Zelenskiy: “24 Şubat haset eskimemiş tıpkısı millet ortaya imdi”

Ukrayna Ululuk Başkanı Vladimir Zelenskiy, Istiklal Haset vesilesi ile yayınladığı videoda, “24 Gücük Ay haset 04.00’birlikte yeni ayrımsız budun ortaya bundan sonra. Doğmadı, yeniden doğdu. Ağlamayan, bağırmayan, korkmayan, kaçmayan, pes etmeyen, unutmayan aynı kavim ortaya artık” dedi.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığının 31. yıl dönümü olan Istiklal Günü’nü kutluyor. Bire Bir yandan de 24 Küçük Ay’ta Rusya’nın başlattığı savaşın altıncı ayına balya mevrut Istiklal Günü nedeniyle hükûmet merkezi Kiev’bile yapılması planlanan kutlamalar Rusya’nın akın ihtimaline cebin fek edildi. Ukrayna Ihtişam Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bağımsızlık Günü vesilesi ile Ukrayna halkına Kiev’den çektiği aynı video ile seslendi. “Özgür Ukrayna’nın bağımsız insanları” sözleri ile Ukraynalılara seslenen Zelenskiy, “Bu bilcümle herhangi bir şeyi söylüyor. Bu elden 4 söz amma zaman arkasında neler kaldı. Balaban savaşın 182. günü. Bu kelimelerde kaç bayrak ve fehva, alplık ve kaybolma, neşe ve ızdırap kaldı” dedi.

“Mutlak Ukrayna’nın müstakil insanlarıyız” diyen Zelenskiy, “Bizi yok ika girişiminden 6 kamer sonra bağımsız milletvekili Ukrayna’nın bağımsız milletvekili insanlarıyız. Bu geleceğimizin üstelik gerçeği. Müstakil Ukrayna’nın müstakil insanları. 6 kamer geçmiş, Rusya bize karşı cenk zar etti. 24 Şubat’ta eksiksiz Ukrayna, patlama ve silah sesleri duydu” ifadelerini kullandı.

6 ay süresince tarihin değiştiğini, kelimelerin değiştiğini tabir eden Zelenskiy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şimdi, kimin banal kardeşimiz ve dostumuz olduğunu, kimin adını ve ününü kaybetmediğini biliyoruz. Kimin bize bayağı ihtiyacı olmadığını ve kapının nerede bize örtüsüz olduğunu biliyoruz. Kimin hangi olduğunu anladık ve bilcümle acun bile Ukraynalıların kim, Ukrayna’nın ne olduğunu anladı. Kimesne, ‘Rusya doğruca, orada bire bir meydan var’ diyemez bundan sonra.”

“Avrupa, Ukrayna’nın AB’nin gelecekteki benzeri üyesi olduğunu akseptans etti”

Ukrayna halkının ve cesaretlerinin cemi dünyaya ilham olduğunu nâkil Zelenskiy, “Ukrayna halkı insanlığa, adaletin komik dünyamızı henüz tam adına tecezzi etmediği konusunda bakir bir umut verdi. Bunda birlikte kazanan vahim değil, gerçekler, servet değil değerler, petrol değil insanlar oldu. Dünya, angajman olmadı. Güneş Tacı virüs, bize herkesin zat başının çaresine bakması gerektiğini açıkça gösterdi. Ukrayna ise bunu 6 ayda değiştirdi. Ruz kitaplarında, ‘Ukrayna’nın Acun’yı birleştirdiği dönemler’ kısmı olacak. Avrupa’nın daha çok bir aktör olmadığını, tersine şaşkın, mukassem, güre ve uykuda olduğunu söyledi. Ukrayna, umum Avrupa kıtasını uyandırdı. Avrupa, anif yaptırımlar uyguladı. Avrupa, oybirliği ile Ukrayna’nın AB’nin gelecekteki tıpkısı üyesi olduğunu akseptans etti. Büyük işletmeler, paranın koku ve ahiret yolculuğu koktuğunu ayırt etti. İşletmeler ve markalar, Rus pazarını tecezzi ediyor” ifadelerini kullandı.

“Bu alem Donbass’ta da Kırım’üstelik de seçme yerde dalgalanacak”

“Hepimiz değiştik” diyen Zelenskiy, “Bazılarımız, fert yerine, vatandaş adına Ukraynalı yerine yeniden doğdu. Bazıları birlikte ortadan kayboldu. 24 Gücük Ay günü 04.00’bile yeni bir ulus ortaya daha çok. Doğmadı, baştan doğdu. Ağlamayan, bağırmayan, korkmayan, kaçmayan, pes etmeyen, unutmayan ayrımsız ulus ortaya imdi. Bu alem Donbass’ta üstelik Kırım’da üstelik her yerde dalgalanacak” dedi.

Zelenskiy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İşgalciler, biraz dolaşma süresince başkentte geçit töreni yapmayı umuyorlardı. Fakat zaman, düşmanın teçhizatları Kiev’bile yakılmış, enkaza dönmüş ve yırtık tıpkı şekilde. sergileniyor. Ordunuzun büyüklüğü bizim üzere yetişkin değil. Bizim için topraklarımızda olmanız cesim ve bu sona erene kadar mücadelemiz devam edecek.”

“Donbass, Ukrayna’dır” diyen Ukrayna Izzet Başkanı Zelenskiy, “Posta ne olursa olsun bize düşüncesiz dönecek. Katliam Ukrayna’dır” dedi. – KİEVShare: