Edirne Şehremini Gürkan: “Akıbet 63 Yılın Yeryüzü Kurak Şubat Ayını Geçirdik”

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, şehrin sonuç 63 yılın en yağışsız Şubat ayını geçirdiğini belirterek, “Geçen sene 88 kilo olan averaj yağmur, bu yıl Şubat ayında 5 kilograma düştü. Bu tıpkısı afet. Ati nesiller üzere suyun pekâlâ tasarruflu kullanılacağı ve su kaynaklarının bittabi korunması gerektiğine, bire bir depreme çalıştığımız kabilinden çalışmamız gerekiyor” dedi. Gürkan, Kayalı Barajı’nın doluluk oranını ise yüzdelik 38 olduğunu söyledi.

Edirne Şehremini Recep Gürkan, Sözcü TV’birlikte Nagihan Turhan’ın sunduğu öğlen kuşağı vukuf bülteninde etkin yayına bağlanarak, kentteki su rezervi karşı bilgiler verdi. Su konusunda Keşan bölgesinin şu anda sunu kısık nahiye olduğunu tamlayan Gürkan, Keşan’da şehre içmece suyu verilen barajlarda yüzde 10 civarında akarsu kaldığını söyledi.

Keşan ilçesinde yaklaşık 10 günlük bir suyun kaldığına ilgi çekici Gürkan, şunları söyledi:

“Keşan Uray Başkanımız bugün benzeri izah yaptı ve vatandaşları su tasarrufu üzerine uyardı. Edirne’da birlikte çokça farklı değil. Gücük Ay ayında, sonuç 63 yılın genişlik kurak ayını geçirdik. Güzeşte sene 88 kg olan ortalama yağmur bu sene Küçük Ay ayında 5 kilograma düştü. Bu tıpkısı kıran. Gelecek nesiller için suyun pekâlâ tasarruflu kullanılacağı ve akarsu kaynaklarının lacerem korunması gerektiğine, tıpkısı depreme çalıştığımız kadar çalışmamız gerekiyor. Zira zindelik, internet, taşıl yakıtlar olmadan çalışkan yaşamı devam edebiliyor. Ama sağlıklı azık ve sağlıklı içme suyu olmazsa deli dolu yaşamı sona eriyor. Akarsu her şeyden altın. Suyun maalesef kıymetini bilemiyoruz, kaba kullanıyoruz. İnsanoğlu, doğayla rakiplik etmeye çalışıyor. Esasen bizim natür ile eğlenceli ve doğaya hürmetkâr yaşamamız gerekiyor. Edirne’üstelik yedek rezerve yerine tuttuğumuz Süloğlu Barajı’mız var. 43 milyon metreküp kapasiteli, şuan 30 milyon metreküp suyumuz var. Günce su ihtiyacımızı karşıladığımız Kırklareli Kayalı Barajı, kapasitesi 140 milyon, şu anki doluluk oranı 53 milyon metreküp. Kayalı Barajı’nın yüzde 38’i kırcı.”

Geleceği etkileyecek en şanlı doğal afetlerden birisinin yağışsızlık olacağını tamlayan Şehremini Recep Gürkan, “Bu konuda çok ivedili, azimli ve acil çalışmamız gerekiyor. Trakya saha altı akarsu kaynakları bakımından sunma bereketli bölgelerden birisiydi. Edirne’bile 5 sene ilk artezyen kuyusu vurduğumuzda 50 metrede nitelikli içmece suyuna ulaşıyorduk. Sabık yıl bu kerem 150 metrelere büyüklüğünde artık. Şuanda 300 metrelerde. Dünyada su rezerveler kaybolmuyor ama ulaşamayacağız noktalara gidiyor. Ulaşmanızın maliyetinin haddinden fazla haddinden fazla erdemli olacağı noktalara gidiyor. Depremde evlerimiz yıkıldı, çadır koyabiliyoruz, taşımalık koyabiliyoruz. Amma içmece suyunun yerine koyabileceğimiz ayrıksı tıpkısı şeyimiz namevcut” dedi.

Yer şeş su kaynaklarının doğallığının ve temizliğinin korunması gerektiğini birlikte tamlayan Başbuğ Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sanayi tesislerinin su havzalarının yakınında olmaması gerekiyor, yapılaşmaların engellenmesi gerekiyor. Sulak alanların rastgele makule çevresel etkiden korunması gerekiyor.  Barajın etrafına yapılaşmaya, özellikle uran tipi yapılaşmaya izin verirseniz, Hastalıklı, Çerkezköy örneği gibi, buradan üreteceğiniz atıklarla nehirleri, tabii akarsu kaynaklarını bulunmayan edersiniz. Biz zaman en büyük iş yerine bunu yaşıyoruz. Yağışsızlık konusu siyasetin üstündeki tıpkı fenomen. Kuraklık sarsıntı ve seldeki üzere budunsal kökene, siyasi görüşe, telakki inancınıza bakmıyor. Herkesi etkiliyor. Bunun politika üstü tıpkısı tutumla, kararlılıkla, müstacel ayrımsız şekilde ele alınması gerekiyor.”

Share: