Bartın ruzname haberi: Tabip Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Eş Açıklama: “Siyasi Sorumluları Hesap Vermeye, Sorumluluklarını Adına Getirmeye Çağırıyoruz”

Olgun: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM TASAVVUR

Iye Bölgesi Otacı Odaları, “Beyaz Zehir ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır, ne kaderdir ne birlikte kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasi sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Görgülü, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Tabip odalarının saha aldığı Ege Bölgesi Hekim Odaları Toplantısı’nda “Cemaziyelevvel Soma, Ermenek bugün Amasra” antetli kuma basın açıklaması yapıldı. İzmir Doktor Odası Konuşma Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler için ürkmek duruşunda bulunulurken, beyaz zehir facialarıyla ilişkin fotoğraf gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Otacı Odası Başkanı Süleyman Kaynak yaptı. Açıklama şöyle:

“KABAHATLI SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022 saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye gönderme edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini bibi korumaktadır. 41 eve çığlık düşüren, onları oğulsuz, babasız, nazirsiz bırakan suçlu hangi bataklık gazı gazıdır hangi dahi değişik gazıdır ne de gayrı gazlar. Başi Yerde, bu gazları kırıcı biçimde buluşturan, ehliyetli ilaç almayan sorumsuzlardır. Suçlu, -300 metre derinliğe vasıl ocakta anide gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını rapor eden Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Suçlu, iştirakçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Başi Yerde liyakate uygun atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Kaza sonu işletmeden sorumlu kül yöneticilerin bibi görevde kalmasını şaşkınlık içinde izliyor, sağlıklı aynı sormaca yürütülebilmesi amacıyla derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında ulusal ve arsıulusal yönetmeliklere akla yatkın himmet koşullarının sağlanması, denetimlerin meslek örgütü ve sendikanın da zarfında olduğu birimlerce yapılması iş kazalarını iri oranda sınırlayacaktır. Esenlik hizmetlerinin lehçe özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması sağlık yöneticilerinin görevidir. Beyaz Zehir ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır hangi kaderdir hangi üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Politik sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını hesabına getirmeye çağırıyoruz.”

Share: