Edirne siyasa haberi… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Edirne’de “Eş Muhtarlar Buluşması”nda konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizler, oluşturduğumuz düzlük baskısıyla, şunu burada izah etmek isterim, eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik.” dedi.

Icra Vekili Soylu, Edirne’birlikte aynı restoranda düzenlenen “Karı Muhtarlar Buluşması”nda yaptığı konuşmada, uyuşturucuyla mücadelede muhtarlara cesim görevler düştüğünü belirterek hele kadın muhtarlardan, maden meselesine dikkat etmelerini istedi.

Aristokrat, yapılan kalburüstü operasyonlar ve azimli mücadeleyle eroin rotasını değiştirdiklerini söyledi.

Son aynı yıldır metamfetaminin pahal ayrımsız yıldırma yerine ortaya çıktığını anlatım eden Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bizler, oluşturduğumuz vadi baskısıyla şurası burada anlatmak isterim, eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik. Vaktiyle Gün Doğusu Anadolu’birlikte, yakaladığımız uyuşturucuların tamamının yüzdelik 20’si yakalanıyor idi, idraksiz kalanı batıda yakalanıyordu, oradan girdiği üzere ev içine. Demin yüzde 76’sını sınırlarımızın bir lahzada uğrunda 3 vilayette Dert, Van ve Hakkari’dahi 3 tahril vilayetinde yakalıyoruz. Mankafa küsurat yüzdelik 24’ü fakat batıda yakalanıyor. Yani tıpkı vadi baskısı ortaya kondu. Sabık sene 26 ton yakalamıştık hep gümrükle bu arada. Demincek 10’uncu ayı bitiriyoruz ancak 6,5 titrem yakaladık. Etken? Zira beyaz zehir ortası Afganistan üzerinden, İran üzerinden akıllıcasına Akdeniz’e indi. Fakat bittabi ki demincek bambaşka benzeri tehlikeyle karşı karşıya kaldık. Geçen sene, yılın toplamında 6 ton metamfetamin yakalamıştık, bire bir eski sene 3 tondu. Deminden 10 tonu aştık, yani aynı metamfetamin tehlikesi var. Ego bu konuda hepinize teşekkürname ediyorum, muhtarlarımızdan razıyız. Bazı illerimizde anca hararetli hareket birlikleri yapılıyor kim hem annelere vasıl, ailelere ulaşan muhtarlarımızı görüyorum hem çocukların elinden tutup onları tedaviye götürücü muhtarları görüyorum.”

“Uyuşturucuya tutkun ölümler azaldı”

Nazır Soylu, uyuşturucuyla mücadelede yapılan çalışmalarla koskocaman başarılar elde edildiğini vurguladı.

Uyuşturucuya sadık ölümlerin azaldığına bel fail Soylu, “2016 yılında Türkiye’üstelik 920 uyuşturucuya tutkun ölüm vardı. 2017 yılında 941 uyuşturucuya tutkun ahiret yolculuğu vardı. Sonraları bu tepeden aşağıya düştü, bu rakamlar Adli Tıp Kurumu verir. Geçen sene 270 uyuşturucuya ilişkin ölüm. 941 yer bayır noktasıysa 270’e büyüklüğünde düştü. Bu yıl güzeşte yılın Adli Tıp rakamlarına göre yüzdelik 25 altında gidiyoruz. Yani temel bakımından uyuşturucuya bağlı ölümleri düşürdük, kimi eroin rotalarını değiştirdik.” diye konuştu.

Uyuşturucuyla mücadelede mukavemetli haddinden fazla uygulamanın hayata geçirildiğini rapor fail Aristokrat, şunları kaydetti:

” ‘Sunma bol narkotik polisi asıl’ diye aynı mesai başlattık. Ego bugün öğleden sonra Gaziantep’te binlerce kadınla ‘Yeryüzü bol uyuşturucu polisi temel’ eğitimine katılacağım. O eğitimi onlarla gelişigüzel dinleyeceğim. Vakit Kaybetmeden ‘aman yapmayın’, ‘aman etmeyin’ girmek değil. Eroin kullanan çocukların, insanların yüzdelik 90’ının ailesi var. Annesi ve babası var. Yaptığımız bütün araştırmalarda tığ seçkin mızrap kullananı yakaladığımızda her eroin satıcısını yakaladığımızda hepsiyle araştırı yaparız. ‘Kaç yaşında başladın’, ‘nerede başladın’, ‘annen var mı’, ‘baban var mı’, ‘ne kullanarak başladın’, ‘sana bunu geçmiş geçmiş ki alıştırdı’, ‘bütün bunları nerede kullanıyorsun’ gibi bize kere haritası ortaya koyan soruları aşağıdan yukarıya sorarız. Hemen bu mu? Faydalı. Bundan biz öğün haritamızı belirleriz. Arz gür uyuşturucu polisi esas projesi buradan imdi.”

Nazır Soylu, 119 bin kullanılmayan yapı tespit ettiklerini dile getirdi.

Bunun 86 binini yıktıklarını, izansız kalanını rehabilite ettiklerini anlatan Soylu, “104 binini kullanılmayan yapı olmaktan çıkardık. Et Kafalı artan 15 binle de ilişik işlemlerimizi değiştirmeden devam ettiriyoruz. Çabucak bu mu? Yararlı. 81 ili tıpkısı riziko analizine bakarak çerçeveledik. Yani tahminî değme ilde 42 maddeden, 42 kebir yaptığımız araştırma sonucundan, ilçelerde 32 ayrı kriterden hangi ilin henüz riskli olduğunu, ne ilde yeryüzü çok ne kullanıldığını seçme ay çıkartıp hatta kanalizasyonlardan aldığımız atık malzemelerle, o kanalizasyonlara revan uyuşturucunun ne olduğunu üniversiteler tarafından tespitiyle ki 62 ilde bunu yapıyoruz ve 81 ile çıkaracağız. Hep bunlarla birlikte 112’ye gelen ihbarlardan, hastanelere yatan çocuklardan almak için hep bunlarla ait çalışmalarımızı aynı riziko analizi yöntemine göre 42 kriter illerde, 32 ölçüt dahi ilçelerde yaparak kaymakamlarımız, valilerimiz, itimat müdürlerimiz, jandarmalarımız, muhtarlarımız bilcümle alay malay izleme ediyoruz ve izliyoruz.” diye konuştu.

“Cezaevlerinde 220 bin gönül kalıyor, bunun 117 bini uyuşturucudan”

Soylu, esrar ile mücadeleyi hareketli kuzuluk ifham etmek üzere UYUMA uygulamasının hayata geçirildiğini hatırlattı.

UYUMA ve KADES uygulamasının kamu dünya eliyle takip edildiğini tamlayan Aristokrat, “UYUMA diye niteleyerek tıpkısı aplikasyon getirdik. Bu aplikasyon bütün dünyada hakikaten izleme edilen değiştirmeden KADES kabil yani kadına sıkı mücadeledeki uygulama kadar. KADES uygulaması birlikte 4 milyon 100 bin rakamına geldi. İnşallah bu sene 5 milyonu tamamlayacağız. Biliyorsunuz bütün dünya KADES’i benzer almaya başladı. Zira polis güçleri ve kurnaz, KADES butonuna basıldığında 4-5 an içerisinde momentum gördüğü değerlendirilen kadına arkalama amacıyla süratle oraya ulaşmaktadır. Bugüne kadar çokça liyakatli, filhakika büyük bir aplikasyon olmuştur. UYUMA uygulaması da kezalik hakeza bir uygulamadır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat, uyuşturucuya kapalı ölümler düşerken başka yandan metal satıcılarına müteveccih çalışmaların arttığına dikkati çekerek şöyle bitmeme etti:

“Uyuşturucuya sadık ölüm rakamları düşerken 2016 yılında cezaevinde uyuşturucudan mevkuf veya hükümlü olan 35 bin sayısı, 117 bine çıktı. Yani sayıyı 35 binden 117 bine. Cezaevlerinde şu an 220 bin yaşama kalıyor, bunun 117 bini uyuşturucudan. Tığ bunları yaparken bu büyük mücadeleyi gerçekleştirirken, temas sene cerrahi müdahale sayımızı artırırken Avrupa beyaz zehir şırıngasını parasız dağıtıyor. Narkoshoplar ve narkokafeler yani metal kahveleri ve mızrap satan dükkanlar kuruyorlar, oluşturuyorlar. Sokağın birlikte uyuşturucu çekmek serbest, esrar sorumak azade. Burada anneler yerine size sesleniyorum, ailenin esas direği olan kadınlara olarak birlikte size sesleniyorum. Bütün bunlardan kadınlarımızı, çocuklarımızı ve ati nesillerimizi korumalıyız. Avrupa’dan çocuklarımızı korumalıyız. Biz onlara esenlik yapıyoruz, dünyada doğudan mevrut uyuşturucuyu batıya irsal etmemek üzere canhıraş mücadele ortaya koyuyoruz. Onlar de orada hem kimyevi laboratuvarlarında uyuşturucu üretiyorlar hem da dönüyorlar onu üstelik uyuşturucuyu başıboş bırakarak dünyanın her tarafına mızrap içiminin yaygınlaşması amacıyla tıpkı kültür oluşturmaya çalışıyorlar. Onun amacıyla bizim rappadak çok sorumluluklarımız var, alelhusus sizin larpadak fazla sorumluluklarınız var. Eş yerine, aile olarak, muhtar olarak sorumluluğunuz var. Bilcümle bu sorumlulukları bütün alay malay tırtıklamak zorundayız. Ben sabık şeb iki buçuğa büyüklüğünde mızrap kullananların anneleriyle birlikteydim. Ertesi çağ Sağlık Bakanımızdan randevu aldım mazi gönderdim, henüz ilk Adalet Bakanımıza göndermiştim. İnanın bu konunda hoppadak arzla mücadelede değil, maden yakalanmasıyla ilgilendiren bir mücadelede değil aynı zamanda ailelere ve annelere yardımcı olmak konusunda elimizden gelen gelişigüzel şeyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Çünkü maden bağımlılarının anneleri, aileleri toplumdan izole oluyorlar. Çünkü karşı karşıya kaldıkları teessürat eke sıkıntılardır. Bizim muhtarlar namına bu ailelere havari olmamız gerekmektedir.”

“Kurtardığımız değme çocuğu zat çocuğumuz gibi yok etmek lazım”

Vekil Soylu, çabucak uyuşturucuyla mücadelede değil, ailelere apotr olma üzerine de ellerinden mevrut değme şeyi ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Esrar bağımlısı çocukların annelerin yaşadıkları teessürat dolayısıyla kendilerini toplumdan izole ettiklerini vurgulayan Vekil Aristokrat, muhtarlar adına birlikte o ailelere yardımcı olmak gerektiğini belirtti.

“Kurtardığımız her çocuğu öz çocuğumuz gibi çalmak lazım” diyen Soylu, bu kapsamda mahallelerde yaşanan her hadisenin katiyetle asayiş birimlerine bildirilmesini istedi.

Muhtarlardan kıran bilinçlendirmesi konusunda alıngan davranmalarını isteyen Icra Vekili Aristokrat, bugüne kadar 47 bin muhtara ve 150 bin azaya afet farkındalık eğitimi verildiğini kaydetti.

Afet yönetiminin kendileri için mefret benzeri maslahat olduğunu anlatan Nazır Soylu, gelişigüzel muhtarın öz zihninde mahalledeki aynı afet durumunda hangi yapacağını tekrar gine çalışması gerektiğini, aynı afette çalınacak ilk kapının kocabaşı kapısı olacağını söyledi.

Kadın cinayetleri konusunda üstelik hikmet veren Bakan Aristokrat, geçen yıla göre eş cinayetlerinin yüzdelik 7 düştüğünü tabir etti.

“Ayrımsız kadının birlikte öldürülmesine tahammülümüz yok” diyen Vekil Aristokrat, “Tek olmaması için bile çaba sarfiyat ediyoruz. İşte ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkınca kadın cinayetleri artacak, şöyle olacak hakeza olacak’ denildi. Tek üstelik öyle benzeri öz değil. Polis Güçleri tıpkı polis güçleri, izzet aynı kerem, kanun tıpkısı kanun. Şu anda inanın bu işin üzerine o büyüklüğünde çok düşüyoruz kim…” dedi.

“750 hadise, elektronik bilezik merkezi vasıtasıyla izleme edilmektedir”

Soylu, bu yılın başından itibaren 5 milyon erkeği “kadına el kalkamaz” sloganıyla bilgilendirdiklerini söyledi.

Kadını koruyucu anlayışın dışında erkeğe müteveccih üstelik bilgilendirmeyi ortaya koyduklarını belirten Aristokrat, “Alelhusus bu dahi dünya marifetiyle çokça takip ediliyor. İçişleri Bakanlığının Düzenlilik Müstacel Ebat Merkezi’nin altında tıpkısı elektronik bilezik merkezi oluşturduk. Bugün itibariyle 750 fenomen, elektronik kelepçe merkezi eliyle strateji edilmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Aristokrat, 24 saat müteharrik elektronik kelepçe merkezinin çağcıl tıpkısı yapıda olduğunu dile getirdi.

Elektronik kelepçenin birinin erkekte diğerinin ise kadında durduğunu anlatan Vekil Aristokrat, “Yol uygulayıcı erkekte bir zamanda ayağında kelepçe var. Şayet kadına ilişik bir yakınlaşması veya ilgili alanları ihlali hezel konusuysa kelepçe ve ilişkin araçlar çevir sinyali vermeye başlıyorlar. Hızla bizim polislerimiz olaya engelleme ediyorlar. Bu kadar boş ve kesin ve burada bir nice meseleyi birlikte yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhtarları elan hareketli, sağlam ve çağın getirdiği birtakım sorunlardan kaynaklanan görevlerin beklediğini nâkil Aristokrat, muhtarlığın daha sistematik daha hukuka uygun elan zeyrek şekilde yapılmasını bütün birlikte sağlayacaklarını kaydetti.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ise böylesine muhteşem benzeri toplantının Edirne’birlikte yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBMM Kadın Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve DOĞRU Fırka Edirne Mebus Fatma Aksal, kadın muhtarların sayısının imdi artması temennisinde bulundu.

Kadınlara kocabaşı ve organ seçilme hakkı verilmesinin sene dönümünü tebrik kartı eden Aksal, “Alelhusus son yirmi yılda kadınlarımızın siyasetten ekonomiye, bilimden teknolojiye, hayatın her alanında yer almaları için icap mevzuatta, lüzumlu uygulamada iri değişikliklere imza attık.” dedi.

Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu dahi muhtarların yüce benzeri görevi namına getirdiğini hele Kovid-19 salgını döneminde vatandaşların ihtiyaçlarını bloke etmek amacıyla ellerinden geleni yaptığını dile getirdi.

Muhtarların adalet etmedikleri hürmetsiz kasıntı ve davranışlarla yüz yüze kaldığını savunan Erenoğlu, “Kamuoyunda bizim muhtarlar günümüzü tebrik etmek namına darbe aldık maatteessüf. HDP Genel Başbuğ Yardımcısının ve maalesef hakları savunan Müstakil Özel Bey’in bile yaptığını gördüm ve dehşete kapıldım. Bu, benim üzere yaralayıcı ve değer ızdırap ayrımsız durumdu. Biner lira mülk karşılığında muhtarların Ankara’ya gelişleri ve ‘bin liraya kendilerini sattıklarını’ söylediler. Bu çirkin iftira ve çizgi hepimizi ait tıpkı konu. Biz bin liraya kendini satacak benzeri kurumu desise etmiyoruz. Bizim değerimiz parayla ölçülmez, biz bu işe gönlümüzü, bedenimizi ve ruhumuzu veriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Erenoğlu, serencam yıllarda muhtarlık kurumuna yapılan düzenlemeleri takdirle izlediklerini belirterek “Muhtarlık kurumu ciddi bakımda olan ayrımsız kurumdu. Bunaltıcı bakımdan çıktık değerli dönemini yaşatıyorlar bize.” diye niteleyerek konuştu.

(Bitti)

Share: