Beyaza bürünen Tunceli dağlarında şita tırmanışları başladı

Tunceli’birlikte kar yağışıyla beyaza bürünen 3 bin rakımlı zirveler, belde illerden dağcıları ağırlamaya başladı.

Kentin Ovacık ilçesinde Munzur, Pertek’te Süpürgeç, Çemişgezek’te Kırklar, Nazımiye’birlikte Bağırpaşa, Pülümür’üstelik ise Kayran dağları saha alıyor.

Çok sayıda cümudiye göl, plato ve şelalenin bulunduğu Munzurlar, yılın makul dönemlerinde dinlenme kampı, trekking ve tırmanış tutkunlarının uğrak yeri oluyor.

Kış aylarında parafin örtüyle kaplanan dağların 3 bin rakımlı zirveleri, iklim merkezi ilkin kalkmak amacıyla Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Bingöl kabil mekân illerden dağcıların ilgisini çekiyor.

Günübirlik turlarla bölgeye gelen dağcılar, son namına kentte elektrik örümcek Doruk Alpinizm ve Huy Sporları Kulübünce planlı geziye katıldı.

Rehberler eşliğinde Ovacık’a giden 25 kişilik kol, Munzur Dağları’nın 3100 rakımlı Fikirik Zirvesi’ne tırmanış gerçekleştirdi.

Kar kalınlığının 70 santimetreyi aştığı rotada ilerleyici dağcılar, tahminî 8 saatlik metin yürüyüşün böylece zirveye ulaştı.

“Munzur Dağları kirletilmemesi gereken hususi tıpkı saha”

Dağcılardan Amaç Bahçeci, AA muhabirine, Elazığ’dan arkadaşlarıyla Munzur Dağları’ndaki tuğra katıldıklarını söyledi.

Kısaca 1600 metrelik yükseklik kazanımı yaptıklarını dile getiren Bahçeci, dokuz canlı ayrımsız parkur üzere sabah er saatlerde tırmanışa başladıklarını, güzel ve esenlik donör bir etkinlik olduğunu belirtti.

Ekipte ilk defa 3 bin metre eğin faziletli irtifa özne kişilerin bulunduğunu kaydeden Bahçeci, şöyle konuştu:

“Tunceli’deki arkadaşlarla daim eş cerrahi müdahale düzenliyoruz ve dört zaman Munzur Dağları’ndayız. Türkiye’üstelik gittiğimiz çeşitli yerlerde tanıştığımız kişileri üstelik Munzurlara çağırma ediyoruz. Munzur Dağları korunması ve sistemli rotaların çizilmesi anlamında insanların rahatlıkla ulaşabileceği amma kirletilmemesi gereken özel tıpkı düz.”

Alpinist Cemalettin Aygüneş de Munzur Dağları’nda 3 bin rakımın üstünde haddinden fazla sayıda zirvenin olduğunu anlattı.

Belirli aralıklarla İzmir’den Tunceli’ye gezmeye geldiğini anlatım eden Aygüneş, “Irmaklarıyla, ovalarıyla, gölleriyle, iklimiyle ve bitki örtüsü ile faunasıyla küçük Munzurlar evire çevire benzeri kayran. Hem kültürel hem bile sosyolojik yapısıyla de benim doğrusu yeğleme ettiğim havza ve insanları bile fena hâlde.” dedi.

“Bu sporda hanay ve bahtiyarlık var”

Elverişsiz içi ve dar dışında mevcut bir nice dağa tırmanış gerçekleştirdiğini kaydeden alpinist Kadri Sancar bile Munzur Dağları’nın alelacayip benzeri meydan olduğunu aktardı.

Dağcıları, bölgenin güzelliklerini gelip görmeye çağırma fail Sancar, “Tığ kaymakamlık merkezinden yürüyüşe başlayarak 3100 rakımdaki Fikirik Zirvesi’ne tırmandık. Kestirmece 70 santimetre kar tabakasına karşın bütün doruk yaptı. Bu sporda maltalık ve mutluluk var. Zirvenin böylece insanları sevindirecek güzellikler var.” diyerek konuştu.

Share: