20 METREKARELİK KONTEYNERDE TÜRKİYE’NİN YERYÜZÜ IRI MAHALLESİNİ YÖNETİYOR

DİYARBAKIR’ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi, 2022 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak, Türkiye’nin yer iri mahallesi olma özelliğini taşıyor. 149 bin 194 nüfusuyla 4 ili geride bırakan 18 bin metrekare büyüklüğündeki mahallenin muhtarı Şehmus Şirdenli, 20 metrekarelik konteynerde 4 yıldır mahalleyi yönettiğini belirterek “İşimi severek yapıyorum” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ilişik adrese dayalı nefer araç sistemi sonuçlarını açıkladı. Buna bakarak Türkiye’nin nüfusu, 2022 yılında toplam 85 milyon 279 bin 553 oldu. Zat sayılarına bakarak, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi 149 bin 194 nüfusla Türkiye’nin yeryüzü büyük mahallesi oldu. 18 bin metrekare büyüklüğündeki Bağcılar Mahallesi, Bayburt, Tunceli, Ardahan ve Gümüşhane’yi geride bıraktı. Mahallede, 31 Mart 2019 seçimlerinde muhtar seçilen Şehmus Şirdenli, 20 metrekarelik 2 odalı konteynerde fariza yapıyor.

‘KONTEYNERİMİZİ DEPREMZEDELERE AÇTIK’

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği kentte, muhtarlık işlerinin yürütüldüğü konteyneri depremzedelere açtığını tamlayan Şirdenli, “Türkiye’nin arz hareketli mahallesinin muhtarıyım. Depremde Diyarbakır de etkilendi. Bildirme aşkın yadımlama Bağlar ilçesinde meydana geldi. Bağcılar Mahallesi depremde fazla hasar almadı. Inşa muhtarlığımızı depremzedelere de açtık. Depremden çevre muhtarlıktan hiç gitmedim. aralıksız demeden, vatandaşlarımıza hiç yorulmadan koruyucu oldum. Bundan ufuk sevinçliyiz. Yaşlılarımız geceleri daim yanımıza geldi. Yer Sarsıntısı peki gayrimümkün muhtarlığa geldim. Buraya geldiğimde mahalleli hepsi buradaydı. Ben bire bir odayı bayanlara başka odayı birlikte yaşlı amcalara bıraktım. 15 ahit boyunca her dönüş burada yemek verdik. Ben parkta kalıyordum yaşlılar ise içeride kalıyordu. Kestirmece 10 kişi bu yetersiz alanda kaldı” dedi.

‘MAHALLEYE ALÇAK GÖÇ VAR, KİRA ÜCRETİNİ YÜKSELTMEYİN’

Depremin arkası sıra mahalleye kafile olduğunu kaydeden kocabaşı Şirdenli, familya sahiplerinin fahiş karşılık uygulamamaları gerektiğini belirterek, “Depremden ekolojik ortam benim mahallemde sakil aynı kafile var. Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’dan barhana var. Benim mahallem sakıncasız olduğu üzere toplantı merkezi olmuştu. Çünkü bizim mahallede tahribat çok azdı. Burada yıkılacak binamız bulunmayan. 4 binamız ağır sıklet hasarlı. Buraya binlerce birey geldi amma biz kiralık sülale bulamıyoruz. Ben vatandaşlarımdan arkalama istiyorum. Kiralık evleri açın. Kardeşlerimizi 1 yıl dalavere edin. Kiralar 5 bin ise lütfen 6-7 bine yükseltmeyin. Kardeşlerimiz mağdur olmasın. Şu an dışarıda kalmışlar ve kıygın durumdalar” diye konuştu.

Konteynerin birlikte sıkıntılı olduğunu dile getiren Şirdenli, “Burası, Türkiye’nin bildirme nazik mahallesine yakışmıyor. Bu ufak düz Bağcılar Mahallesi’ne yakışmıyor. Benim mahallem 4 ilden, şu dakika daha iri. Ben işimi bayıla bayıla yapıyorum. Bura gösterişli olduğu ant arkadaşlar bana ‘Yorulmuyor musun?’ diyor. Ben da işimi bayıla bayıla yaptığım üzere haddinden fazla koşuşturuyorum. Mahalleli bizden ayrımsız husus istediğinde bütçemiz olmadığı amacıyla yapamıyoruz. Yetkililerin bu konuda bize çokça apotr olmalarını istiyorum. 500 nüfusluk tıpkı köyle bize bir muamele gösteriliyor. Bizi dikkate alsınlar. Bana benzeri apotr şarttır. Böyle iri benzeri mahallede, sunu azından ben ayrımsız toplantıya gitsem yerime bakabilecek birinin olması geçişsiz. 1500 nefis mahalleyi yöneten muhtarlar birlikte var, bizim kadar iri ayrımsız mahalleyi yönetmen muhtar üstelik var ama maatteessüf ikimiz bile aynı ücreti alıyoruz. Intihap zamanlarında tığ muhtarları kağıt masraflarından dahi kurtarırlarsa haddinden fazla seviniriz” dedi.

‘MAHALLENİN İLÇE OLMASINI İSTİYORUZ’

Erkek sayısıyla mahallenin kaza olması gerektiğini dile getiren Şirdenli, “Mahallemizin kaza olması üzere temas yere başvurduk ve istiyoruz de. Bizim mahallemiz modern tıpkı mahalledir ve nüfusumuz birlikte buna uygundur. Tığ bunu halk oylaması üzere bire bir madde yaptık hep kaza olmasını istiyor. Burada şifahane eksiğimiz var. Kayapınar, Sur, Yenişehir’üstelik azamet hastanesi var amma özlük mahallemi bırakıyorum, Bağlar ilçesinde şifahane yok. Maalesef on paralık kimesne mi bunu görmüyor? Ben bunun amacıyla dahi halen savaş ediyorum” diyerek konuştu.

Share: