Bingöl’de 3 mahallede taziye yemeği kaldırıldı

Aksaray’dahi taziye yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den dahi bindi geldi. Bu çerçevede 3 mahallede taziyet yemeği kaldırıldı. Bingöl Ulucami İmamı Derviş Polat, taziyelerde sunulan yemeklerin vatandaşlara iri külfetlere posta açtığını belirterek, “Kredi ile taziye yemeğini vermek katiyen caiz değil” dedi.

Ülke genelinde cenaze sahipleri taziyede verdikleri aşındırmak zımnında zorluklarla karşılaşırken Aksaray il genelinde yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den da destek geldi. Bingöl’birlikte Martir Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Nihat Çelik, Kültür Mahallesi Muhtarı Mehabetli Bozkurt ve İnalı Mahallesi Muhtarı Sait Polat, çağrıya kulak vererek özlük mahalle camilerindeki taziye yemeklerinin kaldırıldığını açıkladı. Bingöl Ulucami İmamı Derviş Çelik, sunulan yemeklerin bazen yerlerde müsriflik boyutuna varılacak noktalara gelindiğini belirterek, güven ile taziye yemeğini vermenin katiyen caiz olmadığını vurguladı. Polat, “Birisi son ettiğinde öncelikle o memat eden kişinin işlemleri yapılıp, cenaze namazı kılınıp aynı dakika evvel defnedilmesi elzemdir. Defnedildikten bilahare elbette sünnet olan üç çevrim taziyet bahis konusu. Bittabi sünnet olan bu uygulamayı ödeme ederken maalesef bazı bazı bire bir takım sıkıntılarını birlikte yaşıyoruz topluluk adına. Özellikle taziyelerde yemek verilmesi hadisesi. Bu Tanrı Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem döneminde birisi irtihal ettiğinde irtihal fail kişinin yakınlarına onların üzüntüye atıf eden benzeri nitelik ve meşguliyetleri çok olduğu için o esnada onların aşındırmak hazırlamamaları, komşularının akrabalarının aşındırmak hazırlayıp onunla dahi izaz etmeleri şeklindedir, uygulama budur. Ama maatteessüf günümüzde bu uygulama biraz daha ayrımlı ayrımsız boyuta vardı. Özellikle taziye evlerinde taziye sahipleri yoluyla tıpkı kemirmek ödeme uygulaması başladı. Bu üstelik birtakım yerlerde çok savurganlık boyutuna varılacak noktalara gelindi. Tabii kim havai vakti durumunda olan kardeşlerimiz yemek verebiliyorlar amma geda olan kardeşlerimiz bu konuda çok ağırbaşlı sıkıntılar çekiyor. Hani birisi ebedî uyku ettiğinde fakir olan bir yakını ‘acaba ego bu parayı nereden gerçekleştirme edebilirim, yemeğin parasını nereden bulabilirim’ diyerek duyduğumuz ve gördüğümüz bir nice hususlar var. Eşhas gidip bankadan cesaret çekiyor, yemek parasını veriyor. O cesaret kesinlikle faizlidir. Faizli bire bir yüreklilik ile taziyet yemeğini isnat etmek katiyen caiz değil. Gidip vecibe ederek taziyede aşındırmak vermesi birlikte akıllıca değil. Bütün özlük gücüne göre akım etmesi geçişsiz. Bu noktada banko bizim talebimiz, arzumuz, isteğimiz toplumumuzdan bu uygulamadan vazgeçmeleri ama taziye sahiplerine ve orada taziye içerisinde gelen gidenlerin hizmetini yapanlara kemirmek ikramı olabilir” diyerek konuştu.

Taziyelerin Allah rızası doğrusunda ödeme edilmesi gerektiğini anlatan Çelik, “Huysuz halde fakir kardeşlerimizi haddinden fazla sıkıntıya sokmuş olacağız ve bu dahi balaban benzeri vebaldir. Zenginler çıkıp dese kim ‘ego isnat etmek istiyorum, kimse bana mani olamaz’, emniyetli olun bu sıkıntıya sebep oldukları üzere vebal onların boynundadır. Bizim talebimiz kesinlikle ensesi kalın olsun, yoksul olsun taziyede aşındırmak uygulaması olmasın” dedi.

“Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa aşındırmak ile mi uğraşsın”

Bingöl merkezde mevcut 3 muhtar değişmeyen alarak taziye yemeklerini yasakladıklarını ve taziye evleri ile camilere vukuf verdiklerini aktaran Hars Mahallesi Muhtarı Ulvi Bozkurt, “Benzeri taziyet yemeği 3 çevrim veriliyor ve 30 bin liranın üzerinde aynı külfeti var. Seçme taziye sahibi bunu kaldıramıyor. O yüzden bizde bire bir karar aldık, tümce amacıyla geçerlidir, taziyet yemekleri imdi yoktur. Taziyet sahiplerine mahalle sakinleri kendisine kendimiz kemirmek ağırlama ederiz amma başka eşhas amacıyla biz yemek veremiyoruz. Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa yemek ile mi uğraşsın. Martir Mustafa Gündoğdu, İnalı ve Kültür Mahallesi muhtarları yerine tığ bu aşındırmak kuralını kaldırdık. Özge kocabaşı arkadaşlarımızda bu kararımıza katılsınlar, Bingöl’birlikte taziyet yemeklerinin hepsini çekmek istiyoruz” ifadelerini saha verdi. – BİNGÖL

Share: