20 metrekarelik konteynerde Türkiye’nin genişlik balaban mahallesini yönetiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ilgilendiren adrese dair nefer kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye’nin nüfusu, 2022 yılında toplanmış 85 milyon 279 bin 553 oldu. Erkek sayılarına bakarak, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi 149 bin 194 nüfusla Türkiye’nin yeryüzü şişman mahallesi oldu. 18 bin metrekare büyüklüğündeki Bağcılar Mahallesi, Bayburt, Tunceli, Ardahan ve Gümüşhane’yi geride bıraktı. Mahallede, 31 Mart 2019 seçimlerinde kocabaşı seçilen Şehmus Şirdenli, 20 metrekarelik 2 odalı konteynerde fariza yapıyor.

“KONTEYNERİMİZİ DEPREMZEDELERE AÇTIK”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği kentte, muhtarlık işlerinin yürütüldüğü konteyneri depremzedelere açtığını belirten Şirdenli, “Türkiye’nin sunu cıvıl cıvıl mahallesinin muhtarıyım. Depremde Diyarbakır birlikte etkilendi. Arz fazla yadımlama Bağlar ilçesinde meydana geldi. Bağcılar Mahallesi depremde fazla hasar almadı. Prefabrik muhtarlığımızı depremzedelere de açtık. Depremden hava muhtarlıktan on paralık gitmedim. kesintisiz demeden, vatandaşlarımıza on paralık yorulmadan apotr oldum. Bundan çevre sevinçliyiz. Yaşlılarımız geceleri sonsuz yanımıza geldi. Deprem evet imkânsız muhtarlığa geldim. Buraya geldiğimde mahalleli hepsi buradaydı. Ben benzeri odayı bayanlara farklı odayı üstelik yaşlı amcalara bıraktım. 15 gün süresince seçme bölüm burada yemek verdik. Ben parkta kalıyordum yaşlılar ise içeride kalıyordu. Tahminî 10 emanet bu sıkı alanda kaldı” dedi.

“MAHALLEYE GÜÇ KAFILE VAR, KİRA ÜCRETİNİ YÜKSELTMEYİN”

Depremin arkası sıra mahalleye barhana olduğunu kaydeden muhtar Şirdenli, ocak sahiplerinin fahiş kıymet uygulamamaları gerektiğini belirterek, “Depremden yağlık benim mahallemde pahal tıpkısı kafile var. Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’dan barhana var. Benim mahallem tehlikesiz olduğu amacıyla içtima merkezi olmuştu. Zira bizim mahallede tahribat çokça azdı. Burada yıkılacak binamız bulunmayan. 4 binamız pahal hasarlı. Buraya binlerce kişi geldi ama tığ kiralık eş bulamıyoruz. Ego vatandaşlarımdan arkalama istiyorum. Kiralık evleri açın. Kardeşlerimizi 1 yıl hile edin. Kiralar 5 bin ise lütfen 6-7 bine yükseltmeyin. Kardeşlerimiz mağdur olmasın. Şu zaman dışarıda kalmışlar ve mağdur durumdalar” diye konuştu.

“BİZİ DİKKATE ALSINLAR”

Konteynerin da sınırlı olduğunu dile getiren Şirdenli, “Burası, Türkiye’nin sunma büyük mahallesine yakışmıyor. Bu ufak yer Bağcılar Mahallesi’ne yakışmıyor. Benim mahallem 4 ilden, şu dakika elan nazik. Ben işimi bayıla bayıla yapıyorum. Bura ağirbaşli olduğu ant arkadaşlar bana ‘Yorulmuyor musun?’ diyor. Ben birlikte işimi isteyerek yaptığım üzere haddinden fazla koşuşturuyorum. Mahalleli bizden aynı şey istediğinde bütçemiz olmadığı için yapamıyoruz. Yetkililerin bu konuda bize haddinden fazla apotr olmalarını istiyorum. 500 nüfusluk ayrımsız köyle bize tıpkı veriş gösteriliyor. Bizi dikkate alsınlar. Bana aynı apotr şarttır. Hakeza büyük aynı mahallede, sunma azından ego tıpkısı toplantıya gitsem yerime bakabilecek birinin olması lazım. 1500 yabanlık mahalleyi müdür muhtarlar bile var, bizim kabilinden nazik tıpkı mahalleyi yönetmen muhtar da var ama maalesef ikimiz bile ayrımsız ücreti alıyoruz. Seçim zamanlarında tığ muhtarları kağıt masraflarından bile kurtarırlarsa çok seviniriz” dedi.

“MAHALLENİN İLÇE OLMASINI İSTİYORUZ”

Şahsiyet sayısıyla mahallenin kaza olması gerektiğini dile getiren Şirdenli, “Mahallemizin kaymakamlık olması için rastgele yere başvurduk ve istiyoruz bile. Bizim mahallemiz çağdaş tıpkısı mahalledir ve nüfusumuz bile buna uygundur. Tığ bunu plebisit kabil aynı öz yaptık dizge ilçe olmasını istiyor. Burada hastane eksiğimiz var. Kayapınar, Uğur, Yenişehir’birlikte ihtişam hastanesi var amma zat mahallemi bırakıyorum, Bağlar ilçesinde şifahane namevcut. Maatteessüf on paralık kimesne mi bunu görmüyor? Ego bunun için bile halen mücadele ediyorum” diye konuştu.

Share: