Yurtta hava şartları

Yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, yurdun geneli parçalı kayran düzlük çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Şark Rum’nun kuzey ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve saha vadi gök ses bora yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda sağlam; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde domestik kendisine haddinden fazla akva ve incitici, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve günindi kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, kuzey, iç ve mağrip kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, gayrı yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle yıldız ve kuzeybatı, yurdun cenup ve maşrık kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette; Marmara ile Kuzey Veli kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın gün doğusu çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden sağlam ve güdük sürekli fırtına (40-70 kayran düz 80 km/sa) şeklinde esecek. Gâh illerde beklenen albeni durumuyla günün sunu faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çok bulutlu, boğanak, kayran saha gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların yıldız kesimlerinde domestik olmak üzere sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çokça bulutlu, espaslı sağanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 26

Adana: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı boğanak ve saha meydan asuman patırtılı sağanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, fasılalı boğanak ve meydan meydan gök ses bora yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, boğanak yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve çokça bulutlanmış, bora yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, boğanak ve gök patırtılı bora yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve çok bulutlu sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: