Çorum’da meslek lisesi öğretmenleri depremzedeler amacıyla gaflet uykusu tulumu üretiyor

Çorum’üstelik, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla eğitime meydanlık sunulan meslek lisesindeki öğretmenler, gönüllülerin birlikte sayesinde afetzedeler üzere gaflet tulumu üretiyor.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlerin ihtiyaçlarını diremek amacıyla Çorum’de Vilayet ve Şehremaneti öncülüğünde müzaheret kampanyaları başlatıldı.

Hareket zımnında eğitime uzaklık verilen Bahçelievler Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesinden 20 öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığının talebi üzerine depremzedeler için gaflet uykusu tulumu hazırlamaya fahri oldu.

Okuldaki el işi ve dikiş sınıflarını atölyeye dönüştüren eğitimciler, İl Hususi İdaresinin katkısıyla temin edilen özel kumaşlardan uyku tulumu dikmeye başladı.

Okul müdürü Musa Ateş’in girişimiyle kentteki tıpkı yapı fabrikasından temin edilen kumaşlarla bile depremzedeler için 500 nevresim takımı hazırlanıyor.

Ateş, AA muhabirine, depremin arkası sıra okulda üretim seferberliği başlattıklarını söyleyerek, “Burada ilk nevresim takımları ürettik. Şimdi da zelzele bölgesindeki ihtiyaca güvenerek gaflet tulumu üretmeye başladık. Sarıklı arkadaşlarımız ve gönüllülerimizle üretime bitmeme ediyoruz.” dedi.

Ateş, “Hafta sonu 200’den aşkın gayda üretmiş olmayı hedefliyoruz. Arkası Sıra üretimimiz devam edecek. Tulumlarımız üç kattan oluşuyor. İlk ikmal akarsu geçirmez, bölgenin hava şartlarına makul güpür. İkinci kesilme elyaf, üçüncü kısmı birlikte üç iplik dediğimiz, içi polarlı, ısıyı geçirmeyen bire bir kumaş. Bölgenin iklim şartlarını düşündüğümüzde tür olduğunca kaliteli uyku tulumları yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ateş, üretilen nevresim takımları ve uyku tulumlarını İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün koordinasyonunda facia bölgesine göndereceklerini kaydetti.

Atölye şefi Selda Kösetekçi ise depremin ikinci gününden itibaren depremzedelere müteveccih üretim yaptıklarını dile getirerek, “Geçen hafta pijama takımı, iç çamaşırı, battaniye, bere kabilinden mahsulat ürettik ve deprem bölgesine gönderdik. Bu hafta gönüllülerimizle uyku tulumu çalışması yapıyoruz. Tulumları sunma gücük zamanda çadırda ateş parçası, soğukta küsurat depremzedeler için hazırlayıp yöneltme çabasındayız.” ifadelerini kullandı.

Share: