Diyarbakır ve Siirt’te depremden etkilenen çocuklara yönelik çalışmalar sürüyor

Diyarbakır ve Siirt’te Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklara psikososyal destek ve okul öncesi eğitimi veriliyor.

Merkez Yenişehir İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, İl Milli Yetişek Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan psikososyal bindi merkezinde, Sümer Park çerge alanında durma fail ailelerin çocuklarının ferdî bakımları yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Yenişehir İlçe Milli Terbiye Müdürü İbrahim Üçköylüoğlu, İlçe Umum Eğitimi merkezinin hoca ve mahirane öğreticilerince 55 çocuğun şahsi bakımıyla yakından ilgilendiğini belirtti.

Çadır alanlarında depremden etkilenen ailelere yönelik da çalışmaların yapıldığını dile getiren Üçköylüoğlu, şunları aktardı:

“Çocukları eğlendirmek amacıyla etkinlikler yapıyoruz. Onlarla bu arada ağır ezgi kânunuevvel geçirmeye çalışıyoruz. Fotoğraf yapıyoruz, mürebbi oyuncaklar aldık, oyunlar oynuyoruz. Onlara depremi unutturmaya, hayata bakışlarını değiştirmeye ve umutlarını artırmaya çalışıyoruz.”

Siirt

Siirt’te dahi Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğüne vabeste Esmehan Padişah Kız Öğrenci Yurduna yerleştirilen 20 aileye psikososyal bindi, çocuklarına bile ekol öncesi eğitimi veriliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Mikro Hizmetleri Müdürü Fırat Akkoyun, yurtlara yerleştirilen ailelere yönelik tamlık imkanların seferber edildiğini belirtti.

Çalışmaların İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile kuma yapıldığını dile getiren Akkoyun, “Kılavuzluk ve ruhsal müşavir öğretmenler tarafından psikososyal bindi veriliyor. Sınırlı binasında okul öncesi sınıfı oluşturuldu. Şu zaman 50 öğrenciye terbiye veriliyor. Benzeri zamanda ailelerin tahaffuz ve iaşesi bile buradan karşılanıyor.” dedi.

Share: