-ı Eli Açık okutup kınaları yaktık.” diye konuştu.

Emekli polis güçleri memuru Akif Akkoç da oğlunun bir günce da olsa askerlik heyecanı yaşadığını ve mutlu olduğunu söyledi.

Bayram Sivas üstelik oğlunun bir günlük üstelik olsa çeri olmasından haysiyet duyduğunu belirterek, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Share: