Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelere tahaffuz imkanı sağlanıyor

Diyarbakır ve Siirt’te “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan yahut alçak hasar gören depremzedeler aile, otel, sıkı ve kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremin evvel anından itibaren vatandaşın kullanımına açılan tesislerde 14 bin güç kalıyor.

Depremden etkilenen vatandaşların can güvenliğinin korunması ve soğuk alarga etkilenmemesi amacıyla Sezai Karakoç Firez ve Kurultay Merkezi, Kayapınar ve Şehitlik Itlak Evi, Etkin Yaşam Merkezi, Bağcılar Yetiştirme Yurdu, Sümer Park Yeri Toplumsal Hizmetler Bakım Binası, Sümerpark Katalog, Sümerpark Sergievi, Sümerpark Nemli Birimi, Talaytepe Spor Kompleksi, Kent Meydanı, Kardeşlik Parkı ve Kavim Kıraathanesi ilkin tevessül etmek amacıyla, tesislerin bütünü vatandaşların hizmetine açıldı.

Tesislerde barınan vatandaşların değme misil yiyecek ve içme ihtiyacını karşılayan ekipler, ayrımlı noktalarda temas aktarılma 30 bin yabanlık hamam yemek ve çorba ile 11 bin şahsiyet kahvaltı servisi yaptı.

Siirt

Hatay ve Kahramanmaraş’tan Siirt’e gelen 400 aile dahi otel, mahdut ve evlerde misafir ediliyor.

Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı (SYDV) aileleri ülfet ederek besin ve ahzüita kartı dağıttı.

SYDV Toplumsal Yardım ve İnceleme Uzmanı Hasan Baykara, bakma ve barınma ihtiyacı sağladıkları ailelere temas makule ortamı oluşturduklarını belirtti.

Depremin önceki anından itibaren kriz masası ile yardımların toplanması ve sevk edilmesi ile ilgilendiklerini nâkil Baykara, “Bu yardımlar eğlenceli adına sarsıntı bölgesine gönderildi. İlimize mevrut depremzedelere da tıpkı şekilde tahaffuz ve giyim çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi

Malatya’dan Siirt’e mevrut Itır Salim Kayar, depremden çokça şiddetli etkilendiklerini belirterek, “Ailemle hangi yapabiliriz diye düşündükten sonraları eşimin memleketi olana Siirt’e geldik. Burada çok şükür sığınacak tıpkı eve yerleştirildik. Sıhhatli olsun devletin yardımları oldu. Burada iyiyiz çokça şükür.” ifadelerini kullandı.

Depremzede Yüksek Hatip birlikte ailesiyle Hatay’dan geldikleri Siirt’te sıcak aynı ortam bulduklarını dile getirdi.

Share: