Zafer Yolu kafilesi Takmak’ta

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı zımnında İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla düzenlenen Yengi Yolu Yürüyüşü devam ediyor. Afyon ve Kütahya etabını bitiren Galibiyet Yolu kafilesi Yardımcı etabının serencam noktası Eşme’nin Kalmak köyüne ulaştı.

13 ay boyunca düşmana argıt vermeyen Kolankaya’dan bir zamanlar ilçe merkezi olan Kalmak köyüne revan Galibiyet Yolu kafilesini, köy girişinde zeybekler ve karye halkı karşıladı. Takmaklılar düşman işgalinden kurtuluşlarının 100. sene dönümünü Zafer Yolu kafilesi ile alay malay kutladı. Bayram oluşturup ay bariz bayraklarla Gazi Dalı adına bildik ağacın düzlük aldığı Mezikler tepesine giden kafileye karye halkı bile zevcelik etti. Buradaki ihtifal töreninde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında düzenledikleri Yengi Yolu Yürüyüşünün övünme ve galeyan süresince sürdüğünü belirterek, Takmaklıların da kurtuluş gününü kutladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Tespit Etmek köyünde mola verip gölgesinde karargah kurdukları ve bugün siper altındaki tescilli meşe ağacını İzmir’den götürdükleri su ile sulayan barhana, halas müjdesinin filizlendiği ağacın gölgesinde verimli verimli andaç fotoğrafı çektirdi.

Şehitliklerde anma töreni

Yürüyüş güzergahındaki şehitlikleri mülakat eden Galebe Yolu kafilesi, Teşyi Etmek Kurtuluş Savaşı Şehitliğine de uğradı. Yunan savunma hattının 120 kilometre gerisinde kâin Elvanlar İstasyonunda istihkam edilmiş mühimmatı imha ederken kalbinden vurulup martir düşen Vardar Müfrezesi Kumandanı Selanikli Yüzbaşı Mürtefi As ve Abdullah Çavuş’un anısına yapılmış oyuntu ile 56 şehidimizin düz aldığı Kazıklamak Halas Savaşı Şehitliğinde yatanlar amacıyla dualar okundu.

Kemalpaşa etabı kayıtları başladı

Adım hamle İzmir’e ilerleyen tutum kafilesi Kemalpaşa’nın halas haset olan 8 Eylül’da Hamzababa- Bağyurdu etabını yürüyecek. 8 Eylül’birlikte düzenlenecek Kemalpaşa etabına gelmek isteyenler www.bizizmir.com sayfasından pusat olabilecekler. – İZMİR

Share: