Yurdun dört bir yanından Yörükler, Ertuğrul Gazi’yi tesmiye etmek için Söğüt’e geldi

Bilecik’te mazi başlayan “741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”hangi katılmak için yurdun ciharıyek yanından mevrut Yörükler törenle karşılandı.

Söğüt ilçesinde Hükümet Konağı önünde planlı merasim, Ilçebay Ömer Faruk Tuncer ve Belediye Reisi İsmet Sever’in, birçok ilden gelen Yörük grupları karşılamasıyla başladı.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi’nin Ahlat’tan Söğüt’e uzanan kutlu yürüyüşünün, Osmanlı’nın âlem devletliğine uzanan önceki adımları namına tarihte vadi aldığını söyledi.

Osmanlı’nın asırlar süresince atalarından aldığı tolerans, aktöre ve erdemi, yavaş yavaş fethettiği topraklara taşıyarak huzuru ve barışı yaydığını vurgulayan Kızılkaya, şöyle bitmeme etti:

“Türk’ün töresini ve İslamiyet’in nadir değerlerini kendine huy edinen alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi, kahraman Yörükleriyle Söğüt’e otağını kurarak dar edinmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarını buradan saçmıştır. Bu yüzdendir kim Osmanlı’nın mecmu dünyada eş gösterilen hoşgörüsü ve kahramanlığı, filizlendiği topraklarda Yörük kültürünün izlerini taşımasındandır. Yüzyıllardır olduğu gibi bu sene üstelik kilometrelerce alarga Ertuğrul Gazi’nin otağı Söğüt’e gelen Yörüklerimiz, değerlere eş çıktıklarını bir misil daha göstermiştir. Başta sayrı yatağından kalkıp gelen, kundaktaki bebeğini alıp gelen, işini gücünü ardında bırakıp mevrut Yörüklerimiz olmak amacıyla tamlık hemşehrilerimize tekrardan ‘hoş geldiniz’ diyor, sizleri arz kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Hedefe yürürken tasavvur fetihler, amaç şahadet, avuntuları ise gaziliktir”

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Umumi Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise Yörüklerin yürüyüşünün ömürlük olduğunu dile getirdi.

Yörüklerin günlük amaçlara değil ömürlük hedeflere yürüdüğünü dile getiren Tatlıoğlu, “Hedefe yürürken tasavvur fütuhat, hedef şahadet, avuntuları ise gaziliktir. Bilirler kim asıl gidiş Kızılelma’yadır, Turan’adır, birliğedir, beraberliğedir. Bilirler ki o yolculukta asuman keçe, kayran döşektir. Bu kutlu gidiş bugün üstelik Balkanlar’dan Türkistan’a, Baltıklardan Afrika’ya degaje tıpkı coğrafyada örgütlenen Türk, Türkmen topluluklarıyla bitmeme etmektedir.” diye konuştu.

Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin Kütahya’nın Domaniç ilçesini mera, Söğüt’ü kışlak adına kullandığını hatırlattı.

O dönemde çadırdan imparatorluğa geçişin temellerinin atıldığını anlatan Özer, “3 kıtaya, 7 denize mütehakkim bizler, aristokrat ve aristokrat tıpkı milletin çocuklarıyız.” dedi.

Özer, Yörüklerin devlet ihdas kültürüne cemaat tıpkı topluluk olduğunu sözlerine ekledi.

DOĞRU Parti Bilecik Milletvekili Haklı Huluskâr, Söğüt Kaymakamı Tuncer ve Şehremini Sever dahi katılımcılara hitap etti.

Halk oyunları ve mehteran gösterilerinin peşi sıra Hükümet Konağı önünden mehter takımı eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’ne düzenlenen saraka yürüyüşüne, Ilbay Kızılkaya ve Milletvekili Yalpak ile beraberindekilerin beraberinde Bilecik Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Malumat, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer Sandal, İl Inanma Müdürü Ertuğrul Namal, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Serkan Yıldırım ve çok sayıda güç katıldı.

Share: