Bursa’da 13 saattir bitmeme fail yangının boyutu çağ ağarınca ortaya artık

Bursa’da 13 saattir bitmeme eden yangının boyutu gün ağarınca ortaya bundan sonra

O anlar dron ile görüntülendi

Cuşuhuruş taharri altında, ancak fabrikadan dumanlar tütmeye bitmeme ediyor

Yangın bölgesinden yayılan siyah ve boz dumanlar şehrin üzerini kapladı, 20 kilometre ötedeki Mudanya’da bile hissediliyor

BURSA – Bursa’da Tevhit Sanayi Bölgesi’ndeki dokuma fabrikasında dün akşam 19.00’da başlayan coşkunluk 13 saattir sürüyor. Coşkunluk arama altında ancak fabrika için amacıyla yanmaya devam ediyor. 45 dönümlük alanda yerleşmiş fabrikadaki yangının boyutu gün ağarınca dron ile açıktan görüntülendi. Hararet sonucu çıkam esmer ve gri dumanlar şehrin dal tabakasını kapladı, esrar bulutları 20-30 kilometrelik bir alana yayıldı.

Dün akşam saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde ruh gösteren Karesi nesiç fabrikasında hararet bundan sonra. İhbar üstüne fenomen yerine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis ve 112 Ivedi Esenlik ekipleri gönderme edildi. İtfaiyeciler yangını arama altına almaya çalışırken polis ekipleri de düzenlilik önlemi aldı. Yangında fabrikada arada sırada patlamaların yaşandığı görüldü. Ekipler yangına müdahale için canhıraş çalışırken alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması konusunda mekân illerden destek istendi. Bölgede AFAD vasıtasıyla eş güdüm merkezi kurulurken, 440’tan çok itfaiye aracı personeli, 120 taharri istirdat personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den aşkın itfaiye aracı ve tanker ile icraat sürdürüyor. Çalışmalara destek amacıyla İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan ekipler bölgeye irsal edildi.

Cuşuhuruş tün boyunca sürdü. Polyestek ip meşbu fabrikada arada bir patlama ve çökmeler yaşandığı amacıyla itfaiye ekipleri içeriye girmiyor. Hem merdivenli araçla ve karadan yangına müdahale ediliyor. 13 saat geçmesine rağmen fabrikadan boz dumanlar yükseliyor. Yangının taharri altına alındığı, antrepo kısmında bazen yangının aktif olduğu bu sebeple gökyüzüne boz dumanların ulaştığı ifade ediliyor.

Diğer yandan yangının boyutu dönem ağarınca ortaya daha çok. O anlar dron ile alarga görüntülendi.

Fabrikanın yakınında bulunan Atatürk Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesinin yatılı yurdunda küsurat öğrenciler tedarik gayeli boşaltma edildi. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Gür’ün birlikte fenomen yerine gelerek çalışmalara katıldığı öğrenildi.

Share: