Edirneli Market İşletmecisi: “Geçen Yıl ile Bu Senenin Fiyatları Beyninde Dağlar Büyüklüğünde Fark Var”

CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu’na ağrı yanan Edirneli market işletmecisi Mehmet Egehan Endişe, “Satışlarımız sıradan düştü. Geçen senenin fiyatlarıyla bu senenin fiyatları arasında dağlar kadar ayrıca iki tane incitici kadar fark var diyebiliriz. Vatandaşın alım gücü düştü” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, zaman market işletmecisi Mehmet Egehan Keder ve Harun Budak’ı ziyaret etti. Gaytancıoğlu, “Sabık yıl süt, katık, yoğurt, peynir ve tereyağını vatandaşlarımız aynı sene ilk 62 liralık 90 kuruşa satın alırken demin 137 lira 50 kuruş ödüyorlar. Yani yüzdelik 140 remiks mevrut” dedi.

“BU POLİTİKALARLA BU İŞ YÜRÜMEZ”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Habbe genişlik anne azık maddeleri, elzem ürünler benzin ve benzin ürünleri. Güzeşte sene süt, ayran, yoğurt, peynir ve tereyağını vatandaşlarımız ayrımsız yıl geçmiş 62 liralık 90 kuruşa satın alırken demincek 137 liralık 50 kuruş ödüyorlar. Yani yüzde 140 zam gelmiş. Güya gıda enflasyonu yüzde 90’lardaydı TÜİK verilerine bakarak amma gerçekler hakeza değil. Sizler minumum karla çalışıyorsunuz. Bu politikalarla bu hareket gitmez. Üreticiden 8 buçuk liraya sâdır benzen nakıs semiz olarak zahir markete 22-23 liraya satılabiliyor. Biz birlikte buna beklenmedik ediyoruz.”

“YAKINDA ÇEYREK KALIBA DÜŞEBİLİR”

Edirneli market işletmecisi Mehmet Egehan Keder, “Satışlarımız baya baya düştü. Sabık senenin fiyatlarıyla bu senenin fiyatları ortada dağlar kadar hatta iki modül ızdırap büyüklüğünde fark var diyebiliriz. Vatandaşın çalım gücü düştü. Gramaj üstelik düştüğü üzere bu nöbet almakta dahi zorlanıyorlar. Yurttaş henüz azalttı. Geçen yıl tıpkı tarz alıyordu. Bu kez muallel kalıba düştü. Yakında çeyrek kalıba düşebilir” dedi.

Market işletmecisi Harun Budak ise, “Bu tereyağın fiyatı 40 teklik civarında oldu. Sabık yıl 19 liralık değer vardı. Kar marjımız belli. Çocuklarına iki çamçak veriyordu. Demincek bire bir bardağa düşürdü. İnsanlar yemesinden içmesinden kıstı. İnsanlar tamam semirtilmiş alıyordu, yarım yamalak yağlıya düşürdü” diye konuştu.

Share: