Burdur fen: Burdur’da 7 bin 650 dekar alana buğday tohumu desteği

Burdur’de 7 bin 650 dekar alana buğday tohumu desteği

Burdur Valisi Mehabetli Arslantaş:

” Bu yıl kent üzere 3 milyon teklik arpa ve buğday nesil desteği ödeneği ayrıldı”

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Burdurlu üreticilere buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

BURDUR – Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Buğday Tohumu Dağıtım Töreni, Uzay Çatı Umum Pazarında düzenlendi.

Kaçınmak Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Çakırdoğan, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi karşı el genelinde yapılan çalışmaları anlattı.

7 bin 650 dekar araziye buğday tohumu ekilecek

Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen törende dağıtılacak buğday tohumunun 7 bin 650 dekar araziye ekileceğini kaydeden Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Çakır, ” Şu dakika bakımından birlikte 1 milyon 600 teklik buğday tohumu aldık. Buğday tohumunun bize geliş fiyatı 12,5 liranın üstünde amma tığ çiftçimizden ‘yeter ki sen üret’ şiarı gereğince yalnız 4 teklik ayrımsız katkı alıyoruz. Geriye küsurat paranın tamamını 1 milyon 600 bin liralık kısmını bile tığ tamamlıyoruz. Bu buğday tohumumuzdan yaklaşık 7 bin 650 dekarlık tıpkı teşrinievvel alanı tespitimiz var. Bu buğdayları 7 bin 650 dekara ekimini yapıp, yüksek verim almayı hedefliyoruz. Tohumları Ekincilik Bakanlığına kapalı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından üretilmiş, birinci sınıf tohumlardır ve susuz alanda yetişen tohumlardır. İnşallah verimi faziletkâr olduğunu kendimizde temizlemek istiyoruz. Arpa ile ilişkin bile şu an 400 bin lira arpa tohumu dağıtımımız var. Bire Bir şekilde 1875 dekar alanda bile rüşvet tohumu desteklemesi yapıyoruz. Bütün çiftçilerimize ongun tıpkısı üretim sezonu olması dileğimle inşallah tohumlarımızdan kıvançlı oluruz. Önümüzdeki yıllarda birlikte projelerimize devam ederiz. Sizin memnuniyetiniz, bizim memnuniyetimizdir” dedi.

Ilbay Yüce Arslantaş ise Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen tek tarım arazisi kalmayacağı yönünde talimat verdiğini hatırlattı. Dünyanın yaşadığı salgından sonraları girdiği kıtlığa yakalanmamak amacıyla devletin elindeki arazileri dahil ekilmeyen arazileri kiraladıklarını belirten Vali Arslantaş,” Uluslararası piyasaların istediği kalite ve kalibrede tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle nesil dağıtmaya başladık. Ayçiçeğinden susuzluk, zeytinden Melli incirine, buğdaydan arpaya büyüklüğünde tarım desenimizin tamamında vahim desteklerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Toplamda 3 milyon liralık yavru desteği sağlanacak

Bu sene kent için 2 milyon liralık rüşvet ve buğday evlat desteği ödeneği ayrıldığını dile getiren Arslantaş, şöyle konuştu: “Biz bu da ehliyetli olamaz diyerek geçtiğimiz hafta İl Genel Meclisimizden 1 milyon liralık birlikte İl Hususi İdare imkanlarıyla çiftçilerimize yavru sağlayalım diye niteleyerek acil benzeri karar aldık. O tohumu dahi birkaç hafta içre sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeğe zahmetin rahmete dönüşeceği hasat mevsiminde çok daha aşkın ürünü, alın terinin karşılığını, helalinden mübarek ocakçı sağlayacağınızdan eminiz. Bakanlığımızın ürettiği bu tohumları önümüzdeki sene alacağınız üründen tohumluk yerine ayırabilirsiniz. Hepinize artağan soylu erki benzeri üretim sezonu diliyorum.

Share: