Yükselen basamak fiyatları için teklif!

İnşaat sektöründe bakir bölük üretimi azalırken, satılık ve kiralık ev fiyatları yükseliyor. Gayrimenkul Pazarlama ve Koca Profesyonelleri Derneği (GAPAS) sorunun hızlıca çözümü amacıyla İngiltere’de makbul ‘yararlanma hakkı satışı’ yöntemini önerdi. Dünya’de Leyla İlhan imzasıyla düz kayran habere göre. bu modelde, şahıslar elden konutun bina ömrü süresince yararlanma hakkını satın alıyor. Yer mülkiyeti yeniden türe sahibinde kalıyor. Yüklenici takkadak yaptığı basamak bedelini ve kârını alıyor. Konutu düz şahıslar ise müteahhide göz bedelini ödedikten sonra, konutun yapı ömrü kadar yapılan kesim kapsamında kira ödüyor. Yararlanma hakkı düzlük kişinin, binanın ömrü süresince konutu çocuklarına bırakıt bırakabileceği kaydediliyor.

Turizm, maden ve tarımda kullanılıyor

Düzenlenen matbuat toplantısıyla bölük üretimini ve fiyatını düşürmesi muhtemel bakir modeli tanıtıcı GAPAS Başkanı İsmail Özcan, sistemin Türkiye’de turizm, madencilik ve ekincilik kabilinden alanlarda kullanıldığını ifade ederek, tertipsiz basamak piyasasına dahi bu modeli adapte etmek gerektiğini söyledi. Önerdikleri Kullanılmamış Sahiplik Sistemi’nin yer maliyetini, konutun veya ticari ünitenin geçmiş yatırım maliyetinden çıkardığını belirten Özcan, “Bakir iyelik sistemiyle; arsanın mülkiyeti önce sahibinde kalıyor, kat veya dükkan düzlük, satış bedeli adına arsanın bedelini değil, müteahhidin yapım maliyetini ödüyor, yer sahibine de ince devamlı olarak kira ödüyor” dedi.

Bu sistemin, mevcut kanunlarda kısmen ‘intifa’ hakkı yerine tanımlanan hakkın satışına dayandığını rapor fail Özcan, zaman 1 milyon TL’ye satılan tıpkı dairenin, uygulanacak bakir sahiplik sistemiyle 500 bin-600 bin TL’ye satılabileceğini, yer bedelinin geçmiş satın almada ödenmeyip, bunun yerine, yer için aylık tıpkı icar bedelinin yer sahibine ödenebileceğini söyledi. Yeni iyelik sisteminde herhangi bir kesimin iktisadi çıkacağını savunan Özcan, “Yurttaş fiyatı erişebilir benzeri konuta cemaat oluyorken, yüklenici inşaat yapıp satıyor. Yer sahibi arsayı doğrudan çıkarmadan detaylı vadeli getiriye kavuşuyor” dedi. Arsa sahibinin, binanın tasarruf ömrü dolduğunda arsaya istediği ayrıksı benzeri gayrimenkulü yapabileceğini nâkil Özcan, “İsterse şişko servet alıp fonlara projeyi kiralayabilir. Bu açıdan iri avantaj sağlıyor” dedi.

Amme öncü olanaklı

Sistemin kamu zarfında yararlı olacağı görüşünü dile getiren İsmail Özcan, “Bugün kentsel tahavvül önünde genişlik iri engel modüler iyelik yapısı ve kalan maliyetler. Tek mülkiyeti olacağı amacıyla sonrasında kamunun tahavvül yapması birlikte haddinden fazla henüz abat olacak” dedi. Özcan, özellikle büyük hazine arazilerini elinde bulunduran kamunun TOKİ ve Taşınmazlar Konut vasıtasıyla bu sistemin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Polat karkas uygulamaları artmalı”

Değişik taraftan gelecekte hane ihtiyacı olacak şehirlerde hususi sektörün üstünlük alması, kooperatifl kaynak uygulamalarının artması, polat karkas kadar yapım sürecini kısaltan yapım sistemlerinin tercih edilmesinin dahi önemine vurgu fail İsmail Özcan, “Yaşlı şahıs amacıyla iri kentlerde tersine mortgage sistemi uygulanarak onlara yazlık yerlerde yahut memleketteki ikinci konutların elan bol kullanılmasını sağlayacak teşvikler de sağlanabilir” dedi.

Bölük mübayaa gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

İnternetten günlük silinen bölük ilanı sayısı ikiye katlandı

 

GİB’e ihbarname şartı konut fiyatlarını artıracak mı?

 

Icar düzenlemesi sülale sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Share: